26.4 C
İstanbul
KategorilerGizemÇarpık Çizgiler Film İncelemesi- İspanyol Sineması

Çarpık Çizgiler Film İncelemesi- İspanyol Sineması

Netflix’te yayınlanan God’s Crooked Lines– Çarpık Çizgiler (2022), bir cinayeti aydınlatmak üzere bir akıl hastanesine giriş yapan özel dedektif Alice’in hikâyesi. Alice, resmî evraklara göre kocasını zehirlemeye çalıştığı için buraya alınmıştır; ancak her şey göründüğünden daha karmaşıktır.

Orijinal Adı: Los renglones torcidos de Dios (God’s Crooked Lines)
Tür: Gizem
Yönetmen: Oriol Paulo
Ülke: İspanya
Gösterim Tarihi: 09 Aralık 2022 (Türkiye)
Oyuncular: Bárbara Lennie, Eduard Fernández, Loreto Mauleón, Javier Beltrán, Pablo Derqui, Samuel Soler, Federico Aguado
Süre: 02s 34dk
IMDB: 7.1
25. Kare puanı: 7.5

Film İspanyol bir yazarın 1979’da yayınlanmış aynı isimli romanından uyarlanmış. İspanyollar 2022’nin en güzel gizem filmlerinden birisine imza atmışlar. Filme getirilebilecek tek eleştiri uzun süresi. Bu tarzı sevmeyenler için iki buçuk saat sıkıcı gelebilir. Bunun dışında filme bir eleştiri getirmek zor. İlmek ilmek işlenen detaylar, her birisi birinden başarılı oyuncu performansları ve tabii ki çok sağlam finali… Gizem sevenlerin beğeneceği bir yapım…  

Tabii filmin hem final hem de aslında tamamı izleyenlerin akıllarını karıştırabilecek bir potansiyele sahip. Ancak dikkatli bir okumayla net yanıtlara ulaşmak mümkün. Yönetmen mükemmel bir iş çıkarmış ve eserini çok beğendim.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Detaylar ve iki olasılık

Final sonrasında filmi değerlendirdiğimizde karşımızda iki olasılık olduğunu söyleyebiliriz. Detaylara girmeden kısaca bahsedersek bu olasılıklar şunlar:

Ya Alice’in kocası Heliodoro gerçekten de Alice’i içeriye tıkmak ve servetine konmak için sağlam bir tuzak hazırladı ya da ortada tuzak falan yok; Alice gerçekten de kocasını zehirlemeye çalıştığı ve tehlikeli birisi olduğu için doktor raporuyla bu kliniğe yatırıldı. Alice gerçeği kabullenmek istemediği için yani bir suçlu olduğunu ve yakalandığını kabullenmek istemediği için de böyle hayali bir kurgunun peşinden gidiyor.

Peki, bunların hangisi doğru? Filmin tamamını göz önünde tutarsak doğru olan Alice’in psikolojik manipülasyon konusunda bir uzman olduğu ve baştan sona kadar herkesi kandırdığı seçenek. Alice’in anlattığı her şey tabii ki yalan değil ve olamaz; ancak doğruları yapabildiği kadar çarpıtıyor ve hemen herkesi ustalıkla manipüle ediyor. 

Alice’in yalanlarını yakaladığımız anlar

Alice gibi yalanı karakter haline getirmiş insanları fark edebilmenin tek yolu onların konuşmalarındaki çelişkileri fark etmek. Bunu yapabilmek için de çok detaycı olmanız gerekiyor. Bu tip insanlar yalanı öyle ustaca kullanırlar ki siz manipüle edildiğinizi çoğu zaman iş işten geçtikten sonra ancak anlayabilirsiniz. Ancak işin en güzel tarafı bunları çözdükten sonra sizi bir daha asla kandıramamaları… O zaman size çaresizliklerini ve zavallılıklarını izlemek kalıyor.    

Alice’e gelirsek o son derece zeki ve yalan söyleme konusunda bir uzman birisi. Bir de buna güzellik eklendiğinde insanları manipüle etmesi hiç de zor olmuyor. Alice hem zekası hem de güzelliği ile manipülasyon yapıyor ve hangisini kime karşı kullanacağını çok iyi biliyor.

Alice’in yalan söyleme ve olayları istediği gibi anlatma ya da çarpıtma konusunda bir uzman olduğunu yakaladığımız sahneler var. Örneğin cücenin öldüğü saldırı anına bakalım.

Doktor Cesar seni cesedin yanında baygın bulmuşlar der demez aslında Alice olay anında ne yaşandığını hatırlıyor. Dikkat ederseniz hemen o ana ait bir görüntü geliyor aklına. Bunu biz de görüyoruz. Ancak o kadar zeki birisi ki hatırladıklarına dair hiçbir şey söylemiyor. Cüce ölmüş mü falan diyerek ne yaşandığını anlamaya çalışıyor.

