18 C
İstanbul
KategorilerDramGodfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve pişmanlıklarının dışa vurumu; ayrıca serinin en zayıf halkası olsa da trajik bitmesi gereken bir hikâyenin nefis bir hitamı.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Geçmişin Hayaleti, Bugünün Trajedisi

Serinin üçüncü filmine biraz abartılı da olsa Michael’ın solo filmi diyebiliriz. Vincent ve Mary de dahil olmak üzere tüm karakterler olabildiğine yüzelsel işleniyor ve senaryo detayları bir tarafa bırakırsak Michael’ın iç dünyasına odaklanıyor.

Hikâyenin başlarında beni çok etkileyen bir sahne var. Kay beni korkutuyorsun, dedikten sonra odadan dışarıya çıkarken kapıyı kapatır ve işte o an kadraja yapayalnız bir Michael yansır. Bu sahne yönetmenin özenle oluşturduğu bir yalnızlık tasviri.

Tüm detayları bir tarafa bırakarak buradan filmin sonuna atlarsak bu kez 10’larca yıl daha yaşlanmış ve yine bir sandalyede oturan yaşlı bir adam görürüz.

En başta kendisini ve tabii ki Mary başta olmak üzere tüm ailesini o karanlıktan kurtarma çabaları sonuçsuz kalmış, yalnızlığı yudumlarken geçmişin en güzel anılarını hayal eden, ölümle yalnız başına kucaklaşan bir adam.

Filmin en başında Michael’ın kutsanma töreni sırasında gözlerini kapattığını ve kardeşinin ölümünü hatırladığını görüyoruz.

Kay, Michael’la konuşurken yine Fredo’ya atıf yapar, çocuğun bunu biliyor der: “Tony, Fredo’yu öldürdüğünü biliyor.”

Elbette Amerika’da doğan ve büyüyen kuşakların Sicilya geleneklerinden, mafya hiyerarşisinden adım adım uzaklaşmaları hayatın olağan akışının bir sonucu. Fredo’nun ihanetini, aile kavramına ve sadakate yüklenen anlama olan ihanetini ve Michael’ın bu ihanet sonucunda nasıl derinden sarsıldığını, yeni nesillerin anlamlandırması neredeyse imkansız. Halbuki Fredo’nun ihaneti şu an babasına bu yüzden soğuk davranan Tony’nin ölümüne ya da babasız ve annesiz kalmasına yol açabilecek kadar büyüktü.

Aynı konudan Mary’nin de bahsettiğini görüyoruz. Fredo’nun ölümü Michael için geçmişin hayaletlerinden sadece bir tanesi ve onu ileride gerçek bir din adamı olarak gördüğünü birisinin yanında gözyaşlarına boğacak kadar derinden etkilemiş. “Annemin oğlunu öldürdüm…” demesi olayın trajedisine ayrı bir derinlik katıyor.

 Şeker komasına girerken onun Fredo diye haykırması ve ölümünün öncesinde yine kardeşine ait anıları görmesi bu travmasının derinliğini gösteriyor.

Film boyunca Michael’ın geçmişi en umulmadık anlarda hortlamaya devam eder ki bu senaryonun en vurucu noktalarından birisi. Başlardaki tören sırasında brifing veren adama bir gazeteci “Ya Bay Corleone’nin kumarla olan ilişkisi?” diye soruverir.

Michael, aslında hiç mecbur olmamasına karşılık önceden ortaklık yaptığı ve para kazandırdığı adamlara hak ettiklerinden fazla para vererek onların gelecekteki işlerinde kendisine ayak bağı olmamalarını sağlamaya çalışırken birden hiç beklemediği bir darbe alır.

Bunun sonrasında onun şöyle bir serzenişte bulunduğunu görüyoruz: “Tam kurtuldum sanırken, beni tekrar içine çektiler.”

Godfather serinin inceleme videolarına 25. Kare üzerinden ve sinemasayfam.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Godfather Part 3 incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabiirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Censor- Sansür Filmi Konusu ve Detaylar

0
Korku ve gizem etiketlerine sahip, İngiltere yapımı Censor- Sansür (2021), film sınıflandırma ve sansür kurulunda çalışan Enid isimli bir kadının hikayesini aktarıyor.Filmin baş...

Hannibal’ın Aşkı Filmde Neden Gizlendi?

0
The Silence of the Lambs- Kuzuların Sessizliği (1991), filminin devamını anlatan Hannibal (2001), Dr. Hannibal Lecter'ın İtalya'da peşine düşen katillerden kaçma çabalarını ve Ajan...

Mare of Easttown | Polisiye- Suç Mini Dizisi

0
Mare of Easttown, Pennsylvania'daki küçük bir kasaba olan Easttown'da yaşayan dedektif Mare Sheehan'ın hikayesini konu alan bir mini dizi. Mare, 25 yıl önce bir...

Elena Knows- Elena Biliyor Konusu ve Detaylar

0
Orijinal adı Elena Sabe olan, Netflix orijinli Arjantin yapımı Elena Knows etkili bir dram filmi.Film, Parkinson hastalığı olan Elena adında bir kadının hikayesini anlatıyor....
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img