17.9 C
İstanbul
KategorilerGerilimWatcher (2022): Seyirciyi Aptal Yerine Koyan Bir Film

Watcher (2022): Seyirciyi Aptal Yerine Koyan Bir Film

Watcher (2022), kocasıyla birlikte Bükreş’e taşınan genç bir Amerikalı kadının başından geçenleri anlatıyor. Kadın yeni taşındığı bu apartman dairenin karşısından kendisine gözlemleyen bir adamın olduğunu fark ediyor. Karşı aparmandan, daire penceresinden bakan ve yüzü tam görünmeyen bu adam haberlerde çıkan ve kadınları öldüren katil olabilir mi?

İzlenimlerim, artı ve eksiler

Filmin artıları ve eksileri var. Öncelikle kadın oyuncu yeni bir ülkeye gelmiş, çevresinde konuşulanları anlamayan, üstelik böylesine tehlikeli bir durumla karşılaşmış birisinin psikolojisini başarıyla yansıtmış. Zaten Julia rolündeki Maika Monroe başarısız olsaydı film tam anlamıyla çuvallardı; çünkü ön plandaki karakter o. Aynı düşünceleri kötü karakter için de söyleyebilirim.

Filmin bir diğer artısı şu: Abartılı ve vahşi bir gerilim sunmaktansa kadının yalnızlıktan da kaynaklanan korku ve gerilim psikolojisine odaklanmış ve bunu başarıyla aktarmış. “Gerilim sona saklanmış” diye düşünenler bir yönden haklı olsa da yabancı bir ülkede böyle bir yalnızlık psikolojisi yaşamayanlar sanırım yönetmeni tam olarak anlayamazlar. Film bu duygusal aktarımı çok iyi başarmış.

Filmin eksilerine gelirsek ilk olarak final zayıftı. Finaldeki performanslar iyiydi ama final akıllara 10’larca soru getirdi ve  bir yönden aklımızla alay etti… Bunun dışında adam ve kadın arasındaki ilişki çok yüzeysel kalmış. Bu ikisi arasındaki görmeyi beklediğimiz aşk kesinlikle iyi aktarılamamış. Adam sanki kendi ülkesine gelince kadını ikinci plana atmaya başlamıştı.

Spoiler vermeden filmin asıl eksilerini yazmak imkansız. Sonuç olarak filmi izlemek istiyorsanız gerilimni düşük olduğunu, asıl “hareketin” finale saklandığı ama finalin çok iyi olmadığını aklınızda bulundurabilirsiniz. Ayrıca filmin pek çok soru işaretiyle bittiğini de eklemiş olayım.

Final ne kadar iyiydi? (spoiler içeren bölüm)

Öncelikle şu soğuk suratlı katilimizin istediği eve istediği zaman girebilmesini bir izah eder misiniz sayın yönetmenimiz? Kapılar zorlanmamış, hiçbir şüpheli durum yok ama hoop katil içeride… Bu komik bir durum.

İkincisi eğer bu adam gerçek bir seri katilse neden kameralar önünde, metroda yani açık alanlarda şüpheli davranışlar sergilemekten çekinmiyor? Adam insanları öldürüp, kanıt bırakmadan ortadan kaybolabilecek kadar becerikli birisi ama markette tam bir sapık gibi kadına bakabiliyor, onu takip edebiliyor. Durup dururken kendisini şüpheli durumuna düşürüyor.

O final neydi öyle? Julia’nın boğazı kesildi. Epeyce kan kaybetti. Adam onun karşısında yere uzandı ve ölmesini bekledi. Böyle bir katil kurbanın ölüp ölmeyeceğini anlayamayacak kadar mı salak? Yoksa biz mi aptal yerine konuyoruz? Herkesin kafasını kesen katil neden Julia’nın kafasını almadı? Ona ateş edebilsin diye değil mi?

Kelimenin tam anlamıyla “ölen” kahramanımız tam katil arkasını döndüğünde ve kapıdan çıkıp gitmek üzereyken ona ateş edip öldürüyor. Hareket bile edemeyen kadın birden ayaklanmış ve katile ateş ediyor hatta yürüyor bile; çünkü kapıya kadar gelmiş. Ben kamera dönünce kadının yerde zorla silah kaldırdığını göreceğimizi sanmıştım ama yok, kadın ayakta ve kapıya kadar gelmiş.

Katil cinayetleri işlerken karşı apartmandan bakan herhangi birisi her şeyi görebilir. Adam madem dansçı kız Irina’yı orada öldürmüş ve Julia’nın gelmesini bekliyor, perdeleri kapatmayı ya da en azından ışıkları söndürmeyi düşünemez miydi? Perde de ışıklar da açıktı. Zaten karşı dairelerden bir tanesinden bakan minik bir kız tüm olanı biteni seyrediyor ve katilin yeni hedefi haline geliyor.

Ayrıca filmin bu andan sonrasını merak ediyoruz. Örneğin kadın yine de ülkesine dönecek mi? Kocasını affedecek mi? Detaya gerek yok. Bir cümleyle bunun aktarılmasını isterdim; çünkü çok merak ediyorum. Kendisiyle alay eden, küçük düşüren adamı affedecek mi etmeyecek mi? Seyirci bunu görmek ister.

Diğer taraftan yakalandığı söylenen katil kimdi? Polisler yanılmış mıydı yoksa gerçek katil bir şekilde suçu ona atmayı başarmış mıydı ya da polisler insanları rahatlatmak için (veya gerçek katili hata yapmaya zorlamak için) sahte bir tutuklama mı yapmışlardı? Bu konu da netleşmedi.

Bunlar küçük detaylar değil. Final bunun üzerine kurgulanmış. Seyircileri aptal yerine koyan filmlerden nefret ediyorum.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img