12 C
İstanbul
KategorilerAksiyonGüç Yüzükleri 8. Bölüm İncelemesi- Ve Sauron Sahnede

Güç Yüzükleri 8. Bölüm İncelemesi- Ve Sauron Sahnede

Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri sezon finalinde; gri alanlar yerini iyi ve kötünün siyah ve beyaz rengine bıraktı.

Yabancı ve Halbrand’ın kimlikleri

Mistik elemanların Yabancı’yı tuzağa çektikleri sahne güzeldi. Bizim mistik tarikatçılar meğer onu Sauron sandıkları için ona hizmet etmek için onun peşinden koşturuyormuş. Ancak yabancı onları ışığın gücünü kullanarak paketlerken ben iyiyim dedim. Böylece tarafını net olarak ortaya koydu. Onun ateşin değil ışığın gücünü kullanması da dikkat çekiciydi.

Ancak onun asıl kimliği Nori’yle konuşurken ortaya çıktı. Bu sahnede doğrudan Yüzük Kardeşliğine yapılmış bir atıftı. Nori hangi tarafa gideceğini bilmediğini söyledi. Bunun üzerine Meteor Adam ona burnuna güvenmesi gerektiğini söyledi. Bu sözlerin aynısını Yüzük Kardeşliği’nde Moria Madenlerinde Gandalf’tan duymuştuk.

Yani yabancı büyücümüze artık Gandalf diyebiliriz. Gandalf bir İstari yani Büyücü… Bu ırkın en önemli temsilcilerinden birisi. Gandalf, Orta Evreni’nde Valar adındaki meleksi, yüce varlıklar tarafından Sauron tehdidine karşı Orta Dünya’ya gönderilen büyücülerden bir tanesi… Ölümsüz Topraklardan geldi ve en sonda yine oraya dönecek…

Halbrond’a bakarsak onun Sauron çıkması son derece güzeldi. Onda yanlış bir şeyler olduğu açıktı; ama açıkçası onun Sauron çıkacağını düşünmüyorum. Böylece onun Adar’a beni tanıyor musun diye sorması bir anlam kazanmış oldu. Ayrıca Sauron’un ne kadar sinsi ve yetenekli olduğunu da bir kez daha gördük. Onun kim olduğunu Adar bile hissedemedi. Ayrıca Galadriel’in durumdan şüphelenmeseydi Elf’lere bile yakalanmayacaktı.

Celebrimbor, Adar’ın sözlerini birebir tekrar etti. Galadriel onun gittikçe Halbrond’un etkisi altına girdiğini fark etti. Sonra da olayı çözdü.

Sauron, Galadriel zihnine girdiğinde hem onun ne kadar etkileyici ve inandırıcı olduğunu hem de Gladriel’in zihinsel gücünü gördük. Sauron, Celebrimbor’u kolayca etkisi altına alırken Gladriel’le baş edemeyeceği ve onu kendi tarafına çekemeyeceğini gördü. Onun kendisinin Orta Dünya’ya yardım etmeye çalıştığı noktasında manipüle etmek için çok uğraştı ama başaramadı. Sonunda onu boğulması için sulara bırakıp istediğini almaya gitti.

Her ne kadar bize gösterilmese de onun Hüküm Dağı’nda kendi güç yüzüğünü yani diğer yüzüklere hükmedecek o tek yüzüğü dövmek için gerekli malzemeyi aldığı anlaşılıyor. Yoksa oradan ayrılmazdı.

Sauron, Mordor’a yerleştikten sonra ve muhtemelen Adar’ı da hükmü altına aldıktan sonra savaş hazırlıklarına başlayacak. Ork-lar, troller ve başka canlılardan ulaşan devasa bir ordu kuracak.

Galadriel’in dışlanma endişesi

Sauron’un Galadriel’i etkilediği tek nokta var. O da kendisinin onun sayesinde hayatta kaldığı duyulduğunda onun dışlanacağı endişesi… Galadriel onun kim olduğunu gizlediği zaman Sauron’un bu sözlerinden etkilendiğini gösterdi. Tabii zeki Elrond soyağacını gördüğü anda olayı çözdü; ancak şu an için bunu gizlemeyi tercih ettiğini anlıyoruz.

Sauron intikam alacak mı?

Sauron bölüm sonunda kendi evine yani Mordor’a geldi. İkinci sezonda onun öncelikle Adar’la hesaplaşması gerekiyor. Sauron’un Adar ve onun yanındakiler için düşmanım dediğini gözden kaçırmayalım. Bu nedenle onun özellikle Adar’la bir hesaplaşmaya gireceğini söyleyebiliriz.

Üç Yüzük Dövüldü

Galadriel 3 tane yüzük dövülmesini istiyor; nedenini de şöyle anlatıyor: Bir yozlaştırır, iki böler ama üç denge sağlar.  Yüksek kalitede saf altın ve gümüş gerektiği için de abisinin hançerini feda ediyor.

Sonunda Elf’lere ait 3 tane güç yüzüğü Celebrimbor tarafından dövülüyor. Bunlar ateş yüzüğü Narya ki bunun üzerinde bir yakut bulunuyor, Nenya yani su yüzüğü (bunu Galadriel takacak) ve Vilya yani hava yüzüğü. Bu üç yüzük içerisinde en güçlü olanı safir taşına sahip Vilya’ydı.

Ateş yüzüğü Narya’nın fiziksel kuvveti, umut ve cesareti artırma ayrıca korunma gücü var. Su yüzüğü Nenya’nın kötülükten korunma, gizlenme ve telepati güçleri bulunuyor. Vilya adlı yüzükse iyileştirme ve kötülükten korunma güçlerine sahip.

Bu üç yüzüğe Sauron hiç dokunmadı; ancak yüzük yapımı sırasında onun Celebrimbor’u yönlendirdiğini biliyoruz. Elf-ler bir süre bu yüzüklerin gücünü kullansa da Sauron tek yüzüğü eline takdığında Elf-ler kandırıldıklarını anlayacak. Bu üç yüzük aynen diğer yüzükler gibi tek yüzüğün gücüne bağlı olacak ve Sauron diğer yüzükleri takanların zihinlerine hükmedebilecek.

Güç Yüzükleri sezon finali incelemesinin tamamı 25. Kare Youtube kanalında.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img