12 C
İstanbul
KategorilerGerilimPinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…

Cehennem’in bekçisi Pinhead dosyasını açıyoruz.

Pinhead’in orijini

Serinin tamamında Pinhead karşımıza buz gibi soğuk yüzüyle; insansı olmaktan uzak his yoksunu bir karakter olarak çıkıyor. Çivikafa’nın gerçek adı Elliott Spencer. Elliott bir zamanlar İngiliz ordusunda bir yüzbaşıydı. Savaş sonrasında kendisini toplumdan soyutlamış ve bir tür depresyona girmişti. Bu sırada eline geçen gizemli bulmaca kutusunu çözdü ve bu onun yaşamını tamamen değiştirdi. Cehennem’e sürüklendikten sonra bedeni ve ruhu çektiği acı sonrasında artık insanlıktan tamamen ayrıldı.

Hatta bir filmde onun şeytan tarafını durdurmaya çalışan, son insansı yönü konu alınmış. Ancak şeytanî yönü o kadar güçlü ki sonuçta Cehennem’de de olsa hayatta kalan tarafı o oldu.

Sonuç olarak Çivikafa içerisinde insanlığın kırıntısı bile bulunmayan bir Cehennem yaratığı.

Pinhead’in güçleri

Pinhead ölümsüz bir karakter. Aslında başka bir boyutta yaşıyor ve ona bir Cehennem canavarı diyebiliriz. Serinin bir filminde Cehennem tasvir edilirken herkesin kendi yaşamına göre acı çektiği bir yer olarak anlatılıyor. Pinhead ve diğer Cenobite’lar insanların ruhunu cehenneme çekiyor ve onların ızdırabından zevk alıyorlar.

Pinhead, o sihirli kutu açıldığı zaman neresi olursa olsun hemen o mekâna gelebiliyor. İnanılmaz güçleri var ve güçleri karşısında zaten sıradan insanların hiçbir şansı yok.

Pinhead, serinin bir filmi dışında hiçbir zaman insanlardan direnç bile görmüyor. Silahlar ona zarar vermeyi geçtik, etki bile edemiyor.

Pinhead’in tek zayıf noktası kutu. Kutu onu geldiği boyuta, cehenneme gönderebiliyor. Ama sonrasında yine dönüş yapabiliyor.

Pinhead yaşlanmaz ve zayıflamaz. Yaşlanan bedendir ve Pinhead ruh boyutunda yaşadığı için zamanın onun üzerinde etkisi olamaz.

Pinhead, insanların zihinlerini çeşitli döngülere hapsedebiliyor. İnsanlar gerçek bir yaşamdaymış gibi hiçbir şey hissetmeden yaşamaya devam ediyorlar. Pinhead’in zihinleri kandırma ve manipüle etme noktasında eşsiz bir yeteneği bulunuyor.

Pinhead zihni okuyabiliyor. Bir bakışta insanların tüm korkularını, tüm arzularını görebiliyor ve bunları onlara karşı kullanıyor.

Pinhead, eğer isterse Cehennem’den yardım çağırabiliyor. Mesele bir Cehennem köpeği ona yardıma gelebiliyor.

Pinhead vs slasher-lar

Bu bilgiler ışığında dünyada yaşayan hiçbir slasher-ın Pinhead’e rakip olamayacağını söyleyebiliriz.

Pinhead, Jason Voorhees karşısında zorlanmayacaktır. Onun annesine olan zaafını kullanır, onu bir gölün ortasında olduğuna ikna edebilir, onu sonsuz bir döngüye hapsedebilir… Onu kancaları kullanarak hareketsiz bırakır ve işkence yapmak için Cehennem’e alabilir. Jason’un gücü ve dayanıklılığı Pinhead karşısında hiçbir işe yaramaz. Kancalar sayesinde Pinhead hem bedenleri hem ruhları esir alıyor.

Pinhead, aynı şekilde Michael Myers’ı almakta da zorlanmaz. Pinhead’in güçleri karşısında Michael Myers’ın yapabileceği hiçbir şey yok.

Pinhead’in kaybedebileceği tek düşman kozmik bir yaratık olan Pennywise gibi duruyor. Pinhead şu an için insan olmasa da köken itibariyle bir insandı. Pennywise evrenin kendisi kadar eski olan kadim bir kötü varlık ve varoluşun o ilk korkunçluğunu içeren boşluktan gelmektedir. Bunun düşüncesi bile ürpertici. Yok olduğunuzu düşünebiliyor musunuz? Pennywise işte o korkunç boşluktan geliyor.

Pennywise’ın güçleri gerçekten saymakla bitmeyecek kadar fazla. Işıkları kullanarak insanları delirtmesi, zihin kontrolü, insanların ruhlarını çalabilmesi, kasırgalar çıkarabilmesi, zihin okuyabilmesi vs. vs.

Pennywise insanların korkularıyla besleniyor ve Pinhead’in korkusunun olmaması bir dezavantaj gibi görünebilir; ancak biz bir savaştan söz ediyoruz; beslenmeden değil. Pinhead’in en korkunç silahı olan kancalar Pennywise’i yakalayamaz. Pennywise için bunlar birer oyuncaktan öteye geçemez.

Pinhead’in zihinsel oyunları bu konuda daha büyük bir üstat olan Pennywise karşısında hiçbir işe yaramayacaktır. Aynı işe yarayan iki zihinsel gücün savaşını Pennywise kazanacaktır.

Pinhead, Freddy Krueger’ı yenebilir mi? Bu sorunun yanıtı savaşın kimin krallığında geçeceğine bağlı. Freddy’nin bu savaşı kazabilmesinin tek yolu Pinhead’in uyuması ve Freddy’nin kâbuslar krallığına gitmesi. Ancak Pinhead insan olmadığı için onun uyuduğuna yönelik en küçük bir ipucu bile bulunmuyor. Pinhead uyumaz yani kâbuslara düşmez. Gerçek dünyada ya da Cehennem’de yapılacak bir savaşta zaten Freddy Krueger’ın Çivikafa karşısında hiçbir şansı yok.

Pinhead- Hellraiser incelemeleri 25. Kare Youtube kanalında.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img