17.9 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHouse of the Dragon 10. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 10. Bölüm İncelemesi

House of The Dragon sezon finalinde neler yaşandı? Geçen bölüm sonunda serseri Aegon tahta çıkmıştı. Gün Yeşillerin günüydü. Ejderha Kayası’ndan hiç haber alamamıştık. Sezon finalinde Ejderha Kayası’nda yaşananlara şahitlik ediyoruz. Westeros tarihinin yazıldığı anlara bu kez Siyahların tarafından bakacağız.

Tarih tekrar ediyor

Tarih kitaplarında bu bölüm tek cümleyle özetlenseydi eminim ki bu cümle şu olurdu: Sezon finali Prenses Rhaenyra’nın dönüşümünü anlatıyor. İkinci cümle de şu olabilirdi: Prenses Rhaenyra’nın kalbinde merhametin tükenmesine hiç şüphesiz ki kısa süre içerisinde iki tane çocuğunu kaybetmesi etkili olmuştu.

Bölümün başında Prenses ve Lucerys Velaryon arasında geçen konuşma yıllar önce Prenses ve babası Viserys arasında geçen konuşmanın bir benzeri. Lucerys, Driftmark’ı yönetmek istemediğini söylüyor. Aynen Prenses’in evlenmek istemediğini söylemesi gibi. Her ikisi de aslında bir görev ama hem yıllar önceki Prenses hem de Lucerys görevi kabullenmek istemiyor.

Viserys ve Prenses arasında geçen sert tartışmaları hatırlıyoruz. Viserys’in gelenek vurgusu Prenses’in kader vurguyla aynı. Prenses çocuğuna kaderimizi biz seçemeyiz, onun bize üstünlüğü var, derken babasından da benzer sözleri duymuştu.

“Viserys öldü”

…ve Rhaenyra babasının ölüm haberini alıyor. Ama Prenses’in babasının yasını tutmaya bile zamanı olmayacak. Dahası var, diyor Prenses Rhaenys. “Aegon taç giydi!” Rhaenyra bunu duyar duymaz, karnını tutuyor. Babası zaten hastaydı ve onun haberini alırken hazırlıklı olduğu söylenebilir; ama bu haber… Aegon’un tahta çıkması… İşte bu tam bir şok yaşatıyor hem Prenses’e hem de Daemon’a.

Daemon, Prenses Rhaenys’e hafiften çıkışıyor: “O kaltak kraliçe diyor, kardeşimi öldürdü ve tahtı çaldı. Bunun için bile onları yakabilirdin.”

Sinema tarihinin en kanlı doğum sahnelerinden

Yine bir doğum sahnesindeyiz; ama ne sahne… Muhtemelen sinema tarihindeki en kanlı doğum sahnelerinden birisiydi.

Prenses Rhaenyra’nın Daemon’dan olma üçüncü çocuğu ölü dünyaya geliyor ve yüzü aynen romandaki gibi bir yaratığa benziyor. Bir anda o kadar derin şoklar ve acılar yaşadı ki Prenses zaten aksi olsaydı tuhaf olurdu.

Bu arada elbette tüm bunlar Prenses Rhaenyra’nın ne güçlü ve dirençli olduğunu da gösteriyor. Doğumu tek başına yapması, o kadar kan kaybettikten sonra ayağa kalkması ve mücadeleye devam etmesi inanılmazdı.

“Emrim olmadan…”

Daemon zaten savaşçı bir Prens. Onun geçmişini biliyoruz. Böyle bir durumda aslında yapılması gerekenleri yapmaya başlıyor. Prenses’in onun delirdiğini söylüyor ve çocuklarını onu kontrole gönderiyor.

Deamon kendisini uyaran Jacaerys’e böyle bir bakış attı ki bir an çocuğun üzerine yürüyecek diye düşündüm.

Prenses Rhaenyra- Kraliçe Rhaenyra

Geçen bölümde seyrettiğimiz ikizlerden bir tanesi Viserys’in tacını Prenses’e getirmiş. Bilindiği üzere Aegon, adaşı Fatih Aegon’un tacını takmıştı.

Bu sahne bence bölüm en güzel sahnesiydi. Bu an için mücadeleler verildi, bu an için tüm krallık ikiye bölündü, bir taraf bu an yaşanmasın diye diğer taraf yaşansın diye planlar yaptı, kan döküldü, evlilikler yapıldı, insanlar katledildi… Her şey bu an içindi…

Sonunda Viserys’in kızı, Ejderha Kayası’nda onu destekleyenlerin huzurunda kraliçe ilan edildi.

Bir tarafta Alicent’ın oğlu Aegon diğer tarafta Viserys’in kızı Rhaenyra.

House of The Dragon sezon finali incelemesinin tamamı 25. Kare Youtube kanalında.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img