6.5 C
İstanbul
KategorilerAksiyonThe Old Man Dizisi Üzerine Birkaç Söz

The Old Man Dizisi Üzerine Birkaç Söz

Jeff Bridges ve John Lithgow gibi iki ünlü oyuncunun yer aldığı aksiyon ve drama etiketlerine sahip The Old Man (2022- ) dizisinin ilk bölümü yayınlandı. Peki ilk bölüm nasıldı? Dizi gelecek vaat ediyor mu? İzlenir mi? Cevaplara geçelim.

The Old Man dizisinin konusu

Dizinin başlarında bir evde tek başına yaşayan yaşlı bir adamın rutinlerini seyrediyoruz. İki köpeği ile yaşayan bu adam sık sık rüyasında karısını görüyor. Yani onun özlemiyle yaşıyor. Belli ki kısa bir süre önce karısını kaybetmiş. Sonra adamın evine gece vakti silahlı birisi giriyor. Çıkan arbedede yaşlı adam, evine giren kişiyi öldürüyor. İşte bu andan sonra yaşlı adam kendisini öldürmek isteyen kişilerden kaçmak için aracıyla yollara düşüyor. Peki neden bu adamı öldürmek istiyorlar? Geçmişinden ötürü… İşin içerisinde daha ilk bölümden CIA elemanları da dahil oluyor. Daha fazla detay vermiyorum.

The Old Man izlenir mi? Nasıl bir dizi?

Öncelikle başroldeki adam oldukça yaşlı. Fiziksel olarak kavga edebilecek kadar güçlü ama sonuçta bir genç değil. Bu nedenle dizi süzme bir aksiyon yapımı değil ve olamaz. Ancak işin tuhaf yönü bence dizi daha ilk bölümden sanki böyle bir iddiası varmış gibi bir hava meydana getirmiş. Böyle devam edilirse yani aksiyon, dövüş, çatışma üzerine yatırım yapılırsa dizinin formatı açısından sağlıklı bir sonuç alınacağını düşünmüyorum. Örneğin ilk bölümün sonundaki araba sahnesi ve sonraki kavga anları bile seyir zevki vermiyordu ve inandırıcılıktan uzaktı. Yaşlı bir adamla bu tarz aksiyonlara hiç girilmese dizi için daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Dizinin başlangıcını çok beğendim. Adamın yaşantısının tasviri ve eşini rüyasında görmesi, köpeklerle kurduğu ilişki, yabancı bir adamı hemen fark etmesi vs. gibi noktalar güzeldi. Başlangıçta dizi izleyiciyle karakteri bütünleştirmeyi başarıyor; çünkü buralarda çok samimi ve yapaylıktan uzak sahneler var. Ancak sonra kendisine gelen telefonla birlikte başlayan anlatım beni çok sarmadı. Az önce bahsettiğim gibi bu sahnelerde içerik ve oyuncu uyumsuzluğu var.

Sonuca gelirsek; dizi sinematografi bağlamında ortalamanın üzerinde ve gerçekten iyi. Ancak aksiyon sahneleri noktasında (ilk bölüm için) benden geçer not alamadı. Bunun tek nedeni yaşlı bir adamın genç ajanlarla savaşa girmesi ve onlarla mücadele etmeye çalışması. Bu mantık üzerine kurulacak aksiyon sahneleri, dövüşler (ilk bölümdeki gibi) ve kaçma-kovalamacalar inandırıcı olamaz.

Bir örnek vereyim. Minik bir spoiler olacak ama çok da önemi yok. İki tane ajan ıssız bir yerde, gece vakti, etrafta hiç ses olmayan bir yerde bizim yaşlı amcanın izini kaybediyorlar. O sessizlikte konuşurlarken yaşlı amca aracıyla bunların arasına dalıveriyor. İyi de bu ajanlar, bu eğitimli kişiler gecenin sessizliğinde kendilerine gelen, ışıkları açık kocaman bir aracı son saliseye kadar nasıl fark etmezler? Sahne o kadar komik olmuş ki… Aracı 50 metre öteden fark etmeleri gerekiyor normal şartlarda… Son anda köpeklerin yetişmesi, adamın genç ajanla kavgası… Olmaz… Böyle zekamızla alay eden sahnelerle bir yere varılmaz.

Benden söylemesi… İlk bölüm sonrasındaki izlenimlerim bunlardı. İkinci bölüme de mutlaka göz atacağım.

2. bölüm sonrası not

Yukarıdaki yazıyı 18 Haziran’da yazmıştım. Bu eklemeyi 20 Haziran tarihinde yapıyorum. The Old Man 2. bölümü seyrettim. İkinci bölümde aksiyon ve buna bağlı olarak heyecan neredeyse hiç yoktu. Daha çok geçmişin gizemlerine odaklanan bir bölümdü. Ancak dizinin görüntü yönetmenliği ve anlatım dili son derece güzel. Sonraki bölümleri takip etmeye devam edeceğim.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,283TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img