22.1 C
İstanbul
KategorilerAksiyonBatman, Joker ve Harvey Arasındaki İlişki- Kara Şövalye

Batman, Joker ve Harvey Arasındaki İlişki- Kara Şövalye

Bir önceki yazıda The Dark Knight- Kara Şövalye (2008) incelemesinde Joker’in soygun sahnesini ve diğer bazı detayları konuşmuştuk. Şimdi filmin üç önemli karakteri (Batman, Joker ve Harvey) arasındaki ilişki üzerinde duralım.

Yazı tabii ki spoiler içeriyor.

Orijinal Adı: The Dark Knight
Tür: Drama, aksiyon, suç
Yönetmen: Christopher Nolan
Ülke: Amerika, İngiltere
Gösterim Tarihi: 25 Temmuz 2008 (Türkiye)
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Monique Gabriela Curnen
Süre: 02s 32dk
IMDB: 9,0
25. Kare puanı: 9,2

Joker, Batman ve Harvey üçlüsü

Joker, Batman’in “Beni neden öldürmek istiyorsun” sorusu üzerine kahkaha atar ve “Seni öldürmek istemiyorum” der ve devam eder: “Sensiz ne yaparım? Sen beni tamamlıyorsun” der. Joker ve Batman görünüşe göre iki zıt kutup. Birisi çoğunlukla sistem tarafından onaylanmayan yöntemler kullansa da temelde maskeli bir adalet savaşçısı, diğeri neredeyse suç bağlamında hiçbir ahlakî sınırı bulunmayan sıra dışı ve tehlikeli bir suçlu. Bu ikisinin birbirini tamamlaması ne anlama geliyor?

Öncelikle Batman gibi süper kahramanları çıkış noktasının iyi anlaşılması gerekiyor. Hangi sistem olursa olsun, meşru düzende ters giden ve yolunda olmayan bir şeylerin olması gerekiyor ki Batman gibi süper kahramanlar ortaya çıksın ve bunları düzeltmek için mücadele etsin. Polis gücünün ve adalet sisteminin kontrolü sağlamakta zorlanmadığı bir ortamda Batman’a ihtiyaç kalmaz.

Bu bağlamda düşünürsek süper kahramanların var olduğu bir sistemin yozlaştığını ve meşru güçlerin yetersizliğini bir ön kabul olarak ortaya koymamız gerekiyor. İşte tam burada Joker’in tezine geliyoruz. Ortada bir süper kahraman varsa onun zıttı denebilecek karizmatik ve çok yetenekli suçluların da olması gerekiyor. Joker, yanan paralara neredeyse ağlayacakmış gibi bakan adama umursadığın tek şey para der ve devam eder: “Bu şehre daha klas suçlular lazım, bunu onlara vereceğim.”

Batman bir yıl içerisinde yer altı dünyasını geceleri toplantı yapamayacak duruma getirmişti. Onları sindirmiş ve düzenleri alt üst etmişti. Böyle giderse diyor Joker, kısa süre içerisinde tamamen biteceksiniz. Buradaki ironiyi yakaladınız mı? Batman’in bu başarısı ona olan ihtiyacı da sonlandırıyordu. Suçluların kontrol altına alındığı bir durumda Batman’e ihtiyaç kalmaz.

Peki, şimdi ne olacak?

Bunun yanıtını ilk filmin sonunda alıyoruz. Gordon, Batman’a özetle diyor ki “Tamam sen bir şeyler başardın, rüşvetçi polislere korku saldın, sokaklara ümit verdin; ancak suç da gelişiyor…” der ve şunları söyler: “Biz yarı otomatik silah alıyoruz, onlar tam otomatik alıyorlar…”Sen maske takıyorsun ve çatılardan atlıyorsun” der ve cümlesini tamamlamaz. Her ikisi de bunun ne anlama geldiğini anlar.

Artık sen varsın, şehir senin karşısına sana göre, senin klasına göre suçlular çıkaracaktır, demek ister. Zaten hemen ardından bir sonraki filmde göreceğimiz Joker’e atıf yapılır ve Gordon adeta yeni ve ürpertici bir suçlunun çıktığını ima eder.

Toparlarsak Batman ve Joker bir elmanın iki yüzü gibi… Birisi var olduğu için diğerinin varlığı anlam kazanıyor. Batman’in varlığı bir anlamda Joker’in konumunu güçlendiriyor. Joker bu yüzden mafya elemanlarına hiç çekinmeden paranızın yarısını istiyorum, diyebiliyor. Maskeli bir süper kahramanı ancak onunla aynı kodları paylaşan, onun kalibresinde birisi durdurabilir. Zaten mafya elemanları en başta onunla alay etseler de sonunda Joker’in haklı olduğunu itiraf etmek zorunda kalıyorlar.

“Batman’i öldürebilirim”

Joker’in Batman’i öldürmek istemediğini bizzat kendisinden duymuştuk. Ancak mafya elemanlarına tam tersini söylüyor. Nedeni şu: Joker kendisine duyulan ihtiyacı ön plana çıkarıyor, yani farkındalık meydana getiriyor ve sonrasında suç dünyasında söz sahibi olabileceği bir süreci başlatıyor. Nasıl ki sistem Joker’le savaşması için Batman’in yolunu açıyorsa Joker de aynı şeyi mafyaya yaptırıyor. Gotham sistemi ve düzeni Batman’e olan ihtiyacın farkında; ancak mafya henüz Joker’e ihtiyaç duyduğunun farkına varmadı. Joker işte bu süreci hızlandırıyor. Onlara siz Batman’i öldüremezsiniz; ama ben yapabilirim, diyor. İşte size Joker’in dehası… Joker, öyle dahice bir strateji izliyor ki mafya elemanlarının onun çözmelerine imkan yok. Joker aslında bu hamlenin ötesini de hesaplıyor ve Batman dahil herkesin önünde.

The Dark Knight- Kara Şövalye incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Civil War- İç Savaş Filmi Konusu ve Detaylar

0
Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen 2024 yapımı Civil War- İç Savaş, distopik bir aksiyon gerilim filmi. Film, ABD hükümetinin distopik bir diktatörlüğe dönüştüğü ve partizan...

İki Usta Oyuncuyu Birleştiren Film Damaged

0
Terry McDonough tarafından yönetilen, 2024 yapımı bir aksiyon, gerilim filmi olan Damaged (2024); Samuel L. Jackson ve Vincent Cassel'i buluşturuyor. Film, Chicago'da görev yapan dedektif Dan Lawson ve İskoçya’da...

Amazon’un Post-Apocalyptic Dizisi Fallout İyi Başladı

0
Şiddet, mutasyonlar sonucu oluşmuş canavarlar, karizmatik robot askerler, zombi benzeri yaratıklara dönüşmüş insan Ghoul'larla vs ile dolu Fallout dizisi aynı isimli PC oyununa dayanan...

Dune Çöl Gezegeni Bölüm 2 | Kehanet ve Toplum Mühendisliği

0
Dune: Part One- Dune: Çöl Gezegeni'nin (2021) devam filmin olan Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki yayınlandı. Frank Herbert'ın Dune isimli romanından aktarılan filmde olaylar...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img