12 C
İstanbul
KategorilerAksiyonResident Evil Serisi- Film Anlatımları ve Yorumlar

Resident Evil Serisi- Film Anlatımları ve Yorumlar

Milla Jovovich’in başrolünde yer aldığı; aksiyon, korku ve bilimkurgu etiketlerine sahip Resident Evil serisinde tam altı tane film bulunuyor. Resident Evil serisi filmlerinde bulunan yapımlar şunlar:

1. Resident Evil– Ölümcül Deney: Sıfır Noktası (2002, IMDb: 6,6)
2. Resident Evil Apocalypse– Ölümcül Deney 2: Kıyamet (2004, IMDb: 6,1)
3. Resident Evil: Extinction– Ölümcül Deney 3: İnsanlığın Sonu (2007, IMDb: 6,2)
4. Resident Evil: Afterlife– Ölümcül Deney 4: Ölümden Sonra (2010, IMDb: 5,8)
5. Resident Evil: Retribution– Ölümcül Deney 5: İntikam (2012, IMDb: 5,3)
6. Resident Evil: The Final Chapter– Ölümcül Deney 6: Son Bölüm (2016, IMDb: 5,5)

1. Resident Evil- Ölümcül Deney: Sıfır Noktası (2002, IMDb: 6,6)

Serinin ilk filmindeyiz. Serinin en önemli filmi ve ikinci filmle birlikte zirvesi diyebiliriz. Sonraki filmlerde hatta en son filmde bile burada yaşanan olaylara bolca referanslar göreceğiz.

İlk film bizleri tüm seri boyunca karşımıza çıkacak, tüm yaşananların arka planında yer alan, göründüğünden çok daha derin ve tehlikeli bir şirketle tanıştırıyor: Umbrella Corporation (Umbrella Şirketi).

Bu devasa şirketin bir görünen yüzü bir de pek az kimsenin bildiği ikinci yüzü var. Umbrella’nın görünen yüzü bilgisayar teknolojisi, tıbbi ürünler ve sağlık alanında yatırımlar yapması. İkinci yüzüyse; askeri teknoloji, genetik deneyler ve virüs silahları üzerinde çalışan gizli tarafı.

2. Resident Evil: Apocalypse- Ölümcül Deney 2 (2004, IMBd: 6,1)

IMDb puanının önceki filmden düşük olduğuna bakmayın, çok güzel bir devam filmi. Tüm seri içerisinde benim gözdem bu film. Aksiyon sahnelerini müzikle o kadar güzel birleştirmişler ki izlemeye doyamıyorsunuz. İkinci filmde T-Virus’ün orijin hikâyesini, oyunlarda gördüğümüz Nemesis’in birebir aynısını ve Alice’in yeni formunu hep bu filmde görüyoruz. Resident Evil evreni oldukça genişliyor. Milla Jovovich artık Alice karakteriyle ortalığı kelimenin tam anlamıyla ortalığı dağıtmaya bu filmde başlıyor.

PC oyunlarındaki ana karakterlerden birisi olan Jill Valentine bu filmde karşımıza çıkıyor. S.T.A.R.S. ekibini görüyoruz. Yine oyundan hatırladığımız Nicholai karşımıza çıkıyor.

Olaylar kaldığı yerden devam ediyor. Umbrella çalışanları, Hive’da neler olduğunu anlamak için aşağıya iniyorlar. Ancak kapılar açılınca daha önce gördüğümüz Licker’lardan onlarcası bilim adamlarına saldırıyor ve muhtemelen tüm şehre virüsü yayanlar da onlardı. Bilindiği üzere T-Virus, ölü hücreleri yeniden şekillendiriyor ve ölüleri beyinsiz zombiler olarak tekrar hayata döndürüyor.

3. Resident Evil: Extinction – Ölümcül Deney 3: İnsanlığın Sonu (2007, IMBd: 6,2)

T- Virüsü çok kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır ve insanlığın önemli bir kısmı ya ölmüş ya da zombiye dönüşmüştür. Filmde ormanların çöle dönüştüğü, göllerin kurduğu çorak bir dünya tasviri yapılıyor.