Cesar bu kez ne yaptığını hatırlamıyor musun diye soruyor. Alice yine bir şeyler hatırlıyor; cüce ona saldırırken onun kafasına dal gibi bir şey geçirmiş. Bu manipülasyon değil. Aslında olay böyle yaşanmış. Çünkü Alice kurgu yapmıyor, kimseye bir şey anlatmıyor, sadece olay anını hatırlıyor. Ama bunu doktordan ustaca gizliyor ve hiçbir şey söylemiyor.

Olayı hemen saniyeler içinde başka bir yöne çekiyor. Bana saldırdı, tecavüz etmeye çalıştı derken orada başka birisinin olduğunu ve cüceye onun vurduğunu hayal ediveriyor. Alice burada da kalmıyor ve bu kez bu bir kazaydı diyor. Yeni hikâyelere geçişteki hızı ve ustalığı görüyor musunuz? Önce cüceye kendisinin vurduğunu hatırladı. Bunu asla dillendirmedi. Sonra cüceye başka birisi vurdu. En sonra da kazaydı her şey dedi. Bunların hangisi doğru olursa olsun bizim için fark etmez. Bizim içi önemli olan onun hikâyeleri ustaca ve hızlıca değiştirebilmesi..

Daha sonra kolayca ve zorlanmadan manipüle ettiği Ignacio onun kaza hikâyesini teyit etti. Aynen onun istediği gibi konuştu. Tecavüz etmeye çalışıyordu, beni görünce kaçtı, ayağı takıldı ve kafası yarıldı dedi. Yani en başta gördüğümüz ve Alice’in ilk hatırladığı anısı ortadan yok oldu gitti. Alice kendisini kurtarmak için Ignacio’yu kullandı ve bu işe yaradı. Onu defalarca manipüle etti. Diğer hastaları da… Bu konuda çok başarılı.

Onun bir başka yalanına geçersek önce ilk konuşmada kocasını epey aşağıladı. Onun sözleri karşımıza neredeyse serseri tipli, kaba saba bir koca profili çıkardı. Ama adamı görünce hiç de anlattığı gibi olmadığını fark ettik. Düzgün giyiniyor, güler yüzlü birisi, son derece kibar, hatta Alice’in onu kıskandığını bile gördük. Hastaneye ilk geldiğinde kendisini oraya tıkmak için planlar yapan, servet avcısı bir koca imajı gerekiyordu. Bu yüzden kocasını mükemmel bir şekilde kötüledi.

Ancak sonra bu kurgusundan çıkması gerekiyordu. Hikâyesi değişti çünkü. Hastaneye bir cinayeti araştırmak için gelmiş, ölen kişinin babasıyla anlaşma yapmış birisi olduğunu anlatmaya başladı. Bu noktada kocasının olaydan haberi olmaması gerekiyordu. Ona imzayı gizlice attırmıştı. Bu kez kocamla aramda sevgi var, size bilerek yalan söyledim, diyor. Alice hem hikayesini hem de karakterleri istediği gibi değiştirebiliyor. Kocasıyla ilgili kurgusu sonlara doğru bir kez daha değişiyor. Bu kez imza atarken bile her şeyi biliyormuş, o sakallı adam aslında onun arkadaşıymış, benim için sahte gazete bastırmışlar vs. demeye başlıyor. Alice’in yalanları o an işine ne gelirse ona göre şekilleniyor. Aslında filmin başında mektupta kendisi için yapılmış teşhisi doğruluyor. Yalanı yakalanırsa daha önce neden yalan söylediğine dair hemen bir açıklama bulur, deniyordu. Aynen öyle yapıyor.

Alice’in tıkandığı anlar

Alice’in kendi hikâyelerinde ya da kurgularında tıkandığı anlar var. Alice manipülasyona devam edemeyeceğini anladığında ya agresifleşiyor ya da sessizliğe bürünüyor; çünkü tıkandığı ve yalanına devam edemeyeceği durumlarla yüzleşince başka bir şansı kalmıyor.

Çarpık Çizgiler (2022) film incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

13 YORUMLAR

 1. Merhabalr sizi youtubedan takip ediyorum bu filmi dün aksam izlemistim ,bi kaç yerde aklım takildı daha dogrusu sonu izleyiciye açik yorum birakilmis hatta youtubenuzda 25.kare sayfasina gelip ters köşe yapan filmler videosunun altina yorum yapicaktim incelermisinz analiz edermisinz diye burda karşılaşmak mutlu etti ☺️

  • İki olasılık var. Ya mektubu söylediği gibi kendisi yazdı ve oraya sahte imza attı ya da mektubun içeriğini önceden görmüştü. Alice kendi kendini açık eden, yalancı olduğunu söyleyen bir mektubu neden yazsın? Ona çok fazla bir artısı yok. Muhtemelen mektubu görmüştü ve “Onu ben yazdım” diyerek doktorun teşhislerinin değerini düşürmeye değersizleştirmeye çalışıyor.

