9.6 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHouse of the Dragon 4. Bölüm Fragman İncelemesi

House of the Dragon 4. Bölüm Fragman İncelemesi

Bu yazıda House of the Dragon 1.sezon 4. bölüm fragmanı üzerine konuşacağız. Yazı yoğun spoiler içeriyor.

Zaman atlaması

House of the Dragon 4. bölümde yine bir zaman atlaması göreceğiz; yani Basamaktaşı savaşından hemen sonrasını seyretmeyeceğiz. Alicent’in artık hamile olmadığı açıkça görülüyor. Kucağında 1-1,5 yaşlarında bir çocuk var. Bu muhtemelen Helaena ya da ondan sonra doğacak olan Aemond. İkisi de olabilir çünkü bu iki çocuk arasında sadece 3 yıl var. Sonuç olarak bu bölümde en az 3 yıllık, en çok da 5 yıllık bir zaman atlaması göreceğiz.

Hançer Rhaenyra’ya geçiyor

Daha önce Viserys’te bulunan hançerin artık Rhaenyra’ya geçtiğini görüyoruz. Viserys, varis ilan ettiği kızına her kraldan varisine aktarılan Buz ve Ateşin Şarkısı adındaki kehaneti aktarmıştı. Rhaenyra artık bu sırrı taşımaya hak kazanmıştı.

Şimdi anlaşılan o ki Viserys, bir adım daha ileri gidiyor ve hançeri kızı Rhaenyra teslim ediyor. Hançer bilindiği üzere Game of Thrones’ta Kış Yarı’nda bulunmuştu ve sonra Arya’ya geçmişti (…)

Krallık bir “söylentiyle” çalkalanacak

Prenses Rhaenyra’nın evlilik sorunu biraz rafa kaldırılmış gibi duruyor. Aslında bu konu çok su götürecek ve ortaya hiç umulmadık adaylar çıkacak; ancak bu bölümde anlaşılan o ki başka bir olay üzerinde durulacak.

Peki, nedir bu olay?

Prenses Rhaenyra ve amcası Prens Daemon arasındaki ilişki ya da ilişki iddiası… Prens Deamon Basamaktaşı savaşından 3 yıl sonra Kral Toprakları’na dönüyor ve orada 6 ay kalıyor. Fragmanda da zaten onun artık Kral Toprakları’nda olduğu görülüyor. İşte bu sırada ortalıkta bir söylenti dolaşmaya başlıyor.

Anlaşılan o ki bu haberi ya da söylentiyi Viserys’e Otto getiriyor. Otto, Kral’a rahatsız edici, keyif kaçırıcı bir haberi olduğunu söylüyor. Sonra ekrana Rhaenyra geliyor ve tiksinen bir yüz ifadesiyle bu aşağılık bir suçlama, diyor.

Viserys, elbette bu dedikodudan kimin sorumlu olduğunu soruyor. Onların gözünü çıkaracağını söylüyor.

Bu söylentinin kaynağı Otto mu, bunu henüz bunu bilmiyoruz; ama söylediklerine bakılırsa bu söylentiler Alicent’in başının altından çıkmamış gibi. Dizide seyrettiğimiz Alicent zaten böyle bir söylenti yayabilecek karakterde birisi değil. Alicent, belli ki kocası Kral Viserys’le konuşuyor ve Rhaenyra’yı kastederek onun doğasında yalan söylemek, hilekâr olmak yok; ama kardeşin için aynı şeyi söyleyemem, diyor.

Alicent ikili mi oynuyor? Yani gerçekten Rhaenyra’yı koruyor mu yoksa bir taraftan o dedikoduyu yayarken diğer taraftan da Rhaenyra’yı koruyor gibi mi duruyor? Sanmıyorum… Bence eğer ki dizide bu olay bir iftira olarak işlenecekse ki öyle duruyor bu işin altından Otto çıkacaktır. Otto eğer böylesine tehlikeli bir düzen kurguladıysa bunu kızı Alicent’e söylememiş olabilir.

Otto’yu Demir Taht’a bakarken görüyoruz. Resmen ağzının suyu akıyor. Planını biliyoruz; Aegon’un tahta geçmesi için her türlü düzenbazlığı yapacaktır. Bu bağlamda Rhaenyra tahtın varisi olarak Otto için bir numaralı tehlike. Daemon, Rhaenyra varis olarak ilan edilince ve özellikle de Aegon doğunca sıralamada gerilere düştü; ama sonuçta Otto için o da bir tehlike arz ediyor. Bu nedenle bu söylentinin altından Otto’nun çıkması sürpriz olmaz; ancak bu ortaya çıkmayacaktır. Çünkü çıkarsa Otto’nun başı gövdesinde kalmaz.

Şimdi ben bu olayı Ateş ve Kan’dan aktarayım. Rhaenyra ve Daemon arasında gerçekten bir şeyler yaşandı mı yoksa muhtemelen dizide seyredeceğimiz gibi bu bir söylenti ya da iftira mı?

Ateş ve Kan’da neler yaşandı?

Öncelikle Prens Daemon, Viserys ve Alicent’in evliliğinin beşinci yıl dönümünde; bunların 3 tane çocuğu varken Kral Topraklarına kendi isteği ile geliyor. Kutlamalar sırasında ejderhasıyla ortaya çıkıyor ve Viserys’e bağlılığını ortaya koyuyor. Viserys’in barışçıl olduğunu biliyoruz. O buna memnun oluyor ve kardeşini bağrına basıyor. Daemon tam 6 ay boyunca Kral Toprakları’nda kalıyor.

House of the Dragon 4. bölüm fragman incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Godzilla x Kong : The New Empire | Fragman İncelemesi

0
Godzilla x Kong : The New Empire'ın ikinci fragmanı yayınlandı. Fragmanda yer alan detaylar bize iki inanılmaz ve muazzam titanın bu kez aynı tarafta...

Censor- Sansür Filmi Konusu ve Detaylar

0
Korku ve gizem etiketlerine sahip, İngiltere yapımı Censor- Sansür (2021), film sınıflandırma ve sansür kurulunda çalışan Enid isimli bir kadının hikayesini aktarıyor.Filmin baş...

Hannibal’ın Aşkı Filmde Neden Gizlendi?

0
The Silence of the Lambs- Kuzuların Sessizliği (1991), filminin devamını anlatan Hannibal (2001), Dr. Hannibal Lecter'ın İtalya'da peşine düşen katillerden kaçma çabalarını ve Ajan...

Mare of Easttown | Polisiye- Suç Mini Dizisi

0
Mare of Easttown, Pennsylvania'daki küçük bir kasaba olan Easttown'da yaşayan dedektif Mare Sheehan'ın hikayesini konu alan bir mini dizi. Mare, 25 yıl önce bir...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img