22.5 C
İstanbul
KategorilerGizemServant Dizisi Final İncelemesi

Servant Dizisi Final İncelemesi

Servant dizisi 4. sezon 10. bölümle birlikte final yaptı. Final son derece yetersiz ve bence kolaycılığa kaçan bir şekilde sonlansa da Servant, tam 4 sezon boyunca gizem sevenleri ekran başında tutmasını bildi.

Ben geçen hafta 9. bölüm sonrasında bir final teorisinden bahsetmiştim. Bunların hiçbirisi gerçekleşmedi. Servant 10. bölümde tamamen beklendik bir final seyrettik ve bizleri şaşırtabilecek bir sürpriz görmekten uzak bir sonla karşılaştık. Çok az soru işareti cevaplandı; buna karşılık dizi pek çok yeni soru işaretiyle sona erdi.

Öncelikle Leanne’nin güçlerinin gerçekten var olduğunu bir kez daha gördük. Leanne’nin bebeği ölümden döndürüp döndürmediği konusunda soru işaretleri sonlandı diyebiliriz. Şöyle ki; Dorothy, Leanne’e bebeği bir süre için de olsa getirdiği için teşekkür etti. Ancak bunun öncesinde evde bir bebek olmadığını söyledi ve bebek tekrar oyuncağa dönüştü. Soru şu: Leanne baştan (beri güçleri sayesinde) bir oyuncak bebeği gerçek gibi mi gösteriyordu, yoksa gerçek bebek ölümden bir süre için dönmüş müydü?

Leanne’nin bebeği ölümden döndürme ve geri getirme gücü varsa Doroth neden evde bebek olmadığını söyledi? Yok Leanne baştan beri bir oyuncak bebeği gerçekmiş gibi yutturduysa Dorothy neden Leanne teşekkür etti?

Dorothy’nin çatıdaki sözleri aynen şöyle: “Onun benim oğlum olduğunu biliyorum. Onu bana geri verdiğini biliyorum. Ama bir daha yapmana izin veremem.” Halbuki daha az önce aşağıda “Burada bir bebek yok” demişti. Bu sözlerinden sonra da bebek tekrar oyuncağa dönüştü.

Tam bir netlik olmasa da tüm bunları şöyle yorumlayabiliriz: Dorothy’nin bebeği öldü. Leanne, güçleri sayesinde gerçekten bebeği getirdi. Ancak Leanne bu gücünü bir koz olarak kullandı. Dorothy onun üzerine geldiği anlarda (evdeki konumunu güçlendirmek için) bebeği tekrar diğer tarafa gönderiyordu. Finalde de bu oldu. Dorothy, bir taraftan Leanne’nin kucağındaki bebeğin gerçekten kendi oğlu olduğunu biliyordu, diğer taraftan da ölümden döndüğünü ve her an tekrar oyuncağa dönüşebileceğini bildiği için bebeğin gerçek olmadığını söylüyordu.

Çatıda bebeği kaybetmenin verdiği acının da sevgiye dahil olduğunu söylemişti. En sonda da ölüler bir şekilde aramızdalar, demişti.

Sonuç olarak Dorothy, Leanne’nin güçlerini kabul ediyor, onun kötü tarafta olmadığını düşünüyor ve bebeği tekrar getirmesini istemiyor. Bu acıyı tekrar tekrar yaşamaktan bıkmış durumda.

Leanne öldü mü?

Evet, öldü. Aşağıdaki Azizler Kilisesi’nin üyelerinin söylediği gibi kendisini feda etti. Leanne bir yönden Tanrı’ya savaş açmıştı. Özellikle son bölümlerde çatıya çıkarak, yukarıya bakarak “Tüm yapabileceğin bu mu?” tarzında meydan okuyucu cümleler söylemesi bunun bir ispatı.

