Sinema Sayfam

Anne Hathaway’lı Suç Draması: Eileen Konusu ve Final Anlatımı

Eileen poster

Eileen, Eileen’in yalnız ve hüzünlü bir yaşam sürdüğü 1960’ların Massachusetts’inde geçen gerilim filmi. Eileen, babasının kasvetli evi ile birlikte çalıştığı hapishane arasında gidip gelen, sıkıcı ve monoton bir hayat yaşayan bir kadındır. Eileen’in hayatı, Rebecca (Anne Hathaway) adında yeni bir danışmanın hapishaneye gelmesiyle bambaşka bir hal alır. Rebecca, Eileen’in ilgisini çeken, güzel ve çekici bir kadındır. Rebecca, kendine güvenen, güçlü tavrı ve benzersiz dünya görüşüyle onu daha da büyüler. İki kadın arasında kısa sürede bir dostluk başlar.

Ancak bazı sırlar söylenmeyecek kadar karanlıktır ve bunun sonuçlarının ne olacağı kestirilemez.

Eileen, Anne Hathaway’in hatırına izlenebilecek film olmuş. Film sona erince tüm parçaların harika bir şey olması için orada olduğu ancak tam olarak doğru bir şekilde bir araya getirilmediği hissine kapılıyorsunuz. Film biraz düz geliyor; ancak bunda 1960’ları konu almasının da büyük etkisi var. Diğer taraftan final ve final öncesi yaşanılan birkaç sürpriz bazıları için yetersiz gelebilir. Ben o “pencereden bakma” sahnesini ve sonrasını beğendim.

Sonuca gelirsek Eileen kötü bir film değil ama muhtemelen kısa bir süre sonra film hakkında hemen her şeyi unutmuş olacağım.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Eileen filminin finali üzerine düşüncelerim

Filmin sonlarına doğru ikili bodruma iniyorlar ve burada Rebecca, Rita’ya itiraf konusunda baskı yaparken Eileen silahı ona doğrultur. İtirafı bittiğinde Eileen, beklenmedik bir şekilde aniden onu göğsünden vuruyor. Bunun nedeni aslında onun babasıyla yaptığı konuşmada gizli. Babası “Aşk insanı deli eder.” dedikten sonra kızına “Muhtemelen bunu hiç anlayamayacaksın.” demişti. Bunun ardından da ona varlığı ve yokluğu bir birisi olduğunu, yoksa olsa bile fark edilmeyeceğini söyler. Buradaki kritik ifade “Muhtemelen bunu hiç anlayamayacaksın.” Bodrum katında Rita da aynı sözleri söylüyor. Kocasıyla olan aşkından bahsettikten sonra “Sen anlayamazsın…” diyor. Bir cümle sonra Eileen onu vuruyor.

Eileen aslında orada acınası birisi olarak gördüğü babasının sözlerini bu kadının tekrar etmesine katlanamıyor. Elinde silah (bıçak yerine), hemen yanında “aşkı” (seni seviyorum, gidelim buradan) var ve tekrar o silik, varlığı ile yokluğu aynı kişiye dönüşmek istemiyor. Daha önce kısmen, onun hayallerinde gördüğümüz karanlık tarafı artık ortaya çıkmak, görünür olmak için en doğru anı buldu ve sonrası malum…

Bu arada aslında kadın orada ölmüyor. Onu verdikleri muhtemelen sakinleştirici türü bir ilaçtı ve Eileen kadını daha sonra egzoz gazı sızdıran aracına koyduktan sonra pencereleri kapatarak onun kesin olarak ölmesini sağlıyor.

Exit mobile version