Hayatta kalanlar hareket halindeyken daha güvende oldukları bir dünya… Alice, Umbrella şirketinin uydularında oynamalar yapmış ve bu sayede onlara yakalanmadan tek başına yaşamaya devam etmektedir.

4. Resident Evil: Afterlife- Ölümcül Deney 4: Ölümden Sonra (2010, IMBd: 5,8)

Serinin dördüncü filmindeyiz. Resident Evil: Afterlife, bir önceki filmden tam altı yıl sonra çekilmiş. Alice, yanına klonlarını alarak gerçekten de önceki filmin kapanışında söylediği gibi Umbrella’nın Tokyo’da bulunan merkezini basıyor. Bu sahneler gerçekten çok iyiydi.

Şirketin başkanı Albert Wesker, devasa bir helikopterle kaçmayı başarıyor. Bu sırada şirket merkezini hava uçuruyor ve görünüşe göre tüm klon Alice’ler ölüyor. Oradan kaçmak için zamanları yoktu. Bu arada Wesker’ın da elbette geliştirdiği serumları kendi üzerinde denediğini öğreniyoruz. Adam çok güçlenmiş ve hızlanmış. Wesker, bu sahnede Alice’e onun güçlerini yok eden bir serum enjekte etmeyi başarıyor. Alice’in bir sonraki filmin sonuna kadar eski gücünden yoksun olduğunu göreceğiz.

5. Resident Evil: Retribution- Ölümcül Deney 5: İntikam (2012, IMBd: 5,3)

Serinin belki de en zayıf filmindeyiz. Bu filmin neden çekildiğini bile anlamadım. Zaten bir sonraki filmde bu filmin senaryosu açıkça yok sayılıyor. Beşinci filmde aksiyon neredeyse hiç durmuyor; ancak bunları çoğu silahlı çatışmalardan ibaret. Yani kalitesi düşük aksiyon sahneleri izliyoruz.

Olaylar kaldığı yerden devam ediyor. Gemiye saldıran Umbrella şirket elemanlarının içinde ikinci filmden hatırladığımız Jill var. Jill geri dönmüş; ancak göğsündeki cihaz onun şirket tarafından kontrol edilmesini sağlıyor. Alice yakalanıyor ve sorguya alınıyor. Ancak ilginç ve hiç beklenmedik bir şey oluyor. Wesker tekrar ortaya çıkıyor ve Alice’in ye altında bulunan tesislerden kurtulması için oraya bir ekip gönderiyor. Wesker, Alice’e neden yardım etsin? Bir çıkarı olmak zorunda…

6. Resident Evil: The Final Chapter- Ölümcül Deney 6: Son Bölüm (2016, IMBd: 5,5)

Serinin son filmindeyiz. Ben mantık hatalarına falan hiç girmiyorum, ama bana göre oldukça sorunlu ve çok aceleye getirilmiş bir sondu. Hem gece çekimlerinin çok fazla olması, alışageldiğimiz bölüm sonu canavarının olmayışı hem de özellikle ilk filmlerde gördüğümüz o harika müziklerin eksikliği… Bunlar filmin kalitesini çok düşürmüş.

Ayrıca bir önceki film senaryosu adeta yok sayılmış ve birkaç cümleyle geçiştirilmiş ki buna sinir oldum diyebilirim. Wesker, Alice’e birlikte savaşalım, insanlığı kurtaralım, mealinde sözler söylemiş ve ona güçlerini geri kazandıracak bir serum vermişti. Ancak…

Resident Evil film serisi anlatımlarının tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

1 Yorum

 1. “- Film para kazanmaz. Seyirci mutlu sonları sever.”
  “- Öyle ya da böyle kötü adamlar ölmek zorunda.”
  “- Hayatın kendi bazen kurgudan uzak olur.”
  #Kod adı: Kılıçbalığı#

  Nükleer Nadal da kazansın için: “Demokrasi!” (!)
  Mantık hataları göremiyorum.
  Eşeğe semer de vursan eşek yine eşektir.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img