21.9 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguWestworld 4. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Westworld 4. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Westworld 4. sezon 7. bölümde sonun başlangıcındayız. Bu bölümde The Sublime (The Valley Beyond) teknolojisinin bize yaşattığı sarsıntılarla geçti diyebiliriz. Bu teknolojiden önceki bir yazı dizisinde bahsetmiştim.

Öncelikle bölümün başlarında Bernard ve Maeve, ilk bölümde gördüğümüz o devasa baraja gidiyorlar. Burada gerçek dünyayı seyrediyor gibi dursak da Bernard’ın The Sublime’in içerisinde yaşayarak test ettiği milyonlarca olasılıktan birisini seyrettiğimizi anlamamız uzun sürmüyor. Bu geçiş çok güzeldi… Ekran büyüdükten sonra gerçek dünyadaki Bernard ve Maeve’in neredeyse aynı şekilde baraja geldiğini gördük. Neredeyse dedim çünkü Bernard bu kez minik de olsa bazı değişimler yaptı.

Ancak burada öğrendiğimiz en önemli bilgi bence bu devasa hidroelektrik santralinin aslında The Valley Beyond’a ev sahipliği yaptığını net olarak öğrenmemiz. Buraya bilindiği üzere 2. sezonda bir grup host fiziksel bedenlerini geride bırakarak girmiş ve orada güvenli bir şekilde yaşamaya başlamışlardı ve Maeve’in kızı da bunlardan birisiydi. Yine ikinci sezonda Dolores The Sublime’i ulaşılmaz bir yere göndermişti. Şimdi her şey netleşti diyebiliriz. Charlotte Hale, buraya giriş için gerekli anahtara (kodlara) sahip olmadığı için buradaki hostlara ve onların evrenlerine ulaşamıyor. Ama ileride onun “diğerleri” dediklerinin bunlar olabileceğini düşünüyorum. Neyse… Devam edelim.

Charlotte Hale, şehirleri kapatma kararı alıyor ve görünüşe göre host-ların kendisinden kaçma eğilimlerini “Değişim zaman alır” gibi bir kabullenişle benimsemiş. Yani başarısızlığı ve tanrı modundan çıkışı reddediyor. Bunun yerine insanları soğuk hava depolarına alacağını söylüyor.

William bu haberden memnun kalmıyor ve muhtemelen akıl karışıklığını gidermek için kendisini ziyarete gidiyor. İnsan William’la yaptığı konuşmanın can alıcı noktası hamamböceklerinin hayatta kalışına yapılan vurgu ve dünyanın fişini çekme kararının alınması… İnsan William burada bulunma amaçlarının (Yani William olarak amaçlarının) medeniyet anlamında yükselmek değil yok etmek olduğunu söyler ve host-u ikna eder. Bu andan sonra insan William’a veda ediyoruz. Host-u onu bıçak darbesiyle öldürüyor yapması gerekeni yapmaya gidiyor (Not: Bu kez öl artık William ya lütfen).

Christina sen kimsin?

Bu bölümde Christina konusundaki gizemler tam çözüldü derken yine çözümü zor düğümler atıldı. Teddy, en baştan beri şüphelendiğimiz şeyi söyledi (Bunu bir videoda anlatmıştım): Christina aslında Dolores… Peki bunun üzerine sarmalanan yeni gizem nedir?

Christina ya da Dolores, Hale’in kurguladığı dünyanın içerisinde ama aynı zamanda orada değil. Teddy’nin ifadesiyle dünya gerçek ama sen değilsin.

Bunun öncesine gidersek Teddy, kim olduğunu anlamaya çalışan Christina’ya kendilerini yaratan insanların yansımaları olduğunu söyler. Teddy, Christina’nın canımız yanar mı, ölebilir miyiz, sorusuna  özetle evet, ama o kadar da kolay değil, yanıtını verir. Christina bu sözü test etmek için banyoya gider. Orada kendisini boğar ama bilinci hemen geri gelir.

Christina ya da Dolores ve Teddy, Olympiad şirketini Stubbs ve Frankie ile aynı anda geziyorlar gibi görünse de bazı soru işaretlerinin olduğu bir gerçek… Burada özenle hazırlanmış bir sahne var. Dolores ve Teddy’nin çıktığı kapıdan bir saniye sonra Stubbs ve Frankie içeriye giriyor. Bunların birbirini görmemesinin bir anlamı olmalı…

Dolores dışarıda insanların kendisini neden görmediğini merak etmişti. Yoksa sorunun yanıtı bu mu? Bu gerçek dünyanın içerisine Dolores’in zihni belki de The Sublime’in içerisinden aynen Bernard  gibi bir sızma mı yaptı? Bu muhteşem dokunuşla Dolores, gerçek dünyada onun tanrısına fark ettirmeden sanal bir yaşam mı kurdu? (Sırf bu günün geleceğini bildiği için, Bernard ve diğerlerine yardım amaçlı…) Bu durumda Teddy onun kendi oluşturduğu güvenli limanı oluyor. Ona zamanı geldiğinde gerçeği anlatacak bir güvenlik programı ve Teddy’nin muhtemelen fiziksel bir bedeni yok gibi duruyor. Dolores, Charlotte Hale’in dünyasında kendisini yakalatmamak için zihnini geçici olarak silmiş ve kendisini bulması için de Teddy’i programlamış olabilir mi? Bir başkası olsaydı bilincinin her kim olursa olsun ona asla güvenmeyeceğini biliyordu ve belki de yüzden Teddy’i seçti. Göreceğiz bakalım.

Finalde ne yaşandı?

Kulenin içerisinde duran Bernard’ın bu anı simülasyonda yaşamadığını söyleyemeyiz. O zaman onun planı neydi? Ekrandaki mesajı kime göndermişti? Kendisinin vurulacağını bile bile, bunların yaşanacağını bile bile kaçmadı ya da hiçbir şey yapmamayı tercih etti. Neden? Belli ki onun planlarını hâlâ net olarak bilmiyoruz.

William, Bernard’ı vurduktan sonra sisteme herkesin ölene kadar birbiriyle savaşacağı yeni bir komut giriyor. Anlaşılan o ki hem host-lar hem de insanlar, hayatta kimse kalmayana kadar savaşacaklar.

Bölüm sonunda siyah giyen adam tek ve yenilmez yeni kötümüz olarak ortalıkta gezinmeye başlıyor. Bu arada Frankie karnına bir kurşun aldı ve durumu ağırlaşabilir.

Bernard’ın gerçek planını ve çıkış noktasını gelecek bölümde görebileceğiz. Bence hepimizi şaşırtacak bir plan çoktan devreye girdi. Kaçış yolu dediği şey The Valley Beyond’a giriş ve insanlar ve herkes yok olduktan sonra tekrar gerçek dünyada bir başlangıç yapmak olabilir.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img