12 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguThe Peripheral 3. Bölüm İncelemesi

The Peripheral 3. Bölüm İncelemesi

Westworld’ün yapımcılarının yeni dizisi The Peripheral (2022-) 1. sezon 3. bölüm yayınlandı. Oldukça güzel bir bölüm seyrettiğimizi düşünüyorum. Dizi evreni açılmaya, her şey yavaş yavaş anlam kazanmaya başladı. Tabii beraberinde yeni soru işaretleri de oluştu. Bölümde neler yaşandığına bakalım.

Yazı spoiler içeriyor.

The Peripheral 1. Sezon 3. Bölüm

3. bölümde bolca flashback seyrettik. Bunlar karakterlerin geçmişine ve yaşadıkları zamanda neler yapabileceklerine ışık tutuyor. Önce çakal uyuşturucu taciri Corbell’in 2015’teki halini seyrettik. Tehlikeli bir motor çetesini tek başına, çok sinsi bir tuzakla öldürüyor. Acımasızlığı, yalancılığı ve bir bakıma yetenekleri böylece ortaya çıkıyor. Onu “kasabanın sahibi” yapan olay meğerse buymuş.

Adam gerçekten şeytanî birisi ve kuzeni Jasper’ı o günden beri elinde oynatıyor diyebiliriz. Tabii karısı Mary de görünüşe göre ondan aşağı kalır birisi değil. Kocasına riske girmeyi, kendilerine gönderilen parayı almayı ve Fisher’ları halletmek için de Jasper’ı kullanmayı öneriyor. Bölüm zaten bununla sona eriyor. Jasper para karşılığında amcasına bilgi getirmeyi kabul ediyor (Corbell’den hayat dersi: Birisi sana para teklif ederse almadan önce mutlaka ne için sana para verdiğini sor!)

Aslında bu durumda Corbell’in aynen bir aslan gibi avına saldırmadan önce çömeldiğini düşünebiliriz. O doğrudan saldırmak yerine Fisher’ların nasıl bir işe bulaştığını anlamak istiyor. Yoksa doğrudan 10 milyon doları almak için seve seve onların işini bitirmeyi tercih ederdi. Burton’ın önerdiği haftalık 200 bin dolar onun için hiçbir şey… Karşısında 10 milyon dolar teklif eden gizemli birileri var.

Flynne’nin her şeyi Billy Ann’e anlatması iyi olmadı. Billy, her şeyi eşine; eşi de Corberll’e anlatacak. Bunun gelecekte yaşanacak ya da yaşanmış Vurgun’la (Bu tabir Nuland’a ait ve muhtemelen Kıyamet’i kastediyordu) ilgili olduğunu düşünebiliriz. Corbell gibi şeytansı bir karakter gelecekle olan bağlantıyı vs. öğrendikten sonra rahat durmayacaktır.

Bu bölümün bence en dikkat çekici olayı Flynne ve Wilf arasındaki bağdı. Wilf gerçekten de Flynne’den hoşlandı mı yoksa her şey ters giderse kullanmak üzere güvenilir bir partner mi ayarlamaya çalışıyor? Sonuç olarak Wilf paralı bir asker ayrıca geçmişinde karanlık yönleri var. Onu kiralayan Lev onun geçmişini bilen tek kişi gibi… Bu arada Lev elbette tam olarak güvenilir birisi değil; ayırca Aelita’yı neden aradığı, geçmişten (kök zamandan) ne istediği net değil. Bu soruların sorulmasını bile istemiyor. Wilf bunu sorguladığı anda onu düşmana dönüşmekle tehdit etti. Sus ve işini yap, soru sorma, diyor özetle…

Lev denen çakalın büyük bir ailenin üyesi olduğu düşünülürse onu aşan bir organizasyon için çalıştığını düşünebiliriz. Elbette Kök Zaman Araştırma Birimi gibi bilimsel veri toplamak dışında onun ya da onların geçmişte ilgilendiği bir şeyler olmak zorunda. Yoksa neden bu kadar uğraşsınlar?

Muhtemelen onlara en başta kök zaman erişmeleri için ya da sızmaları için yardım eden Aelita’nın bir şeyler öğrendiği için ortadan kaybolduğunu varsaymalıyız. Bu çakallar söyledikleri gibi o zayıf kapının kapanmasından korkmuyorlar. TB’nin (Tahkik Birimi) Aelita’nın kök zamana gizlice açtığı kapıyı bularak kapatmamaları bir soru işareti… Acaba bu çakal Lev ikili mi oynuyor? Aelita’yı bulmayı TB için mi istiyor? Onun ardındaki kişi Nuland mı? Bu yüzden mi o zayıf kapı TB tarafından kapatılmıyor ve çakal LEv kök zamanda ne aradığının sorulmasına bile bu nedenle mi tahammül gösteremiyor? Çünkü bu ortaya çıkarsa onun tüm ekibi kandırdığı anlaşılacak… Göreceğiz bakalım.

Bu arada Aelita ve Wilf (Wolf sonraki adıymış) meğerse çocukken sokaktan alınan ve evlat edinilen çocuklarmış. Ancak sonradan ne olduysa hem Aelita hem de Wilf kendilerini evlat edinenlerle olan bağlarını koparmışlar. Neden acaba? Hikayenin bu kısmı karanlık…

Burton ve Corbell arasındaki konuşmaca bence uzun süre devam edecek korkunç bir düşmanlığın tohumlarının atıldığı andı. Burton bir-lik olduğunu söylediği (kendisine acı veren sibernetik ağ sayesinde) ekip arkadaşlarıyla neler yapabileceğini gördük. Etkileyici bir gösteriydi. Ancak Burton tabir yerindeyse dünün çocuğu. Seyrettiğimiz kadarıyla Corbell çok sinsi, çok yetenekli ve çok tehlikeli birisi. Karısının da önerisiyle bir aslan gibi avına saldırmadan önce çömelmeyi tercih etti. Yoksa Corbell böyle bir tehdide pabuç bırakacak birisi değil.

Daniel yani Tahkik Birimi için çalışan ve inanılmaz güçleri olduğunu gördüğümüz Dr. Nuland’ın güvenlik şefi (ya da öyle bir şey) bölüm sonunda avlanmak isterken av oldu ve öldürüldü. Orada bulunan peripheral sayesinde tüm olan biteni seyreden Dr. Nuland çok sakin gibiydi. Burada en çok dikkat çeken şey Daniel’in Flynne’in “Benden ne istiyorsun?” sorusuna verdiği yanıttı: “Bir şey aldın!” Aldığı şey muhtemelen ilk bölümde Aelita’nın baktırdığı ve gözünü ayırmaması için zorladığı o göze benzer şeydi (Aelita meğerse o korkunç göz ameliyatını morfin kullanmadan yaparak Flynn’i bu acıya hazırlıyormuş). Flynee henüz farkında değil bence ama onun belleğinde TB’nin sır gibi sakladığı bir projenin kodları var. Aelita’nın o göze baktırdığında bunu onun avatarına yüklettiğini düşünüyorum.

Gelecek bölümü merakla bekliyorum.  

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img