7.6 C
İstanbul
KategorilerGerilimHannibal'ın Aşkı Filmde Neden Gizlendi?

Hannibal’ın Aşkı Filmde Neden Gizlendi?

The Silence of the Lambs– Kuzuların Sessizliği (1991), filminin devamını anlatan Hannibal (2001), Dr. Hannibal Lecter’ın İtalya’da peşine düşen katillerden kaçma çabalarını ve Ajan Clarice Starling’in onu yakalama mücadelesini anlatıyor. Bu filmde Dr. Hannibal’ı intikam alabilmek amacıyla avlamaya çalışan çok tehlikeli ve inatçı bir adamla tanışıyoruz: Mason Verger.

Ben bu yazıda filmin tamamını anlatmak yerine sizlere filmin sonunda muhtemelen seyirci beklentilerine daha uygun görüldüğü için Hannibal ve Clarice arasındaki aşkın nasıl sumen altı edildiğini anlatmayı planlıyorum.

Yazı spoiler içeriyor.

Orijinal Adı: Hannibal
Tür: Suç, dram, gerilim
Yönetmen: Ridley Scott
Ülke: Amerika, Birleşik Krallık
Gösterim Tarihi: 06 Nisan 2001 (Türkiye)
Oyuncular: Anthony Hopkins, Julianne Moore, Gary Oldman, Ray Liotta, Frankie Faison, Giancarlo Giannini, Francesca Neri
Süre: 02s 11dk
IMDB: 6,8
25. Kare puanı: 7,5

“Beni seviyorsan, dur”

Filmin sonunda Hannibal, aldığı morfinin de etkisiyle gücünü tam kullanamayan Clarice’ın uzun ince telli ve atkuyruğu yapılmış saçlarını buzdolabına kıstırır ve ona şöyle söyler: “Bana dur der misin? Beni seviyorsan dur.”

Clarice, Hannibal’ın deniz mavisi gözlerinin içine baktı. Muhtemelen bu canavarın kendisine zarar vermeyeceğinden çoktan emin olmuş olmanın verdiği kendine güven hissinin de etkisiyle, FBI’ın altın yaldızlı rozetinde yazan sadakat, cesaret ve onur üçlüsünün hepsini birden konuşturarak yanıt verdi: “Bin yıl geçse bile demem.” Clarice sadakatinin Hannibal’a değil, kendisini kızağa çeken ve elinden rozetini alan FBI’a olduğunu bir kez daha gösterdi.

Clarice, Hannibal’la kendisi arasına çok net ve keskin bir çizgi çekti ve az sonra ona kelepçe geçirerek bir kez daha tarafını belli etti. Tabii onun, normalde bir aşığın kalbini paramparça edebilecek kadar ağır sözleri Hannibal üzerinde bir etki meydan getirmedi. Habbibal, duygularını daha bir çocukken kardeşi Mişa’nın dişlerini bir deliğin içinde gördüğünde kaybetmişti.

Hikâyenin devamını biliyoruz. Hannibal gerçekten insanüstü bir centilmenlik sergiler ve sevgili Clarice’sine zarar vermektense kendi elini kesmeyi tercih eder.

Filmin sonundaki uçak sahnesinde onu kolu bağlı görürüz. Zaten bir önceki sahnede evin dışına çıkarak Hannibal’ı arayan Clarice’in ellerinde bir sorun olmadığı da görüşmüştük.

Özellikle kaba insanların etlerini, lezzetli soslar eşliğinde tüketmeyi çok seven Hannibal’ın bu akıl almaz jesti onun Clarice’e olan sevgisinin ne derece derin ve içten olduğunu gösteriyor.

Ancak bu son romanla taban tabana zıt. Şimdi Hannibal’ın yaratıcısı Thomas Harris’in eski FBI ajanı Clarice ve yamyam Hannibal’a nasıl bir son yazdığına bakalım.

Film ve roman birebir aynı mı?

Bu arada filmin senaryosunda değiştirilen tek yer final değil. Örneğin; filmde hiç görmediğimiz çok önemli bir karakter var: Margot. Margot Verger. Margot, Hannibal’ın sağ kalmış tek kurbanı, yüzü darmadağın olmuş Mason’un kız kardeşi. Mayson’ın yaşamı filmdeki gibi domuzlara yem olarak değil, Margot’un ellerinde boğularak sona eriyor.

Margot yıllar öncesinden Dr. Hannibal’la tanışmış ve Hannibal’a abisi Mayson’ın kendisine tecavüz ettiğini anlatmış. Margot, Hannibal yakalandıktan sonra kısa bir süre onun yanına geliyor. Hannibal üstün ikna yeteneğini kullanarak kısa süre içerisinde onu domuz surat Mayson’ı öldürmeye ikna ediyor. Bunu nasıl başardığına dair detay vermeyeceğim; çünkü video çok uzar; ama Hannibal eğer orada ölseydi bile Mayson’dan intikamını alabileceği bir hamle yapmayı başarmıştı.

Elbette Margot’u aradan çekince Mayson’ı en güvendiği doktorunun domuzlara yem etmesi durumu ortaya çıkmış; bu da güzeldi; ancak o ana kadar Mayson’a sadakatle hizmet etmiş ve karşılığını fazlasıyla almış doktorun onu domuzlara yem etmeye neden karar verdiği sorusu tam olarak cevaplanmıyor. Hannibal’ın ikna yeteneği yüksek ancak iş sadece buna bağlandığı için bence çok iyi olmamış. Birkaç sahnede Mayson’ın doktora çok da iyi davranmadığını gördük; ancak bu, onu domuzlara yem ederek altın yumurtlayan tavuğu kesmesi için yeterli bir neden olarak öne sürülemez.

Roman ve film arasındaki bir başka dikkat çekici fark; Hannibal’ın tutulduğu Baltimore Eyaleti Hastanesinde baş hademe olarak çalışan Barney’in durumu. Barney gerçekten de hastane kapanırken oradan yürüttüğü Hannibal’a ait özel eşyaları satıyordu; ancak domuz surat Mayson’la böyle kısa bir görüşme yaparak çekilmemişti. Uzun yıllar Mayson’ın yanında çalıştı ve ona da her konuda sadık kaldı. Hatta Mayson’ın filmde olmayan kız kardeşi Margot’un, abisini öldürme planında rol almayı kabullenmediği için onun tarafından işten kovuldu. Filmde seyrettiğimiz gibi Hannibal’ın maskesini de Mayson’a değil, Mayson’ın ölümünden çok daha sonra onun yeni veliahttı Margot’a teslim etti.

Gerçek Clarice’le tanışma zamanı

Clarice’e sayısız kez kötülük yapan ve onunla uğraşmayı asla kesmeyen başmüfettiş yardımcısı Paul, sonunda emeline ulaşmış ve domuz surat Mason’ın verdiği pası iyi değerlendirerek Clarice’ı açığa aldırmayı başarmıştı. Clarice’in başarısı onu çıldırtıyordu. Bu Paul serserisi yıllar önce evli olduğu halde Clarice’e sulanmış ve reddedilmeyi gururuna yedirememişti. Yani olay hiçbir zaman sadece para olmadı. Paul çakalı Clarice’a çelme takarak aslında farkında olmadan dolaylı olarak Hannibal’a bulaşmıştı ve en sonda onun elinden hak ettiği gibi bir sonu yaşadı.

Ancak bu noktada roman ve film arasında çok ciddi bir fark görülüyor. O da Clarice’in bu leziz akşam yemeğine bilerek ve isteyerek eşlik etmesi.

Hannibal film incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img