26.4 C
İstanbul
KategorilerGerilimHalloween Ends- Cadılar Bayramı Sona Eriyor İncelemesi

Halloween Ends- Cadılar Bayramı Sona Eriyor İncelemesi

Halloween Ends- Cadılar Bayramı Sona Eriyor’da (2022), 2021 yapımı Halloween Kills’in tam 4 yıl sonrasındayız. Olaylar yine Haddonfield’de geçiyor. Laurie torunu Allyson’la birlikte yaşıyor. Laurie yıllarca Michael Myers’ın hayaletinin yani onun anılarının kendi yaşamını yönlendirmesine izin verdikten sonra kendisini bu psikolojiden kurtarmaya karar veriyor. Bu nedenle yeni bir eve taşınmış ve anılarını yazıyor.

Hikâyenin bir diğer ayağı bakıcılık yaptığı çocuğu öldürmekle suçlanan genç bir adam. Bu adam her ne kadar mahkeme sonrasında serbest kalsa da Haddonfield sakinleri için kara koyuna dönüşen bu gencin yolu onu aydınlığa değil, karanlığa çıkaracaktır.

Tüm bunlar yaşanırken bir taraftan da Michael Myers kendisini yavaş yavaş hissettirmeye başlıyor.

Film nasıldı?  (spoiler yok)

Amaçsız gibiydi. Bir devam filminden ziyade rastlantısal bir yapım gibiydi. Corey’in başına gelenler, daha sonra Corey’in köprüden aşağıya atılması, Michael Myers’ın onu görmesi vs. vs. bunların hepsi tesadüfler zinciriydi.

Yapımcılar hiçbir şeyi tam olarak becerememişler. Bence serinin en zayıf filmi olmaya aday. Bir devam filmi nasıl olmamalı sorusunun canlı bir yanıtı var karşımızda.

Filmin neredeyse tamamında şu Corey denilen elemana odaklanılmış. Gerçekten de Corey hem Allyson’dan hem Laurie’den hem de Michael Myers’dan daha ön planda. Ben bunu odaklanmayı görünce ve eleman Michael Myers’ın maskesini yüzüne geçirince serinin bu eleman üzerinden devam edeceğini düşündüm (Filmin bu kısmı zaten korkudan ziyade bir dram gibiydi). Acaba bu bir orijin hikâyesi mi, diye sordum kendi kendime… Ama Corey öldü… O zaman neden bu kadar onun üzerinde durdunuz sevgili senaristler?

Laurie’nin kötülük ölmez sözlerini ve elemanın neredeyse Michael Myers’la bütünleşmesini göz önüne alırsak acaba bizlere Michael Myers’ın yerini alacak bir karakter bulmakta zorlanmayız, mesajı mı vermeye çalıştınız bize? Eğer amacınız bu idiyse hiç olmamış.

Michael Myers’ geçen bölüm sonunda adeta bir katliam yapmış. Onun kasaba halkı ve polis tarafından tarafından deli gibi arandığını düşünürsek 4 yıl boyunca onu köprü altında hiç kimsenin bulamaması da bir garip olmuş.

Michael Myers fiziksel güç olarako kadar zayıflamış ki önüne gelen dövüyor. Bir yumruk ve bir tekmede yere seriliyor, sonra Corey adındaki eleman onu yere yatırıp zorla maskesini alıyor. Peki, Michael Myers neden bu kadar güçsüz?Öldürmediği için mi yoksa yaşlandığı için mi?

Michael Myers neden bu kadar güçsüzdü?

Aslında burada da belirsizlik var. Michael Myers ayakta bile zor dururken hatta bıçağı bile zor kullanırken adamı deştikçe güçleniyor. Titremeye başlıyor. Vuruşları değişiyor. Dik durmaya başlıyor. Bu sahnedeki mesaj açık. Michael Myers bunca zamandır öldürmediği için bu kadar zayıflamış.

Hâlbuki onun Halloween’de- Cadılar Bayramı (2018) 20 yıl sonra döndüğünü ama güç anlamında hiç zayıflamadığını görmüştük. 4 yılda bu kadar zayıflamasının nedeni yaşlanması olmalı diyeceğiz ama bu bizim yorumumuz olur. Olayları filmden takip etmemiz gerekiyor.

Bir diğer kadını tek eliyle havaya kaldırması, bunu yaparken hiç zorlanmaması, üstelik uzunca bir süre kadını havada tutması, bıçağı tek seferde tek seferde bu kadar derin saplayabilmesi, hareketlerinin hızlanması bize onun eksi gücüne döndüğünü gösteriyor. Filmde eski Michael Myers’ı gördüğümüz tek sahne buydu.

Michael Myers’ın zayıflaması ve güçsüzleşmesi onun öldürmemesine bağlanmış. Tam bu kararı veriyoruz, tam bu tespiti yapıyoruz ki senaristler bir kez daha aklımızı karıştırıyor.

Halloween Ends- Cadılar Bayramı Sona Eriyor incelemesinin tamamı 25. Kare Youtube kanalında.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img