 2. Merhaba, yorumunuzu beğendim, güzel bir değerlendirme yazısı olmuş. Videonun bir yerinde Alice hastaneden kaçacakken bi anda duruyor ve aklına bi şey gelmişçesine geri dönüyordu. Bunun sebebini o ikizlerle arasında bağ oluştuğu için onlar için geri döndüğünü söylemişsiniz ama bence o yüzden geri dönmedi. Sonlara doğru o ikizlerden sağ olanı Alice’e “sen de kal” deyince “benim evim burası değil ama sizi ziyarete gelicem.” diyor. Demek ki onlar için geri dönmedi. Bence Alice oradan kaçsaydı kendini dedektif olarak tanıttığı hikaye çökmüş olacaktı ve müdür haklı çıkmış olacaktı. Onun kişiliğine tersti, o asla kaybetmemeliydi. Aklına adli tıp hkiminin yerine geçmek ve cinayeti kafasında çözdüğü için dedektif olduğuna daha önce manipüle ederek ikna ettiği doktorların güvenini daha da kuvvetlendirerek kazanmaktı. Böylece hem müdürü mağlup edecek hem de hastaneden elini kolunu sallayarak çıkacaktı.

  • Merhaba teşekkürler. Sizin gibi düşünmemizi bizzat o sahne engelliyor. Lütfen tekrar seyredin o anı. Alice kapıdan çıkıp gitmek üzere… Dışarı çıkıyor. Bunun öncesinde bir cinayet işlendiğini duydu ve çok da etkilenmedi. Ne zamanki görevli ona ölen kişinin kimliğini söyledi işte o zaman her şey değişti. Alice bir anda kararını netleştirdi. O sahnede ikizlerden birisinin öldüğünü duyduğu için geri döndü.
   Sizin söylediğinize gelirsek; Alice tabii ki orada kalmak istemiyor. “Katili” buldu ve yakalattı. Bunun için dönmüştü zaten, yoksa ikizin yanında kalmak için değil. Amacına ulaştı ve ikize yalan söylüyor, dürüstçe cevap veriyor.
   Bu arada ben romanı okumadım ama okuyanların yorumlarına rastladım. Alice hastaneden çıktıktan sonra hastaneye bir hemşire olarak dönüyor ve orada bağ kurduğu kişilerle birlikte yaşıyor.

   Diğer söylediğinize gelirsek, Alice yangın çıkarmak ve sayısız plan yapmak dahil delicesine oradan kaçmak için çabaladı ve amacına ulaştı. Müdürün haklı çıkması onun gibi zeki birisinin şimdi mi aklına gelecek yani kapıda? Planı buydu zaten… Alice 10 hamle ötesini hesaplıyor. “Kaçsaydı müdür haklı çıkacaktı” bunun için döndü demek Alice’i 1 adım ötesini hesaplayamayan aptal birisine dönüştürmek olur. Öyle bir karaktere uymaz bu senaryo.

 3. Merhabalar öncelikle. Alice, eğer plan yapmış olsaydı müdür ile mektuplaşmadığı için müdürün yalanlamısına da plan yapardı veya daha akıllı bir plan yapardı ki bunu yapabileceğini bize gösteriyor zaten. Alice’nin intihar olayını araştırmak için girdiğini şuradan anlıyorum. Arşiv odasından aldığı dosyaları onları bulsunlar hikayem güçlensin diye değil bence çünkü o dosya içinden Urqueta’nın ismini işaretliyor ve yangın sahnesinde konuşamayan kızın Urqueta’ya bakarken ki ifadesi de hiç normal değildi hatta boş bir sahne de değildi bence. Kızın intihar olayına tanık olduğu ve bu işin içinde de Urqueta’nın olduğu şüphesini veriyor bize.

  • Merhaba Yalçın. Alice’in bu konuda yanıltan noktayı videoda söyledim aslında. O müdürün 1 hafta kadar tatilden gelmeyeceğini düşünüyordu. Planını bunun üzerine kurdu ama müdür erken gelince sorunlar yaşamaya başladı.
   Arşivden aldığı belgeler sonuçta hiçbir işine yaramadı. Önceki olay intihar değil miydi, müdürü buradan sıkıştırabilir miyim diye çabalardı ama sonuçta oradna hiçbir şey çıkmayacağını kendi de kabullendi.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img