22 C
İstanbul
GenelFrom 2. Sezon 5. Bölüm Anlatımı | Hikaye Genişliyor

From 2. Sezon 5. Bölüm Anlatımı | Hikaye Genişliyor

MGM+‘da yayınlanan gizem dizisi From‘un beşinci bölüm yayınlandı. Genel olarak durağan bir bölüm olsa da hikayenin genişlemesi anlamında güzel detaylar vardı. Bölüm daha çok Sara’nın etrafında gelişti diyebiliriz. Zaten dizi yapımcıları aynı zamanda efsane gizem dizisi Lost‘un (2004- 2010) da yapımcıları. Her bölümde bir karaktere odaklanma, Lost‘tan hatırladığımız bir yöntem.

From dizisi 2. sezon 5. bölümde neler yaşandı?

5. bölümde Koloni Evi’nde herkesle sorun yaşayan ve kurallara uymayı reddeden sinir karakter Randall, gece vakti canvarlarla alay ediyor. Randall otobüste yaşamaya başlamıştı. Donna bu elemanı otobüsün içerisine koyarken aslında onun dışarıdaki dehşeti görmesini istiyordu. Camlarda perde olmadığı için onları göreceksin, demişti. Bu bölümde yaşananlar sonrasında (canavarları küçümsemesi, korkunç değilsiniz diye bağırması, otobüsün üzerine koltuk çıkarması vs.) bence ya bu Randall oldukça korkunç bir sonla yüzleşecek ya da kurallara uymaya ikna olarak çok iyi bir kasaba sakinine dönüşecek.

Biraz da Sara’ya bakalım. Hemen herkes gibi herkes gibi Jim ve Tabitha da genç kadının kutuda cezalandırılmasını istemektedir. Sara’yı gören Tabitha, onu bir daha asla ailesinin yanına gelmemesi aksi olursa onu öldüreceğini söyler. Sara’nın Ethan’ı öldürmeye çalışması, doğal olarak ebeveynler için aşırı bir öfke sebebidir. Boyd, Sara’ya kilisenin bodrumundan çıkmamasını ve saklanmasını söylese de, Sara onu dinlemiyor.

Bir süre sonra Sara kiliseyi ziyaret ettiğinde kasabanın yeni üyesi Elgin ile bir arkadaşlık kuruyor. Ethan, Sara’ya çok sevdiği ağabeyi Nathan’ı sorduğunda Sara kasten öldürdüğünü itiraf eder ve Elgin bundan sarsılır ve konuşmaya devam etmeden kiliseden ayrılır.

Yalnızlığı ve dışlanmışlığı yudumlayan Sara, seramik bir süs eşyası Nathan’la geçirdiği çocukluk günlerinin son hatırası olduğu için onu almak amacıyla lokantaya gider (Daha önce eve gitmişti, ama onu bulamamıştı). Kenny’nin annesi Tian-Chen’in, kendisini görmekten mutlu olmayacağını çok iyi biliyor ama Sara yine de lokantaya giriyor. Beklendiği üzere kocası öldürülen Tian-Chen, Sara’yı affetmeyi ya da onunla konuşmayı reddediyor ama aynı zamanda eşyalarını toplamaya geldiğini bildiğinden ötürü ona eşyalarını veriyor. Sara’ya kutuyu veren kadın, ona bir daha asla lokantaya gelmemesini söyler ve Sara’nın orayı hemen terk etmesi ister.

Lokantanın hemen dışında Kenny, Sara’yı görür ve hemen ona doğru koşar. Kenny, Sara’nın elindeki kutuyu yere fırlatır ve seramik süsü de alıp yere vurur. Onun kırar. Kenny, muhtemelen Sara’ya yakın bir şeyi kaybetmenin nasıl bir his olduğunu biraz da olsa tattırmak ister. Sara’yı bir daha Tian-Chen’e yaklaşırsa kutuya koymakla tehdit eden Kenny sinirle oradan uzaklaşır ve bu sırada Sara’ya yardıma koşan tek kişi Elgin’dir.

Sara’nın önünde artık iki yol var. Ya kilisede hiç kimseye görünmeden yaşamaya devam edecek ya da ormanda güvenli bir yerde insanlardan uzakta yaşamaya çalışacak.

Bu arada Jade, garip sembollerin gizemini kendi başına çözmeye çalışır. Halüsinasyon benzeri görüntüler görmeye devam eder. Bu arada Victor onun yanına geliyor ve Jade’e sembol hakkında bilgi verebileceğini; ancak bilgi vermek için Jade’in onun için keman çalması şartını ileri sürer.

