5.5 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguWestworld 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Westworld 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Westworld 4. sezon 6. bölümde fırtına öncesi sessizlik gibiydi. Bölümde brikaç tane sağlam ters köşe vardı; ancak genel olarak bir hazırlık bölümüydü. Çölde bulunan silahın yani Maeve’in uyanması tek başına tüm dengeleri değiştirebilecek kadar önemliydi.

Bölüm açılışı bir çocuk parkının yanındaki bankta oturan bir gençle yapılıyor. Küçük Frankie bu adamın yanına geliyor ve onu Caleb’in karısı Uwade’ye götürüyor (Bu gencin daha sonra direnişçi J’nin genç versiyonu olduğu ve erkek kardeşinin kaybolduğunu anlayacağız. Meğerse onun geçmişinin verilmesi bölüm sonundaki sürprizle ilgiliymiş). Bu sırada onlara yaklaşan drone sunucuları ses- sinyal teknolojisini kullanarak onları tespit etmeye çalışıyor. Bu önemli bir andı; çünkü geçen bölümde Charlotte’nin ses manipülasyonunun bazı insanlarda işe yaramadığını duymuştuk. Bunu canlı olarak görmüş olduk.

Charlotte istediği yanıtı aldı mı?

Charlotte; temelde aykırıların kendi ırkını nasıl etkileyebildiğini, Caleb’in kendisinin sahip olmadığı neye sahip olduğunu anlamaya çalışıyor. Onların mantıksız seçimler yaptığını, ölümlülüğü seçtiklerini ve kendi üstünlüklerini ölümle lekelediklerini söylüyor. Caleb’teki direncin kaynağını bulma çabaları görünüşe göre sona ermeyecek. Caleb ona bir keresinde parazitlerin etkileriyle savaşabildiğini söylemişti. Charlotte bu direncin kaynağını öğrendiği anda çözüme ulaşacağını düşünüyor.

Bu kez host Caleb, kaçış denemesinde önceki versiyonlarının hiç ilerleyemediği kadar ileri gidiyor. Charlotte’nin ona kızının hayatta olduğunu ve kendisinin de geçici bedende bulunduğunu söylemesi Caleb’i motive ediyor. Charlotte’nin her adımı planlı. Bunları sinirlendikten sonra söylüyor gibi görünse de o, bu sözleri kendi stratejisi gereği sarf ediyor. Charlotte, Caleb’e alan açıyor ve çatıya kadar çıkmasına izin veriyor.

Bölüm sonunda enteresan bir gelişme yaşanıyor. Bu Charlotte’nin aradığı cevap olabilir mi? Belki; ama görünüşe göre bu yanıt onu tatmin etmiyor. Neydi bu yanıt? Caleb, çatı katında kızına radyo mesajı gönderdikten sonra Charlotte buna bir anlam veremiyor. “Buraya kadar gelebildin; ama bu şansını değersiz bir özür için kullandın” diyor. İnsan ırkı “tanrı” Charlotte’yi şaşırtmaya devam ediyor.

Caleb burada aslında Charlotte’nin uzun zamandır aradığı sorunun yanıtını veriyor. Host-ları kendisinin ya da insan ırkının enfekte etmediğini bunu yapan kişinin Charlotte’nin kendisi olduğunu, host-ların Charlotte’nin dünyasında yaşamak yerine ölmeyi tercih ettiklerini söylüyor. Yani host-lar karşılarına çıkan ilk fırsatta Charlotte’nin dünyasından kaçmayı ya da çıkmayı tercih ediyor. Caleb’in bu yanıtı Charlotte’yi sinirlendiriyor ve onu oracıkta öldürüveriyor.

Charlotte bölüm sonunda elindeki diğer Caleb’leri öldürüyor ve yeni bir host Caleb’le tekrar baştan başlıyor. Bu bence bir tür kibir. Charlotte kendi kusursuzluğunun kibrine yenik düştü. Nasıl olur da kendi yarattığı host-lar ondan uzaklaşmak ister? Bu durumda kusurlu olan host-lar değil kendisi oluyor. Bunu kabullenebileceğini düşünmüyorum. Kabullenmesi onun doğasına ters. Zaten bu kabule yaklaştığı anda kolundan kan gelmeye başladı. Tanrısal modu kusursuz kalmak zorunda yoksa tanrı olamaz. Charlotte bence bir paradoksun içerisine düştü…

Gerçeğin çölüne hoş geldin Maeve

Bernard, çölde bulduğu harap haldeki Maeve’i canlandıracak malzemeleri bulabilmek için 20’lerin tema parkının aynısı olan terk edilmiş bir parka geliyorlar. Buradaki en büyük sürpriz Maeve’in canlanması değil; J’nin bir host-la yer değiştirmesiydi. Bernard daha önce bu olasılıkları simülasyonlarda yaşadığı için hemen her şeyi biliyor; ancak yine de kendi yetenekleriyle host-un ya da ekibi satan kişinin kim olduğunu anlayamıyor. Bunun her versiyonda değişkenlik gösterdiğini söylüyor. Frankie, kız arkadaşı Odina’yı bir odaya kilitler ve olasılıkları azaltmaya çalışır. Ancak J ona “kardeşi gibi olduğunu” söylediği anda kendisini ele veriyor. Aslında burada Frankie’nin hayatını kurtaran yine Bernard oluyor; çünkü o eğer ki Maeve’in kontrol ünitesini saklamasaydı host J, Frankie’yi öldürebilirdi.

Evet, Meave’in yaşama dönmesi elbette dengeleri değiştirecek bir gelişmeydi. Yayınlanan fragmandan anlaşıldığı kadarıyla Westworld 7. bölümde muhtemelen iki bölüm boyunca sürecek bir savaşın başlangıcı yaşanacak.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,282TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img