12 C
İstanbul
KategorilerGerilimFrom 2. Sezon 9. Bölüm Anlatımı- "İşte Geliyorlar"

From 2. Sezon 9. Bölüm Anlatımı- “İşte Geliyorlar”

MGM+‘nın gizem ve korku dizisi From’un sezon finaline sadece bir bölüm kaldı ve kasabada her şey gerçekten de kontrolden çıktı. Artık kasabada “yeni bir şeyler var” ve bu çok ürkütücü. Görünüşe göre artık kapıları kapamak ve duvara tılsım asmak onları durdurmaya yetmeyecek. “Onlar” derken bununla canavarları değil; müzik kutusuyla gelen dehşeti ve onun ardında her kimler varsa onları kastediyorum.

From 8. bölümde ağustos böceklerinin birkaç kez ortaya çıktığını görmüştük ve bölüm sonunda bir adam yardım isteyerek evden dışarıya çıkmıştı. Yeni bölüm işte tam olarak buradan başlıyor. Şerif Boyd ve Kenny, Reggie adlı adama yardıma koşarlar, ancak onlar henüz eve girmeden içeride bir trajedi yaşanıp bitmiştir. Reggie’nin anlattığına göre karısı rüyasında konuşmaya başlamış ve bir süre sonra kadının vücudu çatlayarak açılmış geriye sadece parçalanmış bir ceset kalmıştı.

Boyd, adama Paula’nın uykusunda ne söylediğini sorar. Bunlar Kenny’nin rüyasında duyduklarının aynısıdır.

Yaşananları kasabadakilerin duyması uzun sürmez. Colony House sakinleri de artık öldürülme korkusuyla uyumama kararı alırlar ve herkes bir partner seçerek uyumaktan kaçınmaya çalışır.

Ellis ise hamile nişanlısı Fatima’nın herhangi bir şekilde incinmesini veya hastalanmasını istemediği için uykudan kaçınmanın ne anlama geleceği konusunda oldukça gergindir. Ellis, kasabada doktora en yakın profesyonel eğitimi bulunan Kristi ile bu konuda konuşur. Kristi, Ellis’e hamilelik çok kafa karıştırıcı bir şey olsa da hiçbir şeyin ters gitmeyeceğine ve Fatima’nın bir süre uykudan kaçması konusunda endişelenmesine gerek olmadığına dair ona güvence verir.

Bu sırada Kristi’nin sevgilisi Mari, son birkaç gündür uyuşturucu kullanmadığı için krizler yaşamaya, zihinsel ve fiziksel sağlığını kaybetmeye başlar. Durumunun kötüye gittiğini gören Kristi, Colony House’da onlar için ayrı bir oda hazırlanmasını ister ve kısa süre sonra çifte bir oda verilir. Kristi, Mari’nin kendisine ve çevresine zarar vermemesi için onu yatağa bağlar.

Kristi içecek getirmek için odadan çıktığında Mari, pencereler sıkıca kapalı olmasına rağmen dev ağustosböceklerinin bir şekilde odaya girdiğini ve etrafını sardığını görmeye başlar. Mari böceklerle savaşmaya ve onları kendisinden uzaklaştırmaya çalışır. Çığlıklarını duyan Kristi, odaya koşar; ancak Mari’nin görünmez bir şeylerle savaşmaya çalışması dışında orada hiçbir tuhaflık görmez. Mari’nin gözleri irileşip griye dönerken Kristi bu yaşananları çaresizlik içerisinde izler.

Öte yandan Boyd, Julie’ye evlerine dönmesi ve o gece hiçbirinin uyumasına izin vermeden ailesini içeride tutması talimatını vermişti. Julie herkesi kendisinin ve ailesinin kaldığı Kenny’nin evinde toplar. Bu evde Jade ve Tabitha arasında geçen konuşmalar önemli ipuçları barındırıyor. Victor’un çocukluk günlerinde bir kız kardeşi olduğunu öğrenmiştik. İşte o küçük kıza ait çizimler Jade ve Tabitha’nın aklını karıştırıyor.

