33.2 C
İstanbul
KategorilerKorkuElm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz.

Kırmızı yeşil renginde eskimiş bir kazak giyen, kurbanlarını kâbuslarda takip ederek katleden bu gizemli ve korkunç slasher aslında kim?

Yazı spoiler içeriyor.

Orijinal Adı: A Nightmare on Elm Street
Tür: Korku
Yönetmen: Wes Craven
Ülke: Amerika
Gösterim Tarihi: 26 ekim 1990 (Türkiye)
Oyuncular: Robert Englund, Amanda Wyss, Heather Langenkamp, Johnny Depp, John Saxon
Süre: 01s 31dk
IMDB: 7,4
25. Kare puanı: 7,0

1. Elm Sokağında Kabus (1984)

Serinin bu ilk filmi bizlere Freddy’nin orijin hikâyesini aktarıyor ve gerçekten özellikle senaryo anlamında dolu bir film. Elm Sokağı kâbusunu başlatan bu filmde, geleceğin korkusuz ve sempatik korsanı Jack Sparrow’u da canlandıracak olan ve o tarihte henüz 20’li yaşlarının başında bulunan genç Johnny Depp de rol almış.

  • İlk filmde Freddy’nin çocukları kaçırıp öldüren bir çocuk katili olduğunu öğrendik.
  • Freddy toplam 20 çocuğu kaçırmış, onları sonraki filmlerde göreceğimiz bir kazan dairesine hapsetmiş ve sonunda öldürmüş.
  • Aileler bir süre sonra çocukları kimin kaçırdığını tespit etmişler; ancak arama iznindeki bir sorundan ötürü onu suçlayacak yeterli kanıta ulaşılamayınca Freddy serbest kalmış.
  • Bunun üzerine az sonra serinin birinci ve üçüncü filmlerinde göreceğimiz Nancy’nin annesi de dahil olmak üzere pek çok kişi Freddy’i yakarak öldürmüş. Bu açıdan Freddy’nin aslında kendisini öldüren Springwood halkının tamamına düşman olduğunu ve onları öldürmeyi amaçladığını unutmamak gerekiyor.  

İlk filmde Freddy’nin orijinine dair verilen bilgi bu.  Parmağına taktığı o bıçakları çocukları öldürmek için kullanıyordu.

Filmin başlarında 15 yaşlarındaki lise öğrencisi Nancy’yi, rüyalarında adını bilmediği korkunç bir adam görmeye başlar. Eski ve terk edilmiş bir kazan dairesinde korkunç bir adam kendisini kovalamaktadır.

Nancy bir süre sonra bu kâbusu gören tek kişi olmadığını fark eder. Arkadaşları Tina Gray ve Rod Lane de benzer kâbuslar görmekte aynı adam tarafından kovalanmaktadır.

Ancak Freddy, yaşayanların dünyasında kendisinden bahsedildikçe kâbuslarda güçlenmeye başlar ve ilk kurban Tina olur. Freddy onu kâbus boyutunda eşindeki bıçaklarla doğramaya başladığı zaman Tina’nın bedeni gerçek dünyada da parçalanmaktadır.

İkinci kurban, Tina’nın ölümünü gören ve polis tarafından cinayetle suçlanan Rod Lane olacaktır. Rod Lane, polis gözetiminde uyurken Freddy onun kâbuslarına sızar ve onu intihar süsü vererek öldürür.

Freddy iyice güçlenmeye başlamıştır.

Freddy’nin güçleri üzerine

“İlk filme göre”

Freddy, kâbus dünyasının Tanrısı. Bir sahnede bıçakları göstererek şöyle söyledi: “Burada tanrı bu!”

İlk bakışta Freddy’nin, kâbus boyutundan yaşanlar tarafına geçiş yaptığını zannediyoruz. Ancak bu bu yanılsama. Freddy aslında hiçbir zaman boyut değiştirmedi. Seyrettiğimiz ölümlerin tamamını kabus boyutunda gerçekleştiriyor; ancak Freddy’nin evreni yani kâbus boyutu, gerçek dünyadan ayırt edilemeyecek kadar gerçekçi. Bizler de aynen Nancy gibi finale kadar zihinsel olarak manipüle ediliyoruz. Her iki boyut arasındaki geçişler o kadar yumuşak ve belirsiz ki Freddy’nin aslında hiçbir zaman yaşayanların boyutuna geçmediğini ancak finalde anlayabiliyoruz. Yani Freddy tam bir manipülasyon uzmanı. Beyinleri hapsedebilecek kadar tehlikeli.

