17.7 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHouse of the Dragon 8. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 8. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 8. bölüm, Viserys’in yüreklerimizi dağladığı bir bölümdü. Geçen bölüm üzerinden altı yıl geçmiş. Ejderhaların Dansı’na bir adım daha yaklaştık hatta artık neredeyse denizler üzerinde kapışan ejderhaların sesini duyar gibiyiz.

Tüm planları bozan adam: Viserys

Viserys, mecaz anlamda değil gerçek anlamda son nefesine kadar son anına kadar hem krallık için hem de kızı Rhaenyra için savaştı. Adam neredeyse bir zombiye dönüşmüş olmasına rağmen son anına kadar elinden gelen her şeyi yaptı.

Hightower’lar ve Vaemond Velaryon aynen Prenses Rhaenys’in ön gördüğü gibi Prenses Rhaenyra’ya çok sağlam bir darbe indirmek üzereydi.

Bu olay sadece Driftmark’ın tahtı meselesi değil. Otto ve Kraliçe ileride çıkacağı kesin görünen karmaşa için kendilerine bir müttefik kazanıyorlar, bu tamam. Zaten Vaemond bunu üstü kapalı bir şekilde Kraliçe’ye söyledi.

Ancak söylediğim gibi bu sadece Driftmark’ın meselesi değil. Vaemond, Lucerys ‘Luke’ Velaryon’ı neden istemiyor? Çünkü onun Velaryon olmadığını iddia ediyor. Bu iddia kabul edildiği anda Rhaenyra’yı ve çocuklarını Kral Viserys öldükten sonra çiğ çiğ yerler. Rhaenyra’nın çocukları piç olarak tescil edildiği anda kanunlar gereği Prenses tahta ihanet etmiş oluyor. Bırakın kendisinin ya da çocuklarının tahta geçmesini hepsinin kellesi gider.

Tüm bunlar Prenses Rhaenyra için sağlam bir tuzak ve o bunun farkında. Kapana sıkıştı ve Prenses Rhaenys’in yarınki savaşta kendi tarafında olması için yapabileceği her şeyi yapıyor. Çocuğuma destek ol, Laena’nın çocuklarıyla benimkileri nişanlayalım, diyor.

Otto ve Kraliçe, Vaemond’ı elbette destekliyorlar. İşlerine geliyor ve istediklerini almak üzerelerdi. Ancak tüm planları bozan adam devreye girdi (Viserys) ve onların oyunlarını bozdu. Yeşiller tam şah mat yapmak üzereyken bir anda oyunu kaybettiler.

Prenses Rhaenys neden sessiz kaldı?

Prenses Rhaenys ve Rhaenyra konuşmasından Rhaenys oğlunun güya ölümünden Rhaenyra ve Daemon’ı sorumlu tuttuğunu anlıyoruz. Rhaenys, Laenor’un öldüğünü zannediyor.

İşte bu nedenle az sonra tahtın önünde bir meydan savaşı verilirken sessiz kalmayı tercih ediyor. Dengeleri değiştirebilecek hiçbir şey söylemiyor. Sadece dinliyor. Çocuğunun katillerinin tarafında yer almak istemiyor. Zaten çocukların Velaryon kanı taşımadığını da biliyor. Bu yüzden olaylara karışmıyor.

Ancak Kral ortaya çıkınca ve kendisine söz hakkı tanınınca kocasının arzusunu dile getiriyor. Bu sahnede Prenses Rhaenys’nın konuşurken kem küm etmemesi ve net olması çok önemliydi. Bir taraf seçmesi gerekiyordu.

Aslında o ana kadar tarafsız kalması bile Rhaenyra’nın tarafını seçmemesi anlamına geliyordu. Ama yine de kendisine sorulduğu anda Siyah’ların tarafını seçti.

Rhaenys daha önce Vaemond’a şöyle söylemişti: “Eğer bu konuyu dile getirirsen kral dilini kestirir.” Rhaenys zeki birisi. Kral’ın huzurunda bunlar Velaryon değil, onlar Strong’un çocukları gibi sözler söylemesinin neye mâl olacağını biliyordu. Bir bakıma böyle konuşmaktan başka şansı da yoktu. Dikkat ederseniz “Laenor’un öz çocukları” dedi. Yani konuyu kapattı ve Vaemond’ı ortada bıraktı.

Bu bir strateji. Rhaenys akıllıca davrandı ve geriye çekildi.

Zamansız öten horoz: Vaemond

Konuşmaya devam eden Vaemond’ın belli ki kellesi gövdesine ağır geliyordu. Daemon onu bu yükten kurtardı.

Vaemond o kadar haddini aştı ve o kadar saygısızca konuştu ki kendi sonunu kendisi yazdı diyebiliriz. Aslında o haksız değil; ancak karşında Kral var ve böyle saygısızca konuşamazsın. Ona düşen sessizce çekilmek ve çenesini kapatmaktı. Yapamadı…

House of the Dragon 8. bölüm incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

House of the Dragon 8. bölüm fragman incelemesi 25. Kare Youtube kanalında.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img