19.7 C
İstanbul
KategorilerFantastikMakas Eller Film İncelemesi | 90'ların Kült Filmi

Makas Eller Film İncelemesi | 90’ların Kült Filmi

Edward Scissorhands-Makas Eller (1990) Johnny Depp’in en güzel filmlerinden birisi. Filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Tim Burton’ı zaten sıra dışı ve genelde gotik edebiyat ile korku sinemasını birleştiren yapımlarıyla tanıyoruz.

Makas Eller, yaşlı bir mucidin tamamlayamadan bıraktığı bir icadının hikâyesi. Elleri makastan yapılan Edward ki ona insan görünümünde bir varlık diyebiliriz, yalnız başına bir şatoda yaşıyor. Ancak bir gün kendi isteği dışında gelişen olaylar sonucunda kendisini insanların arasında yaşarken buluyor.

Filmin en iyi makyaj dalında bir tane Oscar adaylığı bulunuyor. Sembolik bir anlatımı seçen, oldukça sıra dışı ve toplumsal mesajlar içeren eğlenceli bir film.

Orijinal Adı: Edward Scissorhands
Tür: Drama, fantastik, romantik
Yönetmen: Tim Burton
Ülke: Amerika
Gösterim Tarihi: 03 Mayıs 1991 (Türkiye)
Oyuncular: Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Anthony Michael Hall, Kathy Baker, Robert Oliveri
Süre: 01s 45dk
IMDB: 7,9
25. Kare puanı: 7,5

Filmin içeriğinden ve vermek istediği mesajlardan kısacaca bahsedeyim.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Makas Eller ne anlatıyor?

Öncelikle Edward’ın insan olmadığını unutmamak gerekiyor. Onun “yaratılışında” Frankenstein göndermeleri olduğu görülebiliyor. Bu filmdeki mucit de bir yönden Tanrı’yı taklit etmeye çalışıyor; ama bu meydan okuması tam olarak başarıya ulaşmadan adam bir anda ölüyor.

Bunu bir tarafa bırakırsak film her yönden hem fiziksel hem de bir süre sonra zihinsel yani mental olarak toplumdan dışlanan bir karakteri anlatıyor. Edward’ın şatosunun hemen yamacında kurulan kasabada inanılmaz bir tek düzelik var. Evlerin rengi, insanların giysileri, kasabanın sessizliği ve sakinliği insanların aslında olağan dışılıkları pek de hoş karşılamadığını gösteriyor.

Her şey monoton da olsa kendi akışındayken birden bu akışı bozan ve düzeni altüst eden birisi ortaya çıkar. Kasaba halkının Edward’a yaklaşım süreci dikkate almaya değer.

Halkın Edward’a yaklaşım süreçleri

Yabancıya yani farklı kişiye ya da varlığa karşı duyulan merak… Kim bu, onu yakından görmemiz gerekiyor, nereden geldi, elleri neden böyle… Pek çok soru… Barbekü partisi ve yabancının tehlikeli olmadığını görme… Hatta ona yakınlaşarak popülerlik kazanma gayreti… Onu eve davet etme, yemeklerinden yedirme…

Sonra ondan yararlanma süreci geliyor. Edward tek başına, o üstün budama yeteneği sayesinde adeta kasabaya renk katılıyor. Bahçeler renkleniyor… İnsanların saçları, hatta köpekleri bile güzelleştiriyor.

Ancak ondan yararlanmak isteyen onunla yatmak isteyen Joyce, reddedilmeyi kaldıramıyor ve alttan alta onun kendisine saldırdığı yalanını yayıyor. Bunun öncesinde kasabadaki felaket tellalı zaten Edwart’ın bir şeytan olduğunu yaymaya çalışıyordu; ama sözleri karşılık bulmuyordu. Neden? Çünkü bu yabancıyı topluma uydurma, kendilerine benzetme ümitleri henüz bitmemişti.

Elleri tedavi olabilir, makaslar çıkabilir ve Edwart kendileri gibi olabilirdi. Ümit vardı henüz. Edward henüz kimsenin tavuğuna kış dememişti ve zararsız görünüyordu.

Dışlanma süreci

Ancak Joyce’un bir bakıma Edward’a olan ilgisi ve ona yaranma gayretinin boşa çıkmasıyla kasaba halkı Edward’ı dışlamaya başladı. Hem de süratle…

Bu dışlama süreci, kız arkadaşının Edward’a ilgi duymaya başladığı fark eden bir manyak tarafından körükleniyor. Onun kendi evlerine bir hırsız gibi girmesini sağlıyor ve onun toplumdaki imajına bir darbe daha vuruyor.

Edward’ın sessizliği içten içe bir çığlık barındırıyor. O bir yönüyle hem üretici ve yapıcı ama aynı özelliği yani elleri ona yıkıcılık yani yok edicilik özelliği de veriyor. Makas ellerini ilgiyi kendi üzerine çekerken onun yemek yemek gibi, birisine sarılmak gibi eylemleri yapmasını da engelliyor. Makas elleri çimleri işlemesini sağlarken bir taraftan da insanlara zarar verebiliyor.

Bu nedenle en son aşama dışlama ve yok etme süreci başlıyor. Toplum onu kaçırıyor. Artık onların içinde yaşayamıyor. El üstünde tutulan Edward aynı kişiler tarafından adeta taşlanmaya başlanıyor ve kaçıyor. Orada barınabileceği ortam yok ediliyor.

Makas Eller incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img