22.1 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHouse of the Dragon 7. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 7. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 7. bölümde gelecek şu ana kadar görmediğimiz bir yoğunlukta şekillendi. Çok önemli ayrışmalar görüldü. Bunların sonuçları tüm Westeros’un geleceğini şekillendirecek.

Bölümün sonu gerçekten harikaydı ve hepimizi ters köşe yaptı diyebiliriz. Rhaenyra ne kadar zeki olduğunu ve istediğini almak için neler yapabileceğini gösterdi.

Eski bir Valyria geleneği

Cenaze töreninde Prenses Rhaenys ve Deniz Yılanı başta olmak üzere Velaryon tarafı gerçekten yas tutarken aynı şey Targaryen ve Hightower’lar için söylenemez. Onların gözü daha çok Prenses Rhaenyra üzerinde… Cole ve Kraliçe, Prenses’e sanki onu çiğ çiğ yiyecekmiş gibi bakıyorlar. Bu bakışmalar tören boyunca mütemadiyen devam ediyor.

Otto çok iyi bir gözlemci. Hiç kimsenin fark etmediği detayları gözden kaçırmıyorlar. Örneğin Prenses’in gece salona Daemon’la birlikte girdiğini hemen fark etti. Tören sırasında da gözü hep bu ikisinin üzerindeydi.

Ancak benim asıl bahsetmek isteğim nokta Kraliçe Alicent’in çocukları arasındaki konuşma. Büyük çocuk Aegon, rahat bir şekilde hiç çekinmeden kardeşi Aemond’a kız kardeşlerini kastederek onunla sen evlen, diyor. Aemond ise bunu gayet doğal karşılıyor. Evliliği bir görev olarak gördükleri için kız kardeşleriyle evlenmeyi doğal kabul ediyorlar ki zaten Ateş ve Kan’a göre kimin kimle evleneceğini biliyoruz.

Prenses Rhaenyra ve Daemon arasındaki konuşmaya da böyle bakmak gerekiyor. Rhaenyra, Fatih Aegon’un yaptığı gibi yapalım, diyor. Valyria kökenli ailelerde soyu saf tutmak için kardeşlerin evlenmesi bir gelenekti. Fatih Aeogon’sa bu geleneği sürdürdü sürmesine ama o iki kız kardeşiyle birden evlendi. Birisiyle aşk diğeriyle de gelenekten ötürü evlendiği söyleniyor.

Tören sırasında buna vurgu yapıldığında Daemon’un küstahça gülüşü bu yüzden. Laenor’un sandıkları çocuklar aslında Strong’ların kanını taşıyor. Bu herkesin bildiği bir sır. Daemon törende karakteri gereği büyük bir patavatsızlık ve saygısızlık yaptı… Nerede ne yapacağı belli olmuyor.

Rhaenyra’nın dâhice planı

Daemon, Rhaenyra’nın çoktan bildiği bir şey söylüyor: “Laenor hayatta olduğu sürece evlenemeyiz.” Laenor’a bakarsak onunla Rhaenyra arasında çok kritik bir konuşma geçiyor. Laenor, yanında olamadığım, özür dilerim, derken Rhaenyra gülümsüyor. Ona kızgın olmasını beklerdik değil mi? Rhaenyra neden ona iltifatlar ediyor ve ona gülümsüyor?

Çünkü bir planı var… Bu ikisi arasındaki konuşma Daemon ve Rhaenyra konuşmasından daha önce gerçekleşiyor. Rhaenyra aklındaki planı önce kocasına sonra Daemon’a açıyor. Rhaenyra’nın hamlesi mükemmel… Şu ana kadar bu dizide yapılmı en sağlam hamle diyebiliriz.

Plana göre Daemon önce gece vakti oradaki bir adamı öldürdü. İkinci adımda Laenor ve sevgilisi tanıkların önünde çatışmaya başladı. Yalnız kaldıkları anda Daemon, öldürdüğü adamı getirdi ve Laenor’un kıyafetlerini ona giydirip adamı tanınmasın diye ateşte yaktılar. Son adımda da Laenor ve sevgilisi kendilerini bekleyen gemiye atlayıp kaçtılar.

Rhaenyra öyle zekice bir plan yaptı ki buna hayır diyecek hiç kimse olamazdı. Kavga herkesin içinde gerçekleştiği için kimse kendilerinden şüphelenmeyecekti.

Sonuçta Rhaenyra’nın planı işe yaradı ve iki ejder kanı ani bir törenle evlendi… Rhaenyra senden korkulur… İnanılmaz zekice bir hamleydi.

Ateş ve Kan’da Laenor’un ölümü

Ateş ve Kan’da Laenor’un bir karnaval sırasında çıkan kavgada öldürüldüğü söyleniyor. Mantar, Prens Daemon’ın Laenor’u öldürmek için Correy’e para verdiği ve daha sonra da Daemon’ın Correy’i öldürdüğü söylenir. Ancak bu olay hiçbir zaman tam olarak aydınlanmamıştır.

Prens Daemon’ın söylediği gibi “Hepimiz kötülük yapabiliriz.”

Yeşiller ne durumda?

Rhaenyra böylesine sağlam bir hamle yaparken yeşiller ne yapıyor? Öncelikle Alicent’ın küçük oğlu Aemond çok önemli bir hamle yaptı. Otto’nun da söylediği gibi bir gözü gitse de efsanevî ejderha Vhagar’ı alması inanılmaz bir hamleydi. Ejderha demek güç demek. Vhagar’ın zaten sembolik bir önemi var. Bu yeşillerin hanesine yazılan kocaman bir artı… Bu arada Vhagar sahneleri çok güzeldi. Şu ana kadarki en güzel ve en detaylı ejderha sahnesini seyrettik.

House of The Dragon 7. bölüm incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Civil War- İç Savaş Filmi Konusu ve Detaylar

0
Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen 2024 yapımı Civil War- İç Savaş, distopik bir aksiyon gerilim filmi. Film, ABD hükümetinin distopik bir diktatörlüğe dönüştüğü ve partizan...

İki Usta Oyuncuyu Birleştiren Film Damaged

0
Terry McDonough tarafından yönetilen, 2024 yapımı bir aksiyon, gerilim filmi olan Damaged (2024); Samuel L. Jackson ve Vincent Cassel'i buluşturuyor. Film, Chicago'da görev yapan dedektif Dan Lawson ve İskoçya’da...

Amazon’un Post-Apocalyptic Dizisi Fallout İyi Başladı

0
Şiddet, mutasyonlar sonucu oluşmuş canavarlar, karizmatik robot askerler, zombi benzeri yaratıklara dönüşmüş insan Ghoul'larla vs ile dolu Fallout dizisi aynı isimli PC oyununa dayanan...

Dune Çöl Gezegeni Bölüm 2 | Kehanet ve Toplum Mühendisliği

0
Dune: Part One- Dune: Çöl Gezegeni'nin (2021) devam filmin olan Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki yayınlandı. Frank Herbert'ın Dune isimli romanından aktarılan filmde olaylar...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img