17.9 C
İstanbul
KategorilerGerilimMother, May I Film Çözümü

Mother, May I Film Çözümü

Bu yazıda Mother, May I? adlı filmin çözümünden bahsetmek istiyorum. Korku ve gerilim etiketlerine sahip filmin gizem yönünün ağır bastığını söyleyebiliriz. Filmin neredeyse tamamında iki kişi arasında geçen diyaloglardan ibaret.

Mother, May I?, annesi ölen Emmet isimli bir gencin, kendisine miras kalan eve nişanlısıyla birlikte gelmesiyle başlıyor. Filmin girişinde çok kısa bir şekilde Tracy isimli kadının ölümü gösteriliyor. Ancak bir süre sonra Emmett’in nişanlısı Anya olduğundan farklı davranmaya başlıyor.

Mother, May I? oldukça yavaş ilerleyen bir film ve pek çok izleyiciye sıkıcı gelebilir. Filmin düşük bütçeli bir yapım olduğunu da ekleyelim. Tüm film iki kişi üzerine kurulu ve tüm film boyunca neredeyse başka kimseyi görmüyoruz.

Şimdi Mother, May I? final çözümüne geçebiliriz. Detaylara ve sahne anlatımlarına girmeden en kısa şekilde aktarmaya çalışayım.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Mother, May I? Final Çözümü

Bu film aslında ilk bakışta bilincinin derinliklerine gömülü çocukluk travmasının sonuçlarını anlatıyor gibi duruyor. Bu doğru, ama eksik. Filmde aynı zamanda Anya’nın travmalarının ya da ailevi sorunlarının sonuçları da gösteriliyor. Ayrıca bu ikiliye bir de Emmett’in annesi Tracy’nin ölüm sonrasındaki dokunuşları da dahil edilmiş. Bu üç kesişim kümesini doğru bir şekilde anlamlandırabilmek dikkat istiyor.

Önce Emmett’e bakalım. Daha küçük bir çocukken terk edilmesi ve sonradan göreceğimiz üzere başka bir aileye evlatlık olarak verilmesi onun zihninde travma meydana getirmiş ve bunun etkisini üzerinden hiç atamamış. O her ne kadar bunu konuşmak istemiyorum, umursamıyorum annemi falan dese de tam tersi…

Emmett, Anya ile bir aile kurmak istiyor. Kendi çocuğuna sahip çıkmak, onunla ilgilenmek vs. ona iyi gelecektir. Düşüncesi bu… Ancak Anya’nın hem çocuk sahibi olma konusunda hem de evin geleceği konusunda farklı düşünceleri var (birisi evi satmak, diğeri onu yaz kamp evine dönüştürmek istiyor).

Anya’nın tuhaf davranmaya başladığı gece, anne Tracy’nin onun bedenini ele geçirdiğini kabullenmek zorundayız. Çünkü yüzme bilmeyen Anya’nın yüzmesi, dans dersi verecek kadar dans edebilmesi, konuşmaları, dinlediği müzikler, yazısının değişmesi, giydiği elbiseler, çocuğuna hitap şekli, onu öpmekten kaçınması vs. vs. bunların hiçbirisini Anya’nın örneğin gizli bir günlüğe bakarak öğrenme şansı yok. Bu nedenle filmde net olarak nasıl olduğu gösterilmese de Anya’nın bedeninde üç gün boyunca Tracy’nin olduğunu kabul etmek durumundayız.

Anne Tracy muhtemelen ölürken, geçmişinde çocuğu ile yeterince ilgilenemediği için (bunu hem Emmett’in anlatılarında hem de komşu Bill’in sözlerinde yakalıyoruz) vicdan azabı çekiyordu ve bir şekilde oğlunu kontrol etmek için, olamadığı iyi anne olabilmek için Anya’nın bedenine gelmişti.