Uyku moduna geçiş yaptığınız anda tüm yaşanmışlıklarınız, zaaflarınız, zayıf yönleriniz, anılarınız yani kelimenin tam anlamıyla tüm zihinsel geçmişiniz tamamen Freddy’nin eline geçiyor. Oradan işine ne yararsa onu alıyor ve bunu size karşı kullanıyor. Freddy’nin asıl gücü bu.

Freddy’nin kâbus dünyasında aldığı hasarların onu zayıflatması söz konusu değil. Örneğin eğlence için parmaklarını kesti. Freddy kendi kâbus hükümdarlığında hasar almıyor. Yaşayanların boyutunda fiziksel müdahaleler sonrasında hasar alıyor gibi; ama bahsettiğim üzere bu aslında bir kabustu. Freddy ilk filmde yaşayanların boyutuna geçiş yapmadı.

Bir sonraki filme geçiyoruz.

2. Elm Sokağında Kabus 2: Freddy’nin İntikamı (1985)

Serinin ikinci filmindeyiz. IMDb puanının düşük olduğuna bakmayın derim, güzel bir senaryo ve başarılı bir devam filmiyle karşı karşıyayız.

Bir önceki filmde geçen olayların beş yıl sonrasındayız. Filmin satır aralarından Nancy’nin delirdiğini ya da en azından ona deli gözüyle bakıldığı anlaşılıyor. Zaten Freddy bir önceki filmin sonunda onu kâbusun içerisinde öldürmemiş ve aracın içerisine hapsetmişti. Nancy’yi ikinci filmde hiç görmüyoruz; ancak bir sonraki filmde tekrar karşımıza çıkacak.

Bu arada Nancy’nin annesinin de kendisini yatak odasına öldürdüğü söyleniyor. Yani yaşananlar bir tür söylentiye dönüşmüş.

Aradan geçen beş yıl sonrasında Nancy’lerin evini bir başka aile satın almış. Bu arada filme adını veren Elm Sokağı Nancy’lerin evinin bulunduğu sokağın adı. Freddy; bu kez Nancy’nin odasına yerleşen Jesse’ye musallat oluyor. Ancak bu kez Freddy, Jesse’nin bedenini kullanarak gerçek dünyaya geçiş yapmak istiyor. Yani ilk filmde onun insanların korkularından aldığı enerjiyle onun güçlenme sürecini izlemiştik. Şimdi kendine göre bu lanet  Springwood kasabası halkından intikam almanın daha etkili bir yolunu bulmuş. Kabuslarla yetinmek artık ona yetmiyor.

Peki, Freddy bunu başarıyor mu? Evet, başarıyor. Jesse’nin bedenini kullanarak bu kez ve ilk kez yaşayanların dünyasına geçerek orada katliam yapıyor. Sayı verilmiyor; ancak havuz partisi sırasında epeyce bir insan doğruyor.

Filmde bahsedilen intikam Freddy’nin kendisini öldüren bu kasaba halkına beslediği düşmanlıktan ileri geliyor. Yani Freddy’nin motivasyonu intikam alma amacından besleniyor.

Aynen ilk film gibi bu filmin sonunda da güzel bir ters köşe seyrettik. Lisa, gerçekten Jesse’yi kurtardı kurtarmasına ama Freddy artık yaşayanların boyutuna çok kolayca müdahale edebiliyor. Onun havuz katliamı sonrasında kolayca kendi boyutuna geçtiğini gördük.

Finalde otobüsün arkasında uyuyan pembeliye dikkat. Freddy işte onu kullanarak kolayca bu boyuta sızdı ve muhtemelen otobüsteki herkesi öldürdü.

A Nightmare on Elm Street- Elm Sokağı Kabusu serisi incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Longlegs- Cambaz Film İncelemesi ve Detaylar

0
Nicolas Cage'in de rol aldığı Longlegs- Cambaz; suç, korku ve gerilim etiketleri taşıyor. Gizemli ve acımasız bir seri katilin peşinde olan FBI ajanı Lee...

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img