Victor kemanı değerli bir eşya olarak elinde tutsa da onun çalamıyor ve son bölümde Jade’in kemanı mükemmel çaldığını duyduktan sonra şimdi bu müziği bir kez daha duymak istiyor. Victor, Jade’i kasabanın kenar mahallelerinde eski ve terk edilmiş arabaların bir araya toplandığı bir yere götürüyor. Jade onun için keman çalarken Victor annesinin arabasının üzerinde oturup anılarını tazeliyor.

Bir süre sonra semboller hakkında açıklama yapma sözünü yerine getirme sırası Victor’a geldiğinde, sinir edici bir şekilde bir kez daha korkar ve bu konuda konuşmak istemez. Victor’un bu gizem her ne ise ondan gerçekten korktuğu zaten çok açıktı. Bu sahnede daha detaylı ve daha önemli bilgiler duymak hakkımızdı bence. From yapımcıları yavaş ilermekte kararlı görünüyorlar.

Victor, bu konuşmada fotoğrafta görülen ve günlüğü olan adamın adının Christopher olduğunu söylüyor. Ortamı yumuşatma ve insanları güldürme konusundaki büyüleyici yeteneği nedeniyle Christopher, aniden değişene kadar kasabada oldukça popüler bir adammış. Victor, Christopher’ın sembolleri görmeye başladığında çok değiştiğini ve hatta muhtemelen şiddete başvurduğunu söylüyor. Bir gece Victor’un annesi, çocuğundan Christopher’ın onu bulamayacağı yeni bir yere saklanmasını istemiş ve genç Victor da bunu yapmıştı. Çocuk ertesi sabah saklandığı yerden çıktığında kasabadaki herkesin ölmüş olduğunu görmüş.

Bizim Jade de sembolleri görmeye başladığına göre yeni Christopher o mu olacak? Jade de mi değişmeye başlayacak ve “içerideki” canavara mı dönüşecek? Sanmıyorum, ama Christopher’ın başına buna benzer bir şeyler gelmiş. Bu arada insanları Christopher’ın öldürdüğü ve ona ne olduğu net değil, buna dikkat. Victor sadece gördüklerini yorumluyor. Yaşananların ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Zaten önceki sezon Victor’un insanların toplu halde öldüğü anı seyretmiştik.

Ethan’ın Sara korkusu meselesi yatışırken Tabitha, yer altı tünellerinde gördüğü ve şimdi Ethan’ın evlerinin gişirinde oynadığı o tuhaf tahta oyuncağı araştırmak için zaman bulur. Oyuncağın parçalarını alıyor ve onları ormana götürüyor. Onları o yapıyı oluşturduktan sonra tünellere giden açıklığın önüne yerleştiriyor. Tabitha, bazıları kendisine görünen hayalet çocukların bu garip oyuncakla oynadığından emin ve şimdi onlara sesleniyor. bunun üzerine canavar olduğu belli olan çok sayıda çocuk, “anghkooey” kelimesini söyleyerek ormandan çıkar ve hepsi Tabitha’nın etrafında toplanır.

Çocuklar, kadını dehşete düşürecek şekilde Tabitha’nın vücuduna ve yüzüne dokunmaya başlar. Tabitha, onlara uzak durmalarını söyleyerek bağırır ama sonra bir anda artık çevresinde hiç çocuk olmadığını görüyor. Görünüşe göre Tabitha az önce bir halüsinasyon görmüştür ya da çocuklar bir anda başka bir boyuta geçmiştir. Ben bu çocukları canavarların yeni nesilleri olduğunu ve gündüz gezmeye bağışıklık kazanmaya başladıklarını düşünüyorum.

Öte yandan, Jim önceki bölümde ortaya attığı teoriden Şerif Boyd’a bahsediyor. Jim, Boyd’a aslında Sara’nın cinayetleri iradesi dışında işleyen çaresiz bir kadın olduğunu hissettiğini söyler ve birlikte çalışmaları gerektiğini ekler. Bu çok güzel bir gelişme.

Boyd daha sonra Tian-Chen’i aramak için lokantaya gidiyor. Kadına seslenen Boyd, onunla konuşacak bir şeyi olduğunu söylüyor. Ancak kadını göremiyoruz. Umarım kadın bir şekilde ölmemiş ya da öldürülmemiştir. Böyle bir durumda Sara’nın başına ne gelir bunu kestirmek zor.

Son olarak Kristi’nin nişanlısı Mari’nin muhtemelen kanser hastası olduğunu ve bu nedenle tıp merkezinden bir miktar sıvı morfin çalıp tükettiğini görüyoruz. Yaşlı kadının hastalığı onda da var; ama bunu Kristi’den saklıyor.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img