10.1 C
İstanbul
KategorilerAksiyonLove, Death & Robots 3. Sezon- Zekanın Ötesindeki Evrim

Love, Death & Robots 3. Sezon- Zekanın Ötesindeki Evrim

Love, Death & Robots dizisi 3. sezon altıncı bölümün adı Swarm yani Sürü. Bu bölümde iki tane bilim insanının hikâyesi anlatılıyor. İnsanlığın ilerlemesine hizmet etmek için uzayda bulunan mükemmel bir organik sistemin yani sürünün genetik özelliklerini (ç)almak istiyorlar. Bilim adamları bu sürüden yararlanma ve onun genetiklerini kendi ırklarının hizmetine sunma noktasında etik ve ahlaki sınırları ihlal etmediklerine inanıyorlar.

“Yıldızlara bakıp özgürlük özlemi çekmedikleri sürece bu organik işçilerin insanlara ya da sürüye çalışmaları arasında bir fark bulunmuyor.”

Bu insan ırkının en temel özelliklerinden birisi. Yapacağı bir eyleme uygun ahlaki çıkarımlar yapar ve  vicdan denilen kontrol sistemini devre dışı bırakır. İkinci insan da bu teklifi kabulleniyor.

Peki, bu insanlar neden başarısız oluyorlar?

Kaybettikleri nokta kibre düşmeleriydi. Zekâlarına güvenmeleri onları kibre düşürmüştü ve insancıklar sürüyü, zekâdan ve duygudan yoksun bir varlık olarak görmüşlerdi. İstediklerini ona fark ettirmeden yapabileceklerini sanmışlardı.

Daha sonra Sürü’nün de söyleyeceği üzere zekâ hayatta kalma hayatta kalma özellikleri arasında kazandıranlardan birisi değildir.

İnsanların zekâlarına güvenerek kovanın içerisinde başladıkları deneyler ki Sürü bunları ilkel olarak niteliyor, Sürü’nün kendisini savunma protokollerini tetikliyor. Swarm kraliçesi, yani Yuva’nın Kalbi zekâ noktasında uzmanlaşan yeni bir kast doğruyor.

Kraliçenin hangi işçi kastına ihtiyaç duyarsa onu doğurduğunu duymuştuk. Oraya daha önceden ulaşan kadın bilim insanı Kraliçe için bir tehdit oluşturmuyordu. Ne zaman ki diğer insan oraya ulaştı ve bu deneysel çalışmalar başladı işte o zaman Kraliçe bu yeni tehdide karşı zekâ kastını doğurdu. Bir anlamda kendisini savunmak için yeni ve etkili bir mekanizma geliştirdi.

Kusursuz strateji…

İnsanlar işte burada çuvalladı. Milyonlarca yıldır, mükemmel bir şekilde çalışan bu sistem için ilk tehlike onlar değildi. Kraliçe, kusmukla beslenen leşçiyi örnek gösterir. Onun atalarının iki milyon yıl önce galaksiye dehşet saçtıkları söyler. Onlar da Sürü’ye saldırmıştır ama Sürü onlarla çatışmaları için kendi ırklarının daha zeki ve sert olanlarını üreterek kendisini korumuştur.

Kusursuz bir strateji…

Şimdi karşılarında yeni bir düşman var. İnsan ırkı…

Kraliçe birkaç yüzyıl sonra insan ırkının buraya gelip onlarla savaşabileceğini söylüyor. Hayatta kalma içgüdüsünü görüyor musunuz?

Gerçek yetenekler, gerçek liderler, gerçek yöneticiler sorun çıktıktan sonra çözüm arayanlar olamaz. Gerçek lider ya da yönetici baktığı zaman yıllar sonrasını görür. Şirketinin ya da ülkesinin veya bu Kraliçe gibi ırkının yüzleşeceği tehlikeleri çok önceden sezer ve bunlara çözüm üretir.

İşte Kraliçe bunu yapıyor. İnsan ırkı muhtemelen kendi kendini yok edecek öngörüsüne rağmen yine de bu dişi ve erkek insanı kullanarak kendi üstün insan ırkını yaratmak istiyor. Böylece birkaç yüzyıl sonraki savaşa hazırlık yapıyor.

Zekanın ötesinde bir evrim

Bizimkilerse ırksal kibirlerine yenik düşerek kendilerinden daha üstün bir ırkın varlığını bile hissedemiyorlar. Onu küçümsüyorlar ve netice hüsran oluyor. Kraliçe ya bu Sürü zekânın ötesinde bir evrim geçirmişti. Sürüdeki her kast sadece simbiyotik işlevine hizmet etmek için vardı tamam ama bunun ötesine az önce söylediğim gibi yüzyıllar sonrasını görebilen ve ona göre planlar yapabilen bir varlık vardı. Bu varlıkta milyonlarca yıllık evrimsel bir hayatta kalma yeteneği bulunuyordu ve insanların ırksal kibrini gölgeleyen zeka onun için sadece bir kasttan ibaretti. Ona yani zekaya ihtiyaç duyduğunda insanların tahmin bile edemeyeceği bir strateji geliştirebiliyordu.

Love, Death & Robots 3. Sezon 6. bölüm incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img