Jade, 1. sezonda gördüğü İç Savaş askerlerini anımsatan bir çizim görür. “Küçük bir kız bunları neden çizsin” diye sorar. Tabitha daha sonra bu çizimlerde Victor’un annesinin çocukları kurtarmaya gittiği kulenin çizimini görür (Bunu Victor anlatmıştı). Annesi bu çocukları kurtarmanın eve gitmenin tek yolu olduğunu söylemişti. Victor olayı anlatırken annesi son derece aklı başında birisi gibiydi. Söylediklerinin bir yanılsama olup olmadığını bilemeyiz; ama dikkate alınmaya değer. Tabitha da oraya geldiğinden beri bir kuleye tırmandığı bir rüya görmeye devam ettiğini söyler. Belki onun da kuleye gitmesi ve çocukları kurtarması gerekiyordur, tıpkı Victor’un annesinin yıllar önce yapmaya çalıştığı gibi…

Görünüşe göre her şeyi bir oyun gibi algılayan Ethan da artık korkmaktadır. En sevdiği Cromenockle hikaye kitabı karakterine olan güvensizliği bunu gösteriyor. Ne yazık ki bu evin içerisinde Julie aniden yere düşer ve titreyerek, aynen Mari gibi görünmez bir şeyle savaşmaya çalışır. Buradan Mari’nin başına gelenlerin bir uyuşturucu krizinden kaynaklanmadığını anlıyoruz. Julie’ye ne olduğunu göremeden bölüm sona eriyor.

Sara ve Kenny’nin zorunluluktan ötürü aynı yerde kalması gerilimi epey yükseltti. Kenny’nin belki de haklı olarak neredeyse hiç konuşmaması Sara’nın yaptığı şey için kendini daha da suçlu hissetmesine neden olur. Sara’nın ağustosböceklerinin aniden ortaya çıkmasıyla ilgili ilginç bir teorisi de vardır ve kasabada ölen insanların kabuslarının daha sonra ormanın bir parçası olup olmadığını ve kasaba halkının geri kalanına musallat olup olmadığını merak ettiğini söyler. Bu ilginç bir teori ve doğru olup olmadığını eğer gerçekleştirse bir sonraki kabusta göreceğiz.

Sara’nın böyle hissetmesinin nedeni, erkek kardeşi Nathan’ın çocukluk günlerinden beri ağustos böceklerinden korkması ve şimdi onun kabusunun ölümünden sonra bu yerin gerçekliğinin bir parçası olması…

Safralı mermiler canavarlara karşı işe yarıyor mu?

Boyd, bölümün başında Julie’den Jim’in geceyi ailenin kaza yapan karavanında geçirmeye gittiğini duyunca onu aramaya başlar. Boyd oraya gittiğinde şu gerizekalı Randall’ın yaşattığı kabusa tanıklık eder ve silahını kullanarak Donna’yı kurtarır. Ancak Randall, minibüsün anahtarlarını ormana atınca Boyd, Jim, Donna ve Randall, geceyi geçirmek için kaza yapan karavana sığınmak zorunda kalır.

Sonunda canavarlar gelir ve Boyd safralı mermileri denemeyi düşünür. Donna, mermilerin işe yaramaması durumunda ölümü kimseyi incitmeyeceği veya üzmeyeceği için Randall’ı mermileri test etmesi için göndermeyi teklif eder. Ama görünüşe göre “cesur” Randall bunu yapmaktan korkar.

Bu sırada müzik kutusundan gelen aynı garip müzik karavanın içindeki radyoda çalmaya başlıyor ve canavarlar da sanki bir şey bekliyormuş ya da korkmuşlar veya emir almışlar gibi karavandan uzakta dururlar ve sadece karavanı izlerler. Bu sırada karavanın alt kısmından sanki birisi dışarıya çıkıyormuş gibi sesler gelir ve Randall camı kırarak ormana kaçar.

Boyd, Donna ve Jim’den kendisi canavarlara ateş ederken minibüse gitmelerini ister. Zaten Jim, anahtar olmasa da aracı nasıl çalıştıracağını bildiğini söylemişti. Ancak garip bir şekilde safralı mermilerin canavarlar üzerinde hiçbir etkisi olmaz.

