8.6 C
İstanbul
KategorilerDramFargo 5. Sezon Final İncelemesi | Gizemli Katil Ole Munch

Fargo 5. Sezon Final İncelemesi | Gizemli Katil Ole Munch

Fargo 5. sezon bizlere gizemli bir katili tanıttı. Dizinin 5. sezonu boyunca etek giyerken gördüğümüz, ürpertici bir aksanla konuşan Ole Munch adındaki bu adam aslında kimdi ve sezon finalinde nasıl bir sonla yüzleşti?

Yazı spoiler içeriyor.

Sin-eater (Günah yiyici)

Ole Munch ilk bölümde Dorothy’nin evine girmişti. Dorothy’yi yakalamak için sezonun pislik adamı Şerif Roy’dan para aldığını ikinci bölümde öğreniyoruz.

Ole Munch gerektiği zaman silah da kullanabilen ve hantal görünümünün aksine oldukça seri hareket edebilen birisiydi. Öldürülmesi imkânsız birisi olduğunu defalarca kanıtladı.

En umulmadık anlarda ortaya çıkan gizemli bir hayaleti andırıyordu.

Ole Munch kesinlikle sinsi, gizemli ve çok tehlikeli birisi olsa da evini kullandığı yaşlı bir kadına zarar vermeyecek kadar ilkeli davranabiliyordu. Kendisine özgü bir espri anlayışı vardı.

Bu tuhaf adamın orijin hikâyesini görmek üçüncü bölüme kadar beklememiz gerekti. Üçüncü bölümde tam 500 yıl geriye 1522’nin İngiltere Krallığı’na gittik.

Ole Munch’ın sezon boyunca adeta takıntılı olduğu bir nokta vardı: Borç meselesi… Yaptığı anlaşmalara o derece bağlı ki adam ne olursa olsun borcun ödenmesi gerektiğine inanıyor. İşte bu mantığın temelinde onun katıldığı bir ritüel ya da ayin her neyse o vardı.

Öncelikle Ole Munch’ın fakir ve çaresiz olduğu anlaşılıyor. Zaten o yüzden bu ritüel için seçilmiş. Bu ritüelin mantığı küçük menfaatler karşılığında ölen adamın günahlarını yemesi… Kendisi bir tür günah yiyen ya da günah yiyici. Bu uydurma bir tabir değil. Bu ritüel Eski İskoçya ve İrlanda sınır bölgelerinde gerçekten de o zamanlarda yapılıyormuş. Ölmek üzere olan ya da ölen bir kişinin günahlarını emen, onları yiyen insanlar varmış ve bunlara günah sin-eater deniyormuş. Bunlar pek çok insanın günahını üzerlerinde taşıdıkları için de onlardan korkulur ve uzak durulurmuş. Finaldeki yüzleşmeyi anlamamış için bu bilgi önemli.

Ole Munch, ölen zengin bir lordun diğer tarafta huzur bulması için kendisinin insanlara olan borçlarının ödenmesi karşılığında lordun günahlarını üzerine alıyor ve ruhunu rehin veriyor.

Borçla tükenen insanlar

Senaryonun bence en güzel tarafı bu adamın günümüzle olan bağlantısı. O günah yeme ritüelleri artık aynıyla kalmamış; ama borçları yüzünden tükenen insanların çağı gelmiş. İşte bu noktada Dorothy’nin kayınvalidesi Lorraine’in aslında eski çağlarda kalan ritüeli farklı bir şekilde devam ettirdiğini görüyoruz. Polis memurunu açıkça satın almadı mı? Borçları yüzünden adeta ezilen birisini satın aldı ve kendi pis ya da temiz işleri için kullanmaya başladı. Ama sonuç olarak borçlar ödendi.

Dizide kahraman polis memuru Witt Farr, kendi hayatını kurtaran Dorothy’ye hayatını borçlu olduğunu düşünüyor. Sezon boyunca dikkat ederseniz bu borcunu ödeyebilmek için çaba sarf ediyor ve en sonunda o da bu borcu nedeniyle hayatını kaybediyor. Borcunu bu şekilde ödüyor.

Aslında Roy’un Dorothy’ya bu kadar takıntılı olmasının nedeni onun kendisine borçlu olduğunu düşünmesi. Ona yeni bir hayat verdi, onu koruması altına aldı vs. vs. Kendi açısından bakarsak adam Dorothy’ya yatırım yaptı. Maddi ve manevi yatırım… Ancak karşılığını tam olarak alamadan yatırımı elinden kaçtı gitti. Yani Dorothy, kendisine borçlu kaldı. Adamın derdi bu.

Şimdi geliyoruz finaldeki Dorothy ve Ole Munch karşılaşmasına…

Dorothy ve Ole Munch karşılaşması

Bu yüzleşme ertelense de kaçınılmazdı ve bu bir bakıma karanlığın ve ışığın çarpışması… Neden? Çünkü Dorothy temelde her şeyi ailesi ve sevdikleri için yapıyor. Elleri bağlı ölesiye kaçarken bile kurabiyeleri görmüş ve çocuğuna verdiği sözü hatırlamıştı.

Dorothy’nin eylemlerinin temel amacı kötülük değil. Ancak diğer tarafta ruhunu karanlığa satmış bir adam var. Konuşuyor, başından geçenleri anlatıyor ve o an görüyoruz ki bu adam aslında bir travma yaşıyor. Hem Dorothy hem de Ole Munch farklı kişiler tarafından istismar edilmiş ve zorbalığa maruz kalmış…

Fargo 5. sezon incelemesinin tamamına 25. Kare-2 yedek kanal üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img