26.4 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguBeyin Yakıcı Bir Yapım: The Wave- Dalga Film Çözümü

Beyin Yakıcı Bir Yapım: The Wave- Dalga Film Çözümü

The Wave– Dalga (2019), çözülmesi zor ve gerçekten beyin yakıcı gizem filmlerinden bir tanesi. Film sona erdikten sonra bile ben ne az önce ne seyrettim, film bitti mi gibi sorular sorulması gayet normal. 25. Kare Youtube kanalında 27 dakikalık çözüm videosu bulunan Revolver- Tabanca (2005) adlı filme bu yönden çok benziyor. Her iki film de çok yorucu ve anlamlandırılması çok zor sahnelerden oluşuyor. Ancak Revolver tabi ki genel olarak bir tık daha üst kalitede bir yapım…

Bir sigorta avukatı ve arkadaşı kendi çaplarında bir kutlama yapmak için gece dışarıya çıkıyorlar… Bu sırada bir şeyler oluyor ve avukat artık gerçeklik algısını neredeyse tamamen yitirmeye başlıyor. Neyin gerçek neyin hayal olduğunu artık ayırt etmekte zorlanıyor.

Çözüme geçmeden önceki son sözüm şu: Beyin yakıcı filmleri seviyorsanız bu yapımı kaçırmayın. Filmin göründüğünden çok daha derin bir yapım olduğunu bu inceleme sonrasında zaten göreceksiniz.

Orijinal Adı: The Wave
Tür: Bilim-kurgu, gizem
Yönetmen: Gille Klabin
Yapım Yılı ve Yeri: 2019, Amerika
Oyuncular: Justin Long, Tommy Flanagan, Donald Faison, Katia Winter, Sheila Vand
Süre: 1 saat 30 dakika

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Gerçekliğin ve Hayalin Çizgisi Nerede Başlıyor? Nerede Bitiyor?

Filmin tamamında ki buna filmin sonundaki kaza sahnesi de dahil Frank’in öldükten hemen sonra kurguladığı son bir ya da bir buçuk günü seyrediyoruz. Dikkat ederseniz Frank barda masaya doğru ilerlerken çok ince bir geçiş yapılıyor. Orada oturan kadın bir anda değişiyor. İşte bu görsel kod bize olayların Frank tarafından değiştirilmeye başladığı anı gösteriyor. Frank ölümünden hemen sonra hayal ettiği kurgusunda olayları işte tam buradan itibaren istediği gibi değiştirmeye başlıyor. Bu sahnede bu hızlı geçiş yer almayabilirdi. Doğrudan bu kadını da görebilirdik ama yönetmen bize ipuçları serpiştiriyor film boyunca… İşte bu da onlardan birisi…

Peki, bu bar sahnesine kadar yaşananların gerçek olmadığını nasıl anlıyoruz? Yönetmen bunu anlayabilmemiz için sahnelerin arasına sağlam bir ipucu yerleştirmiş. Frank’in gökyüzüne bakma sahnesi. O burada neden gökyüzüne bakıyor? Ona tuhaf gelen şey nedir?

Frank, öldükten sonra Cennet olduğu anlaşılan bu yerde gökyüzüne baktığında onun çok farklı görüldüğünü söylüyor. O bunu söylerken henüz öldüğünü kavrayabilmiş ve evrenin istediği kıvama gelmiş değil. O ancak doğru seçimleri yaptığı anda burayı tam olarak hak edecek. Dikkat ederseniz Theresa’nın sözlerinden onun buraya ilk gelişi olmadığı anlaşılıyor. Frank henüz Cennet’i hak edecek kıvama ulaşamadığı için yolculuğu devam etmek zorunda. Onun öldüğünün farkında olmamasının sırrı da bu. O olayları gerçekten yaşadığını düşünmeli ki yaptığı seçimlerin bir anlamı olsun… Frank işte bu yüzden gökyüzüne dikkatle bakıyor. Daha önceden Cennet’te gördüğü o manzarayı belki bir rüya gibi belki bir his gibi hatırlıyor ama öldüğünün farkında değil.

Bu arada şu ince noktayı belirtmem lazım. Bara kadar olan sahnelerin gerçek olmadığını söylemem onların yaşanmadığını göstermiyor. Bu sahneler tabi ki yaşandı hem de aynıyla. Ama şu an seyrettiğimiz görüntüler onun öldükten sonra Salı günü ve sonraki günü tekrar tekrar yaşamasından ibaret. Frank bara kadar olan sahneleri yeniden kurgulamıyor; onlar aynen olduğu gibi kalıyor. Diğer taraftan da evren ona müdahale etmeye onu yönlendirmeye henüz başlamıyor.

Bar sahnesinde yaşanan geçişe benzer bir sahne filmin sonunda da var. Yönetmen burada Cennet’teki gökyüzünden dünyaya yani normal gökyüzüne geçiş yapıyor ve kaza sonrasını seyretmeye başlıyoruz. Peki, neden bu sahnenin de gerçek olmadığını söyledim? Çünkü Frank sadece ölüm anına kadar olanları değil ölümünden sonra yaşananları da kurguluyor zihninde… Kendi patronu baş kötülerden birisi… Onun cezalandırılmadığı bir kurgu Frank için asla yeterli olamaz ve öldükten sonra bile huzura kavuşamaz. Bu kırmızı çantayı ilk olarak uyuşturucu satıcısında görmüştük. Sonrasında bu çanta diğer tarafta onun kucağında beliriyor ve ondan kaçıyor.

Çanta son olarak patronun bagajında çıkıyor. Böylece tüm sistemi elinde tutan ve gerekirse kanunları bile değiştiririm diyebilecek kadar şeytansı birisi olan patronu köşeye sıkışıyor. Bagajında bulunan uyuşturucular onun sonunu getirecek. Bundan kaçamayacak… Frank kurgusunda onun da cezalandırılması sağlıyor.

Final sahnesinin gerçek hayata ait bir görüntü olduğunu düşünürsek Frank’in kurgusunun gerçek hayatı etkilediğini kabul etmek zorunda kalırız ki bu imkansız. Yaşananlar yaşandı ve artık değişmez. Gizemli adam işte bunu kastediyordu: “Olmuş olanı değiştiremezsin…”

Şimdi filmin sahip olduğu bir başka derinliğe bakacağız. Bu adam aynı konuşmada Frank’a şöyle söylüyor: “Neredeyse ulaştın… Evren sana bir şey anlatmaya çalışıyor… Sadece dikkatini vermelisin…”

Evren Frank’e ne anlatmaya çalışıyordu?

The Wave– Dalga film çözümünün tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img