19.7 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHouse of the Dragon 9. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 9. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 9. bölümde Yeşiller kurtlarını döktü diyebiliriz. Bölümün detaylarını spoiler kaygısı olmadan konuşabiliriz.

Kraliçe yalan mı söylüyor?

Kraliçe Alicent Aegon’un tahta geçmesini meşrulaştırmak için Viserys’in kendisine Aegon’un tahta geçmesini istediğini aktarıyor.

Ben önceki bölümün sonunda Viserys’in ölmeden önce Alicent’la konuştuğu sahneyi tekrar tekrar seyrettim. Sonuç olarak önceki düşüncem değişmedi. Alicent’ın gerçekten Kral’ı yanlış anladığını düşünüyorum. Onun kendi oğlundan bahsettiği zannediyor. Mimikleri, sözleri her şey bunu gösteriyor. Alicent saf olabilir ya da duyduklarını kendi istediği gibi yorumlamış olabilir. Sonuç değişmez.

Yani Kraliçe “Kral, Aegon’un tahta geçmesini istedi” derken buna inanarak söylüyor.

“Bu bir ihanet, bu bir gasp…”

Ateş ve Kan tarihçileri Ejderhalar’ın Dansı’nda ilk dökülen kanın hazine başı Lord Lyman Beesbury’a ait olduğunda hem fikirdir. Dizi tarihçilerin anlatımına sadık kalmış.

Ancak dizinin romanla ayrıştığı ve romana ihanet ettiği bir nokta var. Bundan bahsedeceğim. Şimdi konseye bakalım.

Otto, Kral’ın öldüğünü ilan ediyor. Sonra birkaç üstünkörü sözden sonra konuyu hemen istediği yere çekiyor. Kral’ın son dileğinden bahsediyor: “Son nefesinde kraliçesine son dileğini iletti. Bu da Aegon’un tahta geçmesi…”

Otto bu sözlerden sonra ardı ardına neler yapılması gerektiğini sıralamaya başlıyor. Şehir Muhafızları’nda Daemon’a sadık olanları tespit etmişler… Yani Otto daha önceden Kraliçe’den bile habersizce konseydekilerle anlaşmış.

Konsey’de Kraliçe dışında bunlardan habersiz tek kişi var. O da 76 yaşındaki, deneyimli hazine başı Lyman Beesbury. Beesbury, Otto’nun Aegon’un tahta geçmesi için sunduğu Kral’ın son dileği gibi geçersiz bir argüman karşısında hemen tepkisini koyuyor.

Zaten Prenses Rhaenys de daha ilk anda bu yaşananlara gasp diyor. Beesbury ve Rhaenys’in verdiği tepkiler aynı…

Tahtın resmî varisi varken Otto’nun aktardığı sözlerin aslında hiçbir değeri yok. Asıl olan resmî beyandır, fısıltılar değil. Beesbury zaten bunu söylüyor.

 “Onları öldürmeyi planlıyorsunuz!”

Kraliçe, Aegon’un tahta geçmesini istiyor. Ancak onu rahatsız eden şey kan dökülecek olması… Bu noktada şunlara değinmeden geçmek olmaz.

Otto’nun en baştan beri Kraliçe’yi ikna etmek için kullandığı argüman neydi? Prenses tahta geçerse seni ve çocuklarını kılıçtan geçirir. Argümanı buydu. Ancak Otto şimdi güya korktuğu şeylerin aynısını yapıyor. Hatta bırakın Prenses’i ve çocuklarını diz çökmeyen lordları bile asmaya başladı…

Otto aptal değil; Prenses’in veya Daemon’un asla diz çökmeyeceğini biliyor. Bu işin sonunu Kraliçe dillendiriyor: “Onu öldürmeyi planlıyorsun” Sessizlik…

Bu, Aegon’un tahta çıkması için gerekli bir fedakârlık…

Kraliçe buna şiddetle karşı çıkıyor. Kraliçe aslında henüz nasıl bir yola girdiğini tam olarak idrak edemiyor. Bu yola girdiysen Alicent yolun başında da sonunda da kan var. Otto (haklı ya da haksız tartışmasını bir tarafa atarsak) elbette daha tecrübeli birisi ve attığı adımlar ve vardığı sonuç kendi izlediği strateji gereği doğru.

Baştan beri Rhaenyra’yı sadece kadın olduğu için tahtta görmek istemeyen Tyland Lannister net bir soru soruyor. “Siz ne öneriyorsunuz?”

İşte Kraliçe bu noktada tıkanıyor ve cevap veremiyor. Veremez; çünkü girdikleri yol tek yön…

Ben Kraliçe’nin Rhaenyra’nın ölmesini istemediğine inanıyorum. Zaten babasıyla konuşurken de aynı düşüncelerini dillendiriyor.

İronik bir durum… Çünkü Kraliçe isteyerek ya da istemeyerek nefret ettiği o canavara dönüştü. Üstelik kan dökülmesine neden olacak hamleleri kendileri yapıyor.

Otto, kumandan Harrold’a Prenses’in öldürülmesi emrini veriyor. Dik kafalı Cole’e şöyle yandan bir bakış atan kumandan Harrold şerefli bir hamle yapıyor. Ben Kral’a sadığım, şu an bir Kral yok yani benim burada yerim de yok, diyor ve çekip gidiyor.

Aegon’un derdi nedir?

Lafı dolandırmaya gerek yok. Aegon serserinin teki… Fragmanda gördüğümüz çocuk onun çocuklarından sadece birisiymiş… Yıllar önce Prenses Rhaenyra’nın babasına ne söylediğini hatırladınız mı? “Erkek olsaydım bir sürü kişiyle yatardım, piçlerim olur ama kimse ne yaptığımı sorgulamazdı.” İşte canlı bir örneği… Sör Errick’in de söylediği gibi Aegon geceleri şehre kaçan ve Bit Çukuru’ndan çıkmayan birisi. Sorumluluk nedir bilmez, zaten tacı da istemiyor.

Beyaz Solucan öldü mü?

Beyaz Solucan, Aegon’u paketleyip teslim ediyor. Ancak maalesef daha sonra onun mekanının yandığı görülüyor. Buna kim neden oldu sizce? Otto mu? Hayır… Otto çok zeki birisi. Beyaz Solucan gibi bir gücü yok etmektense onu kendi tarafına çekmeyi ister. Bu yangının ardında başka birisi var.

House of the Dragon 9. bölüm incelemesinin tamamına 25. Kare üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img