Boyd minibüse koşmadan önce karavanda ölü karısı Abby’yi de görür. Kadın, ona geri dönmesini ister. Kısa bir süre de olsa şerif bundan etkilenir. Ancak Donna’nın bağırışları ve titreyen ışıklar onu “gerçeğe” döndürmeyi başarır ve minibüse koşar ve Donna ve Jim ile birlikte uzaklaşırlar.

Üç karakter Colony House’a geri dönerken şahsen beni çok sevindiren bir olay gerçekleştir. Randall, adam ağustosböcekleri tarafından kuşatılır. Böcekler, ağzına ve kulaklarına girerek onu öldürüyorlar. Herkesin başına bela olan bu kişinin ölümü bana da ilki yaşattı. Şu ana kadar bu dizideki kimsenin ölümüne sevinmemiştim. İlk kez kasabadaki bir ölüme sevindim. Tabii ki teknik olarak Randall’ın ölümü net olarak gösterilmedi. Belki de onları bir şekilde geri döndürmenin bir yolu olacaktır. Belki de kuledeki çocuklar bunlardır. Çünkü Randall’ı geçtik tamam; ama Mari ve Julie’nin öyle ölüp gideceğini düşünmüyorum. Hele hele Julie’nin…

Bu karakterlerin bir canavara dönüşmesi söz konusu olabilir mi? Bu da bir teori…

Ve sonunda Elgin’in rüyası… Rüyasında ne gördüğünü bir türlü hatırlayamayan Elgin Fatima’nın hamile olduğunu duyunca her şeyi hatırlar. Ben şahsen daha vurucu bir rüya bekliyordum ama olsun… Bu da güzeldi. Elgin, bembeyaz giyinmiş bir erkek çocuğun ki bu muhtemelen Fatima’nın çocuğu olacaktır, canavarları durdurmak için melodiyi durdurmak zorunda olduklarını söylediğini aktarıyor ve çocuğu bir tekerleme söylediğini hatırlıyor. Bu kafiyeli tekerleme aslında Kenny’nin 8. bölümdeki kabusunda duyduğu ve birinin telefonda söylediği tekerlemedir.

Tüm bunları duyan otobüs şoförü Bakta, sözlerin aslında eski bir tekerlemenin dizeleri olduğunu söyler ve tekerlemenin tamamını okuduğunda Boyd, Paula’nın uykusunda söylediği sözlerin de bunun bir parçası olduğunu fark eder.

Evet, artık From dizisinin sezon finaline geldik. İkinci sezonun sonunda From’daki gizemli soruların tümünün yanıtlarını alamayacağız. Bu kesin; ancak bu sezonu genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Piyasada o kadar özensiz ve kötü hazırlanmış dizi ve film var ki From bizlere az da olsa nefes aldırdı.

Final bölümünde Julie, Mari ve Randall’a ne olduğu ortaya çıkacaktır ve özellikle bunların saldırıya uğramalarının bir nedeni de olabilir. Safralı mermiler canavarlar üzerinde işe yaramadığı için, Şerif Boyd’un bir kez daha canavarlarla nasıl mücadele etmeleri gerektiği konusunda hiçbir fikri yoktur ve kesinlikle çocuk tekerlemesi ile gerçeklikleri arasında bir bağlantı bulmaya çalışacaklardır.

Öte yandan Tabitha, kuleye gitmesinin ve çocukları kurtarmasının sorunu çözebileceğine inanıyor. Söylediğim gibi kızının zihinsel olarak bir kulede olduğuna dair bir fikre kapılması çok da sürpriz olmaz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

1 Yorum

  1. Müzik kutusu müziği çalarken radyoda 47 yazıyordu bu gümüşün atom numarası ve Tilly de(otobüsteki yaşlı kadın) 4 çocuğu ve 7 torunu olduğu söyler.Bence Tilly Randall ın bahsettiği Kasabadaki ajan çünkü gerçekten garip birisi ilk gün dans ediyordu falan.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img