5.5 C
İstanbul
KategorilerAksiyonYüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 7. Bölüm- Teoriler, Yorumlar

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 7. Bölüm- Teoriler, Yorumlar

Güç Yüzükleri 7. bölümde neler yaşandığını konuşabiliriz. Bir önceki bölümde seyrettiğimiz aksiyon ve heyecanı göremesek de önemli gelişmelerin yaşandığını söyleyebiliriz.

Gölgeler Diyarı Mordor

Külle kaplanmış ve karanlığa teslim olmuş bir diyar: Gölgeler Diyarı… Yemyeşil doğa artık küllelerle kaplı ve gökyüzü kan rengi gibi kızıl. Daha önce yemek yenen masaların üzerine cesetler savrulmuş. Yanan atlar, küle dönen binalar ve çığlıklar…

Evet Hüküm Dağı’nın eteği artık yeni adıyla anılacak: Mordor… (Not: Finaldeki görsellik zayıftı bence ve o kadar “bütçeyle” çok daha iyisini yapmalarını beklerdim.)

“Keşke o Elf’i gemiye hiç almasaydım”

Gelenler arasında oğlunu göremeyen acılı baba Elendil, geçmişe lanet okur ve “Keşke o Elfi orada bıraksaydım” mealinde sözler söyler. Elendil’in bu sözlerinden ileride pişmanlık duyacağını düşünüyorum. O şu an oğlunu toprağa vermiş acılı bir baba olarak konuşuyor. Mantığı acısına üstün gelecektir.

Ayrıca Galadriel’in de söylediği gibi Númenor geriye dönecektir. Kraliçe kararlı görünüyor: “Bana acıma Elf” diyor ve ekliyor: “Bunu düşmanlarımıza sakla; çünkü ne başlattıklarını bilmiyorlar.”

Yabancı… Kimsin Sen?

Yabancı’nın ağacın altındaki görüntüsü beni önce ürküttü. Sanki karanlıktan beslenen gri ve kötü bir büyücü gibi duruyor. Ancak senaryo onun hakkında bizlere hâlâ ikilem yaşatmaya devam ediyor.

Yabancı, ağacı yeşertmeye çalışırken neredeyse Nori’ye zarar verecekti. Bu yolların ayrıldığı an… Yabancı yollara düşer ve gözden kaybolur; ama o gittikten sonra yanmış ağacın gölgesinde sarı bir çiçek filizlenir. 

Bölümün sonunda maden damarlarının altında iblis Balrog görünüyor. Buradan hareketle şöyle bir teoriden bahsedebiliriz. Bu yabancı daha önce Gil-Galad’ın bahsettiği o efsanede iblis Balrog’la savaşan Elf savaşçısı olabilir. Elbette onun bir evrim geçirmesi ve hafızasını kaybetmesi bağlamında bir senaryo yazmak zor olmaz… Olabilir mi? Belki…  

Meteor Adam, gizemli gruptan birisi miydi?

Bu arada Yabancı’nın izini süren gizemli grup hangi tarafta olduğunu gösterdi. Kılayaklar’ın topladığı tüm erzağı yakıp kül ettiler… Dikkat ederseniz karanlık yükselirken şölen yapmak isteyen iyi tarafların keyifli anlarından sonra onları bir felaket yakalıyor. Kılayaklara’da aynı şey oldu. Daha az önce bayram yaparlarken şimdi yanan erzaklarının başında yas tutuyorlar.

Bu gizemli grup Kılayaklara zarar vermedi; çünkü muhtemelen onları tehdit oluşturmayacak kadar zayıf görüyorlardı. Bu arada bunlar sandığımızdan daha güçlü oldukları ispatladılar. Ateş onlara zarar vermiyor. Ayrıca ışınlanma gibi güçleri var.

Yabancının iyi tarafta konumlanmaya başladığını düşünürsek bunların onu avlamaya çalışan karanlık taraf olduğunu düşünebiliriz. Belki de karanlığın uyanmasını engelleyecek potansiyel bir tehlike yani Yabancı onların kehanetlerinde yer alıyordu…

Tabii bu grubun saf kötü olmama olasılığı da var. Yani gri alanda kalırlar ve kendilerince doğru olanı yapmaya çalışıyorlar. Tüm ırklar öyle yapmıyor mu zaten?

Galadriel’in kocası…

Yüzüklerin Efendisi serisinden biliyorduk ama dizi bağlamında konuşursak bu bölümde ilk kez Galadriel’in önceden bir kocası olduğunu öğrendik. Onu son kez gördüğü anı anlattı. Ancak dikkat ederseniz kardeşinin öldüğünü görse de kocasının öldüğünü görmemiş. Onu ne zaman ve ne şekilde göreceğimizi merak etmiyor değilim.

“Elf’i Yaklayın”

Cüce Kral’ın maden konusunda bu kadar ayak diretmesi en başta hepimizi kızdırdı; ama aşağıdaki iblisi görünce ona hak vermedik değil.

Tedbirli olmaya çalışıyor. O da kendi halkını düşünüyor. Böylesi önemli durumlarda görüş ayrışmaları olması normal… Ama bir şekilde o madenler kazılacak. Tüm Orta Dünya karanlığa gömülürken elbette cüceler bir kenarda bunlara karışmadan durmayacaklar.

Yani kader onların yolunu elbette ateşin iblisi Balrog’la kesiştirecek ve bu savaş anında onların yanında dışarıya atılan Elrond olacaktır.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,282TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img