26.4 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHouse of the Dragon 1. Sezon 1. Bölüm İnceleme

House of the Dragon 1. Sezon 1. Bölüm İnceleme

House of Dragon’un ilk bölümü nihayet yayınlandı. Bölümde neler yaşandığını, Ateş ve Kan romanından da bölümler aktarmaya anlatmaya çalışayım. Dizinin ilk bölümünün gerçekten çok vahşi ve kanlı geçtiğini söylemek gerekiyor. Ateş ve Kan tarihi yani Targaryen’ların tarihi kan, ihanet ve vahşetle dolu. Anlaşılan o ki dizi bunu fazlasıyla aktaracak.

Ejderhaları beklediğim kadar etkili bulmadın. Yakın çekim sahneleri fena olmasa da onları daha ihtişamlı beklediğim itiraf edeyim. 1. Viserys dönemi Targaryen gücünün zirvesi olarak kabul ediliyor. Bu tarihlerde hiç olmadığı kadar ejderha olduğunu söyleniyor. Henüz çok az ejderha görsek de ileriki bölümleri merak içerisinde bekliyorum.

Şimdi House of Dragon 1. sezon 1. bölümde neler yaşandığına bir bakalım.

Veraset sorunu

Bölümün başında yaşlı Kral Jaehaerys’in son zamanlarını seyrediyoruz. Kral Jaehaerys fetihten sonra (FS) 48’de henüz 14 yaşındayken tahta geçmişti. FS 103 yılında eceliyle ölene kadar tam 55 yıl boyunca Yedi Krallığa hükmetmişti. Bu yıllarda yaşananlar kitapta uzun uzun anlatılıyor.  Kral Jaehaerys ölmeden 2 yıl önce Büyük Konsey’i varis seçmek üzere topluyor.

Bu sırada tam 14 tane taht iddiası dikkate alınıyor. Büyük Konsey tam 3 gün boyunca müzakere ediyor. İki kişi dışındaki hiç kimsenin taht iddiası Büyük Konsey tarafından uygun bulunmuyor. Aslında kitapta bu bölüm elbette daha detaylı anlatılıyor. Aslında Prenses Rhaenys ile kızı Lady Laena’nın varislikleri cinsiyetleri yüzünden doğrudan eleniyor. Yani geriye dizide söylendiği gibi Prenses Rhaenys ve Kral’ın torunu Prens Viserys kalmıyor. Prenses Rhaenys zaten doğrudan elenmişti. Geriye Prens Viserys ve Leanor Valeryon kalıyor. Peki kim bu Leanor? O, dizide de görülen Dalgalar Lordu, Akıntı Taşı Efendisi ve Deniz Yılanı lakaplarına sahip Corlys’in ve Prenses Rhaenys’in oğlu.

Ateş ve Kan tarihine göre Viserys’in seçimi ezici çoğunlukla olduğu için ve sonuç değişmeyeceği için karara itiraz eden olmadı. Rhaenys ve kocası Deniz Yılanı Corlys bu sonuç üzerine bir hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Taht oyunlarında en büyük düşmanlıklar barış zamanlarında atılır. İşte bu hayal kırıklıklarının etkisi daha sonra çok acı şekillerde görülecek.

Sonuç olarak 1. Viserys tahta, yaşlı kralın ölümünün hemen ardından FS 103 yılında oturdu. Tahta geçtiğinde 26 yaşındaydı. I. Viserys genel olarak cömert ve cana yakın bir hükümdar. Halk tarafından sevilen bir kral.

Bu arada Viserys dizide tahta geçerken daha genç gösterilmeliydi. Burada 26 yaşından büyük gösteriyor.

I. Viserys’in saltanatının 9. yılı

Dizi az sonra dokuz yıl sonrasına atlıyor. Burada Game of Thrones’taki Prenses Daenerys’e bir selam çakılıyor ve onun doğumunun 172 yıl öncesinde olduğumuz söyleniyor.

Sarı ejderha Syrax’ın üzerinden inen kişi Prenses Rhaenyra. Prenses Rhaenyra, 1. Viserys ve Leydi Aemma’nın kızı. Leydi Aemma daha sonra kendisinden de duyacağımız üzere pek çok kez düşük yapmış ve şu an hamile. Bu arada Prenses Rhaenyra FS 97 doğumlu yani şu an 112’de olduğumuzu düşünürsek tam 15 yaşında.

Tarihler sorunu

Bu arada meraklıları için minik bir parantez açayım. Kitaba göre 1. Viserys tahta 103 yılında geçiyor. Dizinin başında Kral 1. Viserys’in saltanatının 9. yılında olduğumuz söyleniyor. Yani 112 yılında olmalıyız. Ancak kitapta kralın eşi Kraliçe Aemma’nın doğum sırasında öldüğü tarih FS 105’in ikinci yarısı olarak olarak veriliyor. Kral zaten daha önce aynı yıl içerisinde yani FS 105’te eşinin hamile olduğunu duyuruyor. Dolayısıyla Kraliçe Aemma’nın ölüm tarihi kitaba göre net. Sorun dizinin başlangıcında 1. Viserys’in saltanatının 9. yılı denilmesi. Dokuz değil de 2. ya da 3. yıl denilse sorun kalmayacak. Ancak şöyle ki eğer FS 105 yılında olsaydık 97 doğumlu Prenses Rhaenyra’nın 8 yaşında olmaları gerekiyordu.

