33.2 C
İstanbul
KategorilerGerilimIn A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film klişeleri nasıl altüst ediyor, bunu nasıl başarıyor?

Yazı spoiler içeriyor.

Orijinal Adı: In a Violent Nature
Tür: Korku, gerilim
Yönetmen: Chris Nash
Senarist: Chris Nash
Ülke: Kanada
Gösterim Tarihi: 28 Haziran 2024
Oyuncular: Ry Barrett, Andrea Pavlovic, Cameron Love, Reece Presley, Liam Leone, Charlotte Creaghan
Süre: 01s 34dk
IMDB: 5.8
25. Kare puanı: 6.0

Katille bütünleşmek

Kristal Göl’de, Victor’ın bataklığında ya da Haddonfield’de gezinti yaparken çoğunlukla olaya kurbanların tarafından bakıyoruz. Slasher birden ortaya çıkar ve insanlarla birlikte biz de gerilim yaşarız. Ancak In A Violent Nature’da filmin neredeyse tamamında katille birlikte hareket ediyoruz. Kamera gece gündüz demeden, mekân ayrımı yapmadan maskeli katili takip ediyor. Maskeli katil, asla koşmuyor. Yavaş ama çok emin adımlarla yürüyor ve biz de onu takip ediyoruz.

Bu çekim yöntemi bir ilk değil elbette. Örneğin Michael Myers’ı da zaman zaman böyle takip etmiştik. Ancak onlar alık görüntülerdi ve müzik de kullanılıyordu. Bu filmde kamera hiç durmadan, minik istisnalar dışında kesinti yapmadan sürekli slasher-ı takip ediyor. Bu sırada bizlere doğa sesleri ve katilin ayak sesleri dinletiliyor. Müzik yok. Gerilim müziği katilin ayak sesleri ve doğanın kendi sesleri…

Seyircileri katille bu kadar özdeşleştiren, bizleri o korkunç atmosferin içerisine böylesine başarıyla çeken başka bir film görmedim desem abartı olmaz. Sanki oradasınız ve o çaresizliği, o vahşeti kurbanla birlikte yaşıyorsunuz.

Johnny’nin orijin hikâyesi

Maskeli katilin adı Johnny. Bu slasher-ın basit denebilecek bir orijin hikâyesi var; ancak bizlere henüz bu ilk filmde karakterin geçmişi tamamen açılmıyor.

Johnny’nin hikâyesi yaklaşık 70 yıl önce yaşanan ve yerel halk tarafından Ak Çam Katliamı denen bir olaya dayanıyor. Olayın özeti şu: Bu ormanlık bölge bir ağaç kesme şirketi tarafından kiralanmıştı. Kamp bölgesinde yerel halk tarafından yüzlerce belki binlerce şirket elemanı için kurulmuş dükkânlar vardı.  Johnny’nin babası bu dükkânları işleten kişiydi ve şirket çalışanlarınca çok sevilmiyordu; çünkü fiyatları yüksek tutuyordu. Şirket elemanları da öfkelerini fırsat bulduklarında zihinsel olarak sıkıntılı bir çocuk olan Johnny’den çıkarır onunla alay ederlermiş.

Bir gün Johnny’nin oyuncaklarından birisine bir işçi takılmış, yere düşmüş ve ayak bileğini kırmış. Buna kızan işçiler Johnny’ye güya bir ders vermek istemiş. Onu eski yangın kulesine çağırmışlar. Orada oyuncak var falan demişler çocuğa. Amaçları eski bir itfaiyeci maskesiyle onu korkutmakmış. Johnny saf olduğu için buna inanmış ve bir gece gizlice kuleye gitmiş. Ancak elbette orada oyuncak yokmuş. Maskeli adam birden onun karşısına çıkmış. Johnny gerçekten de adamdan korkmuş ve kuleden aşağıya düşmüş. Hemen oracıktan boynu kırılmış ve ölmüş. Adam ve arkadaşları onun yüzüne film boyunca gördüğümüz gibi bir itfaiyeci maskesi geçirmişler ve orada oynarken ölmüş gibi göstermişler.

Babası bir gün sonra çocuğu bulur bulmaz bunun itfaiyecilerin işi olduğunu hemen anlamış; ama ispatlayamamış ve hiç kimse ona destek olmamış. Bu sırada yemekhanede çıkan bir kavgada Johnny’nin babası öldürülmüş. Onu kimin öldürdüğü belirsizmiş ve şirket olayı hemen kapatmış. Hiç suçlamamış yapılmamış.

İşin katliam tarafı bundan sonra yaşanmış. Bir hafta sonra kampa gelen şirket yöneticileri her bir kişinin, istisnasız herkesin öldüğünü görmüş. Oduncuların hepsi sanki vahşi hayvanlar tarafından parçalara ayrılmış. Tanınmayacak haldelermiş.

Ne polis ne de hiç kimse ne olduğunu çözememiş. Bu sırada polislerden biri ormanın içinden maskeli bir adamın kendilerini izlediğini rapor etmiş, hepsi bu.

Film bize Johnny öldükten sonra onun nasıl geri geldiğini ya da nasıl lanetlendiğini anlatmıyor. Ancak ruhunun huzur bulması, bu adamları öldürmesine bağlıydı ve o, bunu yaptı.

In A Violent Nature incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Longlegs- Cambaz Film İncelemesi ve Detaylar

0
Nicolas Cage'in de rol aldığı Longlegs- Cambaz; suç, korku ve gerilim etiketleri taşıyor. Gizemli ve acımasız bir seri katilin peşinde olan FBI ajanı Lee...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img