Leanne, kendi mayasının kötü olduğunu ve Tanrı tarafından affedilmeyeceğini düşünüyor. Anne ve babasının ölümünden keyif aldığını düşündükçe kendisini kötüler tarafında konumlandırıyor. Ancak anne ve babasının ona kötü davrandığını biliyoruz, iyi ve kötüyü ayırt edemeyen bir çocuk, kendisine kötü davranan ebeveynlerinin ölümüne üzülmemiş olabilir. Bu onun kötü olduğunu göstermez. Dorothy işte Leanne’e bunu hatırlattı ve kötü değilsin dedi.

Ayrıca bu final bölümünde Leanne’in Dorothy’yi bir anne figürü gibi gördüğü de netleşti. Çocukken Doroth’yi görmüş ve ona hayranlık beslemeye başlamıştı. Dorothy geç de olsa Leanne’nin onu kendi annesi gibi gördüğünü anladı. “Senin gibi bir kızım olsa bununla gurur duyardım” dedi. Leanne’nin, Dorothy’nin ayaklarını kuruladığı sahne bu kabullenişin bir sembolüydü. Leanne’nin, annesinin heykeline bakarak “Artık yeni bir annem var” demesi bu yüzdendi. Demek ki Leanne’nin en baştan beri hırçın davranmasının nedeni buymuş. O bu evde kalıcı olmak, bir çocuk gibi kabullenilmek ve aileden birisi olmak istiyordu. Güçlerini bunu gerçekleştirmek için kullandıkça bu duruma aile üyeleri üzerinde istediğini tam aksi etki yapıyordu.

Diğer taraftan Leanne’nin Tanrı’yla olan savaşı başlamıştı. Bu yaşanan felaketlerin sona ermesi için bir kurban gerekiyordu. Leanne bunların son bulmasının kendi ölümüyle ilgili olduğunu biliyordu. Tobe ile yaptığı telefon görüşmesinde yarın yağmur yağmayacak, demesi bunu gösteriyor. Kendisini öldürdüğü takdirde bu felaketlerin sonlanacağına emin görünüyor ve haklı çıktı.

Final sahnesi

Leanne’nin yandığı sahne çok güzel ve etkiliydi. Leanne müziği açtı, kendisini parfümle kör etti ve hançeri kolunu kesmek için kullandı. Alevler onu yutana kadar dans etti. Bir ara muhtemelen ölüme yaklaştığından ötürü, artık fiziksel dünya ile bağları zayıfladığından dolayı gözlerinin açıldığını gördük. Bu son anda, ölümün hemen öncesinde Tanrı’nın onu affettiğini gösteren bir işaret, bir mucize olabilir. Leanne affedildiğini bilerek diğer tarafa gitti.

Yanan evde ceset bulunamamasının nedeni onun ölmemesi miydi? Yoksa söylendiği üzere tarikat elemanları (ya da kilise her neyse) cesedi saklamış olabilir mi? Orada da bir soru işareti var.

Dizi öyle bir finalle sona erdi ki devamı da çekilebilir, tamamen böyle de bitebilir. Hiçbir kesinlik ve netlik yok. Leanne, bir şekilde tekrar yaşama dönebilir. Başkalarını ölümden döndürebilecek bir gücü olan Leanne, bu gücü neden kendi üzerinde kullanmasın ya da kullanamasın? Julian da artık “onlardan” birisi. Bu nedenle yeni bir yaşamda, yeni bir evde tekrar tuhaf olaylar yaşamaya başlayarak Leanne ile karşılaşmaları sürpriz olmaz.

Aynadaki yansıma Julian’a sanki kanatları varmış gibi, bir meleğe dönüşmüş gibi bir izlenim verdi. Julian bile gözlerine inanamadı. Bu bir tesadüf müydü yoksa bir işaret mi?

Sonuç olarak Servant dizisi aynen başladığı ve devam ettiği gibi sonlandı. Hiçbir şey kesin değil ve pek çok farklı yoruma açık bir final seyrettik.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img