Ayrıca Deamon, Kral’la tartışırken ona “On yıldır kralsın” diyor. Bu durumda tarihlerin 113’ü göstermesi gerekiyor.

Bana göre dizi tarihler konusunda çuvallamış. Tarihleri değiştirdiğinde her şey değişiyor. Tabii eğer kitabı göz ardı edersek o zaman ortada bir sorun kalmıyor. Olaylar 1. Viserys’in saltanatının 9. ve 10. yıllarında geçiyor deyip geçebilirdik.

Prenses Rhaenyra üzerine…

Prenses Rhaenyra’nın en önemli özelliği savaşçı olması. Prenses Rhaenyra yedi yaşından beri ejderhasıyla uçuyor. Sarı ejderhasına Valyria’da tapılan bir tanrıçanın adını vermişti: Syrax.

Ayrıca Prenses Rhaenyra halk tarafından o kadar seviliyor ki ondan halk arasında Diyarın Sevgilisi olarak bahsediliyor.

Prenses Rhaenyra cesur, zeki ve ejder soyundan gelebilecek birisinin sahip olabileceği tüm özelliklere sahipti. Büyümüş de küçülmüş gibiydi.

Öne çıkan bazı karakterler

Konseyde öne çıkan karakterlerin başında Fırtına Lordu ya da Deniz Yılanı Corlys ve Kral’ın El’i Otto Hightower geliyor. Deniz Yılanı’nın diğerlerinin gayri ciddi tavırlarından rahatsız olduğunu görebilirsiniz.

Bu arada Prenses Rhaenyra’nın toplantılarda saki olarak görev aldığı görülüyor. Bu görev aslında ona orada konuşulanları dinleme ve devlet tecrübesi kazandırıyor. Onun müdahale etmese de konuşmaları dikkatle dinlediğini görüyoruz.

Deniz Yılanı Corlys kendince önemli bir tehlikeden bahsederken kralın birden onu unutarak kızıyla ilgilenmeye başlaması onun canını sıkıyor. Onun zaten krala geçmişten gelen ve bir kor halinde içerisinde duran bir kinin olduğunu hatırlatayım. Bunlar küçük ama önemli detaylar.

Deamon Targaryen

Burada sözü edilen Deamon Targaryen, kralın erkek kardeşi… Aslında Deamon, bir evlilik yapmış ve Arryn vadisinde yaşıyordu; ancak savaşçı birisi olan Deamon orayı sıkıcı bulmuş ve kısa sürede kendi eşinden nefret etmeye başlamıştı. Deamon evliliğin feshedilmesini istese de kral bunu kabul etmemiş ve onu hazine başı olarak atamış ve saraya almıştı. Ancak bu görevler onu sıkıyordu. Kral bunun üzerine onu Şehir Muhafızları Kumandanı ilan etmişti. Deamon bu fırsatı iyi değerlendirmiş ve bu muhafızları iyice donatmış ve eğitmişti. Altın sarısı onların rengiydi ve onlara altın pelerinliler deniyordu.

Kral’ın Eli Otto Hightower

Konseye dönersek Kral’ın El’i Otto Hightower’ın Deniz Yılanı’nın sözünü kestiğini ve onu az da olsa ezdiğini görüyoruz. Otto Hightower, Rhaenyra’nın yanında gördüğümüz Alicent Hightower’ın babası. Otto Hightower, konuyu istediği yere yani Varis Turnuvasına getiriyor. Bu arada Otto Hightower aslında Kralın’ın kardeşi Deamon’dan da hiç hoşlanmıyor. Aslında Deamon’ı önceki görevlerinden alınmasını sağlayan kişi kendisiydi. Otto Hightower Deamon’un Demir Taht’a oturmasını asla istemiyor. Hatta Otto Hightower bu konuda şöyle söylüyor: “Bit Çukuru Lordu’nun tahta oturmasındansa Diyar’ın Sevgilisi daha iyi olur” Bit Çukuru Lordu dediği Deamon. Ona neden öyle söylendiğini biliyoruz. Deamon kısa sürede şehrin en aşağılık yerlerinin bilinen birisi haline gelmişti.

Bunun dışında Otto Hightower’ın Deniz Yılanı’nı ezmeye çalıştığını da görmüştük. Yani Otte Hightower şimdiden kendisine düşman topluyor diyebiliriz.

House of Dragon 1. sezon 1. bölüm incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img