19.7 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguWestworld 4. Sezon Finali Anlatımı- Neler Yaşandı?

Westworld 4. Sezon Finali Anlatımı- Neler Yaşandı?

Westworld 4. sezonun finalini nihayet seyrettik. Finali beklediğimden daha zayıf bulduğumu söylemek zorundayım. 4. sezon senaryosu kendi içerisinde tutarlı ilerledi; ancak final her anlamda bana biraz “kolaycılığa” kaçılmış gibi geldi.

Kaos senaryosu

Öncelikle William’ın geçen bölüm sonunda başlattığı kaos senaryosu başarıya ulaştı. Bölüm sonunda Christina ya da Dolores’in söylediği üzere dünya üzerindeki duygusal yaşam sona erdi. Muhtemelen bir yerlerde hayatta kalanlar elbette var aksi durumda büyük olasılıkla gelecek sezonda seyredeceğimiz “test” anlamsız olurdu.

Suyun içerisinde yatan Charlotte, beyaz işçi host-lar tarafından alınıyor ve daha güçlü bir bedene kavuşturuluyor. Daha güçlü bir robotik bedene sahip oluyor. Bu değişimi daha önce de yapabilirdi elbette ama muhtemelen kendisini tanrısal bir mekânda ve dokunulmaz gördüğü için böyle bir bedene ihtiyacı olmadığını düşünmüş olabilir.

Bernard’ın mesajı

Meğerse Bernard o görüntülü mesajı Tanrı Charlotte için bırakmış. Tanrı Charlotte aslında burada bir seçime zorlanıyor. Bernard’ın yatırım yaptığı ve son ümidi diyebileceğimiz pamuk ipliğine bağlı “yol” işte buymuş. Charlotte kurduğu- yarattığı bu dünyanın yok oluşunu seyretmek zorunda kalıyor. Çakal host William giriş kodlarını değiştirdiği için Charlotte hiçbir şeye müdahale edemiyor. Bu sırada Bernard ona bir seçim sunuyor. “Bu senin istediğin dünya değil, senin yarattığın dünya” diyor. Bu kritik bir cümle çünkü Charlotte aslında burada tam bir yol ayrımında… Başarısız oldu, bunu kabul etmek zorunda ama asıl soruyu ve seçimi yine Bernard’ın sorusunda yakalıyoruz: “Bundan sonra ne olacak?”

Charlotte sonradan öğreneceğimiz üzere burada bir karar vermiş. Kendi yarattığı dünya kontrolünden çıktı ve açıkça başarısız oldu. Bunun geriye dönüşü yok. Bu nedenle yine kendi türünden birisinin önerisini kabul ediyor.

Dolores etkisi

Anlaşılan o ki Charlotte en baştan beri kendi yarattığı dünyanın temelini Dolores’in incisinin üzerine kurgulamış (İnciyi Sublime’a takarken “Goodbye Dolores” diyor). Kendi dünyasını yaratırken bir taraftan Dolores’in hikâye anlatıcılığından faydalanmış diğer taraftan da Dolores’i yarattığı bir dünyanın birebir aynısı bir simülasyonun içerisinde kontrol altında tutuyormuş. Geçen bölümde Teddy’nin söylediği “İçinde bulunduğu dünya gerçek ama sen değilsin” sözünü aslında Dolores’in bizzat kendisi söylüyor (Ona uyarıcı gönderenlerin bizzat kendi tasarladığı programlar olduğunu gördük. Geçen bölümü anlatırken buna yakın bir tahminde bulunmuştum). Aslında içten içe gerçeklikle alakalı tahminleri ve tahminden öte bilgileri olsa da bunlarla yüzleşmek istemediği için dolaylı yollar seçiyor…

Dördüncü sezon boyunca seyrettiğimiz Christina’nın bedeni olmayan, aynen içerisinde yaşadığı dünya gibi fiziksel, varlığı olmayan bir program olduğu ortaya çıktı; ancak gerçek dünyanın içerisinde bulunmadan gerçekliği etkileyebilen ve Dolores’in incisi kullanılarak yapılmış bir programdan söz ediyoruz. Westworld evreninde hostların varlığı incilerin varlığına bağlı. Onlar yok olmadıkları sürece geçici bedenlerle ayrıca hem The Sublime’da olduğu gibi hem de Charlotte’nin yarattığı sanal gerçeklikte olduğu gibi geçici bedenleri olmasa bile bir tür program olarak varlıklarını sürdürebiliyorlar. Christina’ya Dolores’in hafızası silinmiş, kim olduğunu kısmen unutmuş bir versiyonu olarak bakabiliriz. Dolayısıyla Christina’ya sadece basit bir program olarak bakmak yanlış olur.

Charlotte, şehrine üzerine bina edildiği inciyi çıkardı, onu Sublime’a yerleştirdi ve Elveda Dolores dedi. Çünkü o bir tanrı(-ça) olarak başarısızlığı daha fazla kaldıramadı ve William’ın incisini parçaladıktan sonra kendi kendini de yok etti.  

Caleb ve Frankie cephesi

Caleb ve Frankie ikilisine bakarsak (Ashley Stubbs, Clementine tarafından öldürülüyor), bu ikisi rıhtıma varmayı başarıyorlar; ancak daha önceden zaten Caleb’in bedenini geçici olduğunu ve sadece bir süre dayanmak üzere tasarlandığını duymuştuk. Bu nedenle duygusal bir vedanın ardından bu ikili bir daha kavuşmamak üzere ayrılır. Buradaki duygusal dokunuşlar çok güzeldi. Caleb her ebeveynin hayalini kurduğu şeye kavuştu yani çocuğunun büyüdüğünü ve bir yetişkine dönüştüğünü gördü.

William’a veda

İnsan William yani Man in Black geçen bölüm öldürülmüştü. Onun cesedini bu bölümde yine görmemiz artık bu gidişin dönüşü olmayacağını gösteriyor. Host olansa aslında Bernard’ın ince planı sayesinde yenildi ve incisi Charlotte tarafından paramparça edildi.

Elveda Man in Black… Seni özlemeyeceğim.

Bunun ardından da Charlotte kendi incisini çıkardı ve onu da paramparça etti (Tabii bunun öncesinde hikaye anlatıcısı Christina’yı yani Dolores’i sisteme yükledi ve bunu yaptığı anda Christina ve Dolores tekrar bir oldular).

Elveda Charlotte… Seni az da olsa özleyeceğim.

Westworld beşinci sezon gelecek mi?

Görünüşe göre evet. Teddy (yani Dolores) insanların asla değişmeyeceğini söylese de yeni yaratıcı Dolores insanları bir teste tabii tutmakta kararlı görünüyor.

Sublime’in içerisinde varlığını devam ettiren Dolores gerçek dünyanın da yaratıcısı olacak. Gelecek sezonun sadece Sublime’de geçeceğini düşünmek hatalı olur. Orada insanlar zaten yoklar. Dolores’in bahsettiği test gerçek dünyada yaşanmalı ki insanlar da teste tabii tutulabilsinler.

Dolores’in Westworld parkını yeniden inşa etmesi insanların test edileceği yeni bir maceranın başlangıcı gibi duruyor. Eğer dizi gelecek sezonla birlikte bitecekse başladığı yerde sona ermesi güzel bir dokunuş olur.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img