26.4 C
İstanbul
KategorilerGerilimHatchet Serisi: Slasher Victor Crowley'nin Hikayesi

Hatchet Serisi: Slasher Victor Crowley’nin Hikayesi

Bu yazıda en çirkin ve en iğrenç slasher-lardan birisi olan Victor Crowley’nin hikayesi yer alıyor. Deforme olmuş yüzü ve bedeniyle, insanüstü gücü ve ölümsüzlük lanetiyle korkunç bir yaratık. Bir insan olarak dünyaya gelse de ona insan demek artık imkânsız.

Karşınızda Bataklık Canavarı’nın yani Victor Crowley’nin hikâyesi…

Hatchet serisi kaç filmden oluşuyor?

Hatchet yani Balta serisinde 2006’dan başlayarak 2017’ye kadar uzanan toplamda 4 tane film bulunuyor:

1. Hatchet – Balta (2006)

2. Hatchet II- Balta II (2010)

3. Hatchet III- Balta III (2013)

4. Hatchet Balta IV (Victor Crowley) (2017)

Victor Crowley’nin hikâyesi bu filmlere yayılmış bir halde veriliyor.

Victor Crowley’in lanetli doğumu ve laneti

Efsaneye göre New Orleans’ın Bal Adası Bataklığı’nın çevresinde yaşayan Thomas ve Shyann çiftinin bebeği olmuyordu. Shyann bir süre sonra ölümcül bir hastalığa yakalandı, yatağa düştü ve gün be gün erimeye başladı. Kocası eve aldığı Leena adındaki bakıcı kadınla yakınlaşmaya başladı ve onunla bir ilişkisi oldu. Shyann ölmeden önce son gücüyle ayağa kalktı ve hem hasta bakıcıyı hem de onun henüz doğmamış bebeğini lanetledi. Daha sonra da öldü.

Bu lanet sonrasında Victor Crowley, yüzünde korkunç tümörlerle ve şekil bozukluğu ile dünyaya geldi. O kadar çirkindi ki annesi doğum sonrasında onu görür görmez ölmüştü. Bir gün bir Cadılar Bayramında kulübe saldırıya uğradı ve ateşe verildi. Baba Thomas elindeki baltayla kapıyı kırmaya çalışırken kapının ardında duran çocuğunu baltayla (yanlışlıkla tabii) öldürdü.

Baba bir süre dirense de adalet bulamadan öldü, gitti. Ancak öldükten sonra lanetin gücüyle tekrar hayata dönen birisi vardı: Victor Crowley. Victor, öldükten sonra her seferinde o gecede doğmak üzere lanetlenmişti. Eğer Bal Adası Bataklığı’na giderseniz, ıssız vakitlerinde o geceye hapsolan Victor Crowley’nin babasını ararken çıkardığı sesleri duyabilirsiniz. Sessiz olmalısınız, eğer o sizi duyarsa bunun geriye dönüşü yok.

Güçleri ve temel özellikleri

Victor Crowley’nin temel özellikleri kısaca şöyle:

Victor Crowley ölü olduğu için onu öldürme imkanınız yok. Testereyle paramparça edildiği sahneler bile var ama “öldükten sonra” lanetin gücüyle tekrar aynı geceye ve aynı yere dönüş yapıyor. Bu nedenle örneğin bazuka gibi bir silahla onu durdurabilirsiniz, yapabilirseniz parçalara ayırabilirsiniz ki filmlerde pek çok kez vahşi şekillerde öldürüldüğünü görüyoruz, ancak sonuç değişmez. Günün sonunda o yine evinde doğar ve geriye döner.

Victor Crowley’yi diğer slasher-lardan ayıran en temel özellik inanılmaz çirkin yüzü ve bedeni. Elbette Jason Voorhees ya da Michael Myers’ın da yüzü deforme olmuş durumda ama orantısal olarak içlerinde en çirkini Victor Crowley. Yüzüyle birlikte bedeni de bakılamayacak kadar iğrenç.

Victor Crowley serisindeki ölümler çok kanlı ve çok vahşi. En vahşi ve en iğrenç ölümler bu seride diyebilirim. Victor Crowley’nin gerçekten de kendine özgü yöntemleri var ve hepsi çok vahşi… Bataklığa gelen herkes onun doğal avı haline geliyor.

Victor Crowley, fiziksel olarak çok güçlü. Kocaman adamlarla bile tavuk gibi oynayabiliyor. Güç bakımından Leatherface’den daha üstün olduğunu söyleyebilirim. Victor Crowley saldırı bağlamında minik stratejiler yapabiliyor; ama genelde onun olayı doğrudan saldırması. Hızlı ve kesin ölümleri seviyor.

Geleneksel silahların hepsine karşı dayanıklılığı var. Silahlar onu geçici olarak etkileyebiliyor. Genel olarak çıplak elle öldürmeyi daha çok seviyor.

Victor Crowley, az bilinen ama çok ürpertici ve vahşi bir seri katil. Bal Adası Bataklığına uğramadığınız sürece onunla bir sorun yaşamazsınız.

Hatchet- Balta incelemesini 25. Kare Youtube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img