Hem Bill’in anlattıklarından hem de Anya’nın bodrum katında bulduğu belgelerden şunları öğreniyoruz: Tracy çocuk sahibi olmayı bir kaçış olarak görmüştü. Sanatında parlak bir geleceği olmayacağını görünce başarısız bir sanatçı olarak anılmaktansa bir anne olmayı seçti. Tüm bunlar bir tarafa o çocuğunu terk etmedi. Her ne kadar ilgisiz bir anne olsa da çocuğu vahşi ve disipline edilmesi zor birisi olsa da elinden geleni yaptı. Maalesef çocuğu için yatıştırıcı iğneler kullandı. Emmett, evi bile zor hatırlarken o şırıngaları bu yüzden hemen hatırlayıverdi.

Emmett, çocukken bazı ciddi yaralarla Bill’in evine gelince muhtemelen hastanedeki kontrollerde Bill’in kanında annesinin kullandığı uyuşturucuya rastlantı ve çocuk ondan alındı.

Bu arada çocuğun gerçek babası Bill’di. Bunu adamın konuşmalarından ve ilgisinden hemen anlayabiliyoruz.

Anya’ya bakarsak o, çocuk sahibi olmak istiyordu; ancak anne olamayacağını; sağlık sorunları olduğunu Emmett’ten saklamıştı. Emmett, ultrason resimlerin, okumayı beceremediği için onu yanlış yorumlamıştı. Gerçeği öğrenince oldukça kızdı ve “vahşi çocuk” yönünü ortaya döküverdi. Hatta kontrolünü kaybettiğini bile söyleyebiliriz. Çekip gitmesi ve bir yerde baygın bulunması bunun sonucuydu.

Emmett’in filmin çözümü adına bilmemiz gereken bir diğer yönü onun başarısız tarafları. Annesini etkileyen, onun takdirini kazanan şair imajı ve metin yazarlığı bir yalandı. Aslında o bu anlamda başarısız olmuştu ve annesine karşı başarısız bir kız imajı çizdiği için aylar önce kendi bedenine bile zarar vermişti. Bir de üstüne asla doğum yapamayacağı kesinleşince her şey onun için daha da kötüleşti.

Ancak sorun şu ki bunu nişanlısı Emmett’le de paylaşamadı; çünkü onun çocuk sahibi olmayı ne kadar istediğini de biliyordu. Emmett çocuk sahibi olmayı adeta bir kurtuluş gibi görürken ve beklerken ona bunun asla olmayacağını nasıl söylesin?

 Şimdi finale geliyoruz.

Finalde ne yaşandı?

Emmett’in özellikle yumurta olayında bir annenin sevgisini özlediği anlıyoruz. Tracy de zaten bunu fark ettiği için oğlunun bu açlığını Anya’yı kullanarak doyurmayı amaçladı ve bunu başardı. Bill, Anya ile konuşurken onun Emmett’e istediğini veremeyeceği konusunda bir uyarı yaptı.

İşte bu andan sonra zaten Anya çantasını topladı ve orayı terk edecekti. Ancak gece Emmett, Anya’ya kendisine uyuşturucu enjekte etmesi için adeta yalvarınca her şey tekrar değişti. Emmett’in elleriyle birlikte Tracy’nin de ellerini görmemiz şunu kanıtlıyor. Tracy, kendisi yokken Anya’nın oğluna bakmasını istiyor ve ona bu anlamda rehberlik yapıyor. Ona yol gösteriyor.

Ancak Emmett, Anya’yı suya attıktan ve ona ölüm tehlikesi yaşattıktan sonra Anya, oradan temelli ayrılmak için aracın atlıyor ve gidiyor. Bu noktada aracın içindeki böcek ki muhtemelen bu Tracy’nin ruhunu taşıyan bir böcekti, bunun ipucunu Bill’den duymuştuk, onun kararını yine değiştiriyor.

 Anya, gerçekten Emmett’i seviyor olmalı, yoksa asla geriye dönmezdi.

Filmin kapanışı aslında ikilinin muhteşem bir çift olduğunu gösteriyor. Birisi anne istiyordu; bu açlığını doyurması gerekiyordu, diğeri ise çocuk… Anya artık Emmett’in annesi rolüne büründü, Emmett’se onun çocuğu oldu. Her ikisini de mutlu edecek harika bir formül. Anya’nın elindeki şırıngada sakinleştirici var. Anya, bu yaramaz çocuğu nasıl sakinleştireceğini zaten öğrendi ve bunu uygulamaktan zevk alacak.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img