17.9 C
İstanbul
KategorilerDramPast Lives: Yaşamlara Dokunan Bir Film

Past Lives: Yaşamlara Dokunan Bir Film

Amerika ve Güney Kore ortak yapımı Past Lives (2023), birbirine derin bir aşk duyan iki çocuğun 20 yıl sonra tekrar karşılaşmasının hikayesi… Kız çocuğu Nora, ailesiyle birlikte Güney Kore’den Amerika’ya göçmüş ve orada kendisine bir yaşam kurmuştur. Çocukluk arkadaşı ve aşkı Hau Sung’la yüzleşmesi her ikisinin de yaşamları boyunca ilk kez deneyimleyecekleri duygular yaşamalarına neden olacaktır.

Past Lives (2023); yalnızlık, aşk, romantizm, evlilik, göçmenlik vs. gibi temaları öylesine güzel ve başarılı bir sinematografiyle aktarıyor ki filmi hiç sıkılmadan ve yer yer duygulanarak izleyeceğinize eminim.

Past Lives film konusu

Nora, Güney Kore’den daha iyi bir gelecek ve büyük fırsatlar için yurtdışına, Kanada’ya göçen bir ailenin çocuğu… Yanındayken çok huzurlu ve mutlu hissettiği ve belki de en önemlisi yanında kendisi gibi olabildiği Hae Sung’la arasında artık okyanuslar vardır. Aradan geçen uzun yıllar her ikisinin içerisindeki alevi söndürememiş olacak ki 20 küsur yıl sonra Nora’nın çocukluk aşkı onu New York’ta ziyarete gelir. Ancak önceki adıyla Na Young artık evli bir kadındır.

Orijinal Adı: Past Lives
Tür: Dram, romantik
Yönetmen ve senaryo yazarı: Celine Song
Ülke: Amerika, Güney Kore
Gösterim Tarihi: 23 Haziran 2023 (Amerika)
Oyuncular: Greta Lee, Teo Yoo, John Magaro, Moon Seung-ah, Leem Seung-min, Ji Hye Yoon
Süre: 01s 45dk
IMDB: 8,1
25. Kare puanı: 8,2

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Fırsatın maliyeti ağır olabilir (01:08)

Öncelikle filmde göç teması arka planda kalıyor gibi görünse de gerçekten çok güçlü bir şekilde veriliyor. Bazen önümüze çıkan fırsatları değerlendirmek için yaşamımızda değişimler yapmak zorunda kalmaz mıyız? Nora’nın ailesi geride kocaman bir yaşanmışlık bırakarak doğdukları ülkelerini geride bırakmışlar ve Kanada’ya taşınmışlardı.

Na Young’un annesi “Arkanda bir şey bırakırsan, başka bir şey kazanırsın” der, neden göç ediyorsunuz, diye soran kadına…

Gidenlere mi zordur yaşam kalanlara mı bilinmez; ancak Na Young geride derinden sevdiği, aşık olduğu ve harika zaman geçirdiği Hae Sung’u da bırakacaktır.

İlk aşklar asla unutulmaz; aradan 24 yıl geçse de… Na Young’u 24 yıl sonra New York’a getiren şey işte çocukken yaşadıkları bu güçlü duygulardı.

Ancak, şu var ki hayat, olacaklardan habersiz planlar yapan insanlara bakar ve gülermiş… Na Young ve ailesi gibi biraz da cesaret sergileyerek önünüze çıkan fırsatları değerlendirebilirsiniz; ancak unutmayın ki her seçim aslında bir vazgeçiştir. Geride bıraktıklarınız artık mazi sayfalarında bir yapraktan ibaret olacaktır. Artık sadece seçtiğiniz yolda yürüyebilirsiniz, ara sıra arkanıza bakmanızın ve mazi derelerinden anı toplamanızın teorik anlamda bir getirisi olmaz.

Yönetmen Na Young ve Hae Soung’u bu yüzden sağdan sola doğru yürütür. Zaman akışının ve zaman çizgisinin aksine… Yürüyüşleri geçmişe doğrudur. Bu kısa zaman diliminde geçmişe doğru yürümeye çalışırlar; nehrin akışına karşı kürek çekiyor gibi… Ancak az sonra akış soldan sağa akmaya başlayınca yani normal akışa geçildiğinde Nora yalın gerçekliği ve yalnızlığı yudumlamaya başlayacaktır. Olağan akışta karşısında ya da yanında da denebilir yine Arthur’u bulacaktır.

Evet, bazen değerlendirdiğiniz fırsatların maliyeti gelecekte düşündüğümüzden ağır şekilde karşımıza çıkabilir.

Na Young gibi güçlü, iradeli ve idealist bir kadının en sonda ağlatan işte buydu. Kore’nin geleneksel erkeğini ve Na Young’un zihindeki idealist ve tipik erkeği temsil eden Hae Soung’la arasındaki bağın sonsuza dek koptuğunu anladığı andı bu… 24 yıl sonra ilk kez kendisini ağlamalara bırakıvermişti; çünkü ilk kez bir bitişe şahitlik ediyordu. Göçler, yeni başlangıçlar, evlilik, yeni bir iş… Bunların hepsi bir başlangıçtır ve bağrında birer ümit taşır.

Na Young ve Hae Soung o son konuşmada bu yaşam için artık ümitlerinin kalmadığını acıyla, yürekleri yana yana itiraf ediyorlar. Bir başka yaşamda belki, tesellisine sığınmaları bu yüzden… Bu zaman artık onların zamanı değil, belki bir başka yaşamda birbirlerini tekrar bulacaklardır. Bu bir teselli hamlesi… Yanan yüreklerine ümitsizce bir su serpme hamlesi…

Past Lives film incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img