11 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHouse of the Dragon 4. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 4. Bölüm İncelemesi

House of the Dragon 1. sezon 4. bölüm yayınlandı. Daha önceki bir yazıda ve videoda 4. bölüm fragmanında yakaladığımız detaylardan bahsetmiştim. Bu yazıda Deamon ve Rhaenyra arasındaki ilişkiyi, Deamon’ın aslında nasıl bir oyun kurguladığını ve Otto Hightower’ı konuşacağız. Yazı tabii ki spoiler içeriyor.

“Benim kanımdan, gel vaat edilen prens… Ve onun olacak Buz ve Ateşin Şarkısı.”

Prens Daemon’un amacı nedir?

Ben bu bölümün fragmanını seyrettikten sonra kendimi Otto Hightower’a kızmaya hazırlamıştım. Ona yine kızdım kızmasına; ama bölümün seyredince ondan daha çok kızdığım birisi ortaya çıktı: Prens Deamon… Neden mi? Anlatayım ama önce Daemon ve Rhaenyra arasında ne yaşandığını net olarak ortaya koyalım; çünkü yorumların temelinde bu olacak.

Önceki bölümün üzerinden tam 4 yıl geçmiş. Açılışta Rhaenyra için eş seçimi yapılıyor. Kral bunun için özel bir organizasyon düzenlemiş. Önceki bölümlerde Viserys, Rhaenyra’ya istediğin eşi seç, demişti ve böylece evlenmek istemiyorum, diye çırpınan kızının inadını kırmıştı.

Ancak Rhaenyra, eş seçimi sırasında bile elini Daemon’un ona hediye ettiği kolyede gezdiriyor. Gözlerini kapatıyor ve bedenen orada olsa da aklı çok uzaklarda… Daemon’da…

Rhaenyra ne önüne eş diye çıkan babası yaşındaki amcaları ne de çocukları umursamıyor. Belli ki aklında bir başkası var.  

Prens Daemon bu geçen süre içerisinde Dar Denizin Kralı diye anılır olmuş. Daemon Kral Toprakları’na geliyor ve tacını Kral’a sunuyor. Kral da onu bağrına basıyor. Viserys aptal birisi değil. Barıştan yana tavır koyan birisi… Bu yüzden onu kolayca affedebiliyor. Parçalamak yok etmek kolaydır; ama yapıcı olmak zordur. Kral bu bölümde hiç de öyle aptal olmadığını gösterecek.

Peki, Daemon neden saraya geliyor? Bu önemli bir soru ve bunun üzerinde durmak gerekiyor. Daemon’ın bitmeyen sevdası ve aşkı taht… Dönüyor dolaşıyor, savaşlar yapıyor, bir savaşçı olarak nam salıyor; ancak dönüp dolaşıp tahtın yanına geliyor. Onun 50 tane oyunu varsa bunlar hepsi taht üzerine… Bunu bir tarafa koyalım ve unutmayalım.

Daemon 4 yıl aradan sonra şehre gelince Rhaenyra’nın adeta gözleri parlıyor. Ona bakıyor, yaptığı hareketlere gülümsüyor, onunla konuşmak için fırsat arıyor… Hatta onu zorluyor. Neden geldin buraya, diye soruyor. Hatta kesinlikle buraya dönüşün babamla alay etmekten fazlası olmalı, diyor.

Daemon gibi bir kurnaz tilki bu sorunun ardındaki amacı anlamaz mı? Gülüyor… Sonra hediye ettiği kolyeye bakıyor ve gözlerini prensese dikiyor. Ama hiçbir şey söylemiyor. Onunla oynuyor resmen. Rhaenyra ne istiyorsun diye soruyor gülümseyerek… Daemon birden kendisi geriye çekiyor. Hatta oradan uzaklaşıyor. Rhaenyra yine onun peşinden gidiyor ve onunla konuşmaya çalışıyor.

Daha fazla detaya gerek yok. Rhaenyra açıkça bir savaşçı olarak gördüğü Daemon’a ilgi duyuyor. Bu bir aşk mıdır? Evet, demek zor ama onu sevmeye hazır… Ama Daemon mesafesini koruyor… En azından şu an için; ama Rhaenyra’nın istediği kıvamda olduğunu gördü.

Rhaenyra’nın ona karşı ilgi duyması Daemon’ın işini kolaylaştırdı elbette. Ona kıyafet hatta harita bıraktı. Rhaenyra’yı kendisinin çok çok iyi bildiği şehrin gece hayatıyla tanıştırdı. Rhaenyra o gece gördüğü her şeyden çok hoşlandı. Etrafına bakarken gülücükler saçıyordu.

Peki, ikisi arasında ne yaşandı? Ne kadar ileri gittiler? Öpüştükleri ve her şeyi yapmaya hazır oldukları net. Ancak ilginç bir şekilde Daemon bir anda kendisini geriye çekmeye başlıyor ve sonra Rhaenyra’yı orada bırakıp gidiyor.

Rhaenyra’nın daha sonra bu anı anlatırken nasıl duygulandığına dikkat. Beni bir fahişe için bıraktı, derken duygulanıyor.

Peki, Deamon neden böyle yaptı? Neden Rhaenyra’yı öpmeye başladı ve sonra bırakıp gitti?

Daemon’un taht aşkını unutmayalım demiştim. Onun saraya dönmesi, uğruna savaş verdiği tacını krala sunması… Tüm bunların bir amacı olmalı… Daemon çok hırslı birisi. Amaçsız bir eylemde bulunmaz. Buraya dönüşü planlıydı…

Bunu Kral’a “Beni Rhaenyra’la evlendir. Rhaenyra istiyorum.” dediği anda çok net görebiliyoruz. “Onu olduğu gibi kabul edeceğim” diyor. Hamleyi görüyor musunuz? Demir Tahta ulaşmanın kestirme bir yolu… Zaten Kral da bunu duyar duymaz istediğin benim kızım değil, taht diyor. Daemon hiçbir şey söylemiyor dikkat… Elbette bu doğru…

House of the Dragon 1. sezon 4. bölüm incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img