17.9 C
İstanbul
KategorilerGizemMoloch (2022) Film İncelemesi- Ürpertici ve Korkunç

Moloch (2022) Film İncelemesi- Ürpertici ve Korkunç

Korku ve gizem türüne sağlam bir katkı yaptığını düşündüğüm Moloch (2022) adlı Hollanda yapımı filmdeyiz. Moloch, Antik Çağ’da yaşamış Fenikelilere ait, çocukların canlı canlı yakılarak kurban edildiği bir tanrıdır.

Filmin konusu  

Betriek, Hollanda’nın kuzey kesimlerinde bulunan bir bataklığın yakınlarında yaşayan bir kadın. Betriek’in kocası ölmüş, minik bir çocuğu var. Bataklığın içerisinde araştırmacılar tarafından yapılan bir kazıda uzun zaman önce ölmüş bir kadın iskeleti bulunuyor. Aynı zaman diliminde Betriek ve ailesi tanımadıkları birisinin saldırına uğruyor. Saldıran adam kazı yapanlardan birisi gibi durmaktadır; ama olay göründüğünden çok daha lanetli ve çok daha ürperticidir.

Orijinal Adı: Moloch
Tür: Korku, gizem
Yönetmen: Nico van den Brink
Ülke: Hollanda
Gösterim Tarihi: 19 Mayıs 2022
Oyuncular: Sallie Harmsen, Anneke Blok, Markoesa Hamer, Willemijn Kressenhof, Alexandre Willaume
Süre: 01s 39dk
IMDB: 6,1
25. Kare puanı: 6,8

Nasıl bir film?

Bu filmin salt bir korku filminden öte olduğunu söyleyebilirim. Hem korku türü sevenlere hem de gizem severlere hitap ediyor. Final sonrasında olan biteni bir kez daha düşünmeniz gereken filmlerden birisi.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Feike efsanesinin detayları

Aslında olayların temelinde Feike efsanesi yatıyor. Peki efsane ve masalları ayıran en önemli çizgi nedir? Bu iki anlatı arasında en önemli fark efsanelerin başlangıç olarak gerçek bir olaydan beslenmesidir. Efsanelere her sözlü anlatı geleneğinde olduğu gibi sonradan eklemeler ve çıkarmalar yapılır ama efsaneler öz anlamında bir gerçekliğe dayanır… Masallarsa tamamen kurgusaldır ve gerçek dışıdır.

Şimdi kısaca Feike efsanesinden bahsedeyim ve sonra da bu efsaneyi filme uyarlayalım ki bence filmin en eğlenceli ve en güzel tarafı bu…

Efsanede geçen hizmetçi kız Feike, Helen adındaki kadın tarafından üzerine iftira atılarak büyücü ilan ediliyor. Bir cadı… Feike, zindanda dua etmeye başlıyor ve kızın duasına Tanrı Moloch karşılık veriyor.  Feike’ye özet olarak seni kurtarırım, ama karşılığında çocuğunu ve soyundan gelen çocukların hepsini alırım, onlar bana ait olurlar, diyor. Anlaşma yapılıyor.

Hizmetçi kız Feike’nin alnına Moloch’un mührü yakılarak mühürleniyor.

Feike, Helen tarafından cezalandırılmak üzereyken lanet gereği kendisini boğazını kesiyor. Neden böyle yapıyor? İntikam için… Ruhu bedenini terk ederken, aynı anda Helen’in ruhu da kendi bedeninden çıkıyor. Feike artık Helen’in bedeninde yaşamaya başlıyor. Yani çocuğu ölse de intikamını almış oluyor. Ancak buradaki kritik nokta şu: Helen’in ruhu yok olmuyor. O andan sonra bataklıkta dolaşıyor. Zihni öfke ve intikamla yanıp tutuşuyor. Bataklıktan geçenlerin kulaklarına yalanlar fısıldamaya başlıyor.

Evet, efsane bu… Şimdi efsaneyi filme uyarlayabiliriz.

Efsanenin filme uyarlanması

Aslında filmde iki tane ölümsüz ruhun savaşını seyrediyoruz. Bir tanesi yaşamını bedenden bedene geçerek sürdüren hizmetçi kız Feike… Diğeriyse ondan intikam almak için uğraşan ve bataklıkta dolaşan Helen’in ruhu…

Betriek’in evine gelen adam, “Üzgünüm buna bana yaptırıyorlar” demişti. Adamı etkileyen ve oraya gönderen kişi Helen. Helen hedefi aslında Betriek’in annesi… Peki neden? Çünkü Betriek’in annesi aslında Hizmetçi kız Feike’nin ta kendisi… Hizmetçi kız Feike, efsaneye göre kendi boğazını kesmiş ve Helen’in bedenine geçmişti. Bu yüzyıllardır sürekli devam ettiriyor. İçinde bulunduğu beden yaşlanınca başka bir bedene geçiyor.

Betriek, büyükannesinin kendisi çocukken öldürüldüğünü ve katilin bulunamadığını söylemişti. Büyükannesi aslında intihar etmişti; çünkü içinde yani onun bedeninde hizmetçi kız Feike vardı. Bu andan hizmetçi kız Feike, Betriek’in annesinin bedeninde yaşamına devam etti (filmin başından beri, yani 30 yıldır o bedende), aynen en başta Helen’in bedeninde yaşamına devam etmesi gibi. Yüzyıllar içerisinde bunu kaç kez yaptığını bilmiyoruz ve çok da önemli değil. Önemli olan bu mantığı anlamamız. Hizmetçi kız Feike, başkalarının bedeninde yaşamaya devam ediyor ve ölmüyor.

Finalde gördüğümüz o şeytansı yaratık aslında yüzyıllar önce Moloch’la anlaşma yapan hizmetçi kız Feike’nin ta kendisi. Alnındaki işareti görebilirsiniz.

Artık yaşamına Betriek’in bedeninde devam edecek. Peki, Betriek’in ruhu ne olacak? Aynen Helen’in ruhu gibi bataklıkta kalmaya devam edecek. Yaşayanlar onu görmeyecek.

Dikkat ederseniz Betriek’in annesi saldırı anında hiç korkmuyor ve hatta neredeyse gülümsüyor. Çünkü ona saldıran kişinin kendisinden intikam almak için çırpınan Helen olduğunu biliyor.

Hizmetçi kız Feike’nin bundan sonraki hedefi artık Betriek’in minik kızı. Betriek’in bedeni yaşlandığı zaman kendi boğazını keserek intihar edecek Feike’nin ruhu bu kez daha genç bir bedene geçecek.

Sonuç olarak Feike’nin lanet diye bahsettiği olay aslında bir döngü… Tabii bunun arka planını anladığında artık bataklıkta gezinen bir ruha dönüşüyor.

Hastanedeki minik kız kimdi?

Hastanedeki ürpertici minik kız en başta Helen’in kontrolüne giriyor. Helen, aslında Betriek’e yardım etmek istiyor; çünkü hizmetçi kızı Feike’nin yeni hedefi o… Bunu biliyor.

Peki, Helen neden Betriek’e yardım etmek istesin?

Moloch film incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img