12 C
İstanbul
KategorilerGerilimOuter Range 7. ve 8. Bölüm İncelemesi

Outer Range 7. ve 8. Bölüm İncelemesi

Amazon Prime’ın gizem dizisi Outer Range’in 7 ve 8. bölümleri gerçekten iyiydi. Bunlar üzerinde kısa da olsa durmadan geçmek istemedim.

Yazı spoiler içeriyor.

Ailenin dağılması kaçınılmaz mıydı?

Evet, öyleydi. Çünkü dizide bence şu mantık işleniyor. “Çoktan olmuş bir şeyi engelleyemezsin” Bunun anlamı şu: Örneğin Autumn küçüklüğünde yaşadıklarını hatırlamadığını söylüyordu. Eğer Autumn, minik Amy’nin geleceği ise ki öyle olduğu netleşti diyebiliriz, bu durumda Amy’nin ortadan kaybolması kaçınılmazdı. Aynı şekilde Royal her ne kadar deliğin varlığını gizlemeye çalışsa da kimseye söz etmemek için çaba gösterse de bunun ortaya çıkması kaçınılmazdı; çünkü gelecek çoktan yaşanmıştı.

Perry’nin daha küçük yaşta kontrolünü kaybederek büyüdüğü zaman öldüreceği Trevor’a saldırmasını da bu bağlamda düşünebiliriz. Demek ki Perry’nin Trevor’u öldürmesi onun kaderiydi. Çocukluğunda belki de sebepsiz yere yaptığını söylediği bu kavga onun gelecekteki öfkesini yansıtıyordu. Biz geçmiş gelecek ve şimdiki zamanı düz bir çizgi gibi düşünüyoruz; ama aslında öyle değil. Gelecek aynı zamanda geçmişi de etkiliyor. Bu felsefeyi Dark dizisini ya da 12 Maymun filmini izleyenler daha iyi anlayacaktır.

Perry’nin çocukken araziye doğru bakması da bu etkinin bir sonucu. Gelecek çoktan yazıldığı için Perry şu an anlam veremeden oraya bakıyor. Gelecekteki kaderini yazacak çukurun varlığını hissediyor; ama buna çocukken bir anlam veremiyor.

Arazinin mülkiyeti kime geçecek?

Gelecek bölümlerde çiftliğin mülkiyeti Autumn’a geçebilir. Kesinlikle geçer diyemiyorum; çünkü bu noktada Tillerson’ları gözden kaçırmamak gerekiyor. Onlar da bu araziyi kolay kolay bırakamaz. Hele hele Luke arazide o kadar kazı yaptıktan ve o olağanüstü olaya şahit olduktan sonra…

Kimin alacağı belli olmasa da arazinin Royal’ların elinden çıkacağı kesin. Bu da kaçınılmaz; çünkü bu zaten gelecekte yaşandı. Hatırlarsanız Cecilia “Burası artık bizim mülkümüz değil” demişti. Autumn’un açık artırmayı delicesine beklediği görülüyor. Öylesine hırs yapıyor ki iki eli kanda bile olsa sürüne sürüne gider, o açık artırmaya katılır. Ancak Tillerson’lar kadar yüksek miktarda teklif edemeyeceğine göre normal şartlarda araziyi satın alamaz.

Tabii düşük de olsa şöyle bir olasılık var. Autumn’un kendi kızları olduğu ortaya çıkınca Royal ve Cecilia arazinin onun tarafından satın alınmasına sıcak bakabilir. Ama bu rağmen benin bu arazi konusundaki tahminim şu: Arazi Tillerson’a geçecektir. Arazinin onlara geçmesi Autumn’u durduramaz; çünkü Billy çoktan onun bir müridi haline geldi.

Rebecca neden gizleniyor?

Onun bir zaman yolcusuna dönüştüğünü düşünmek için çok erken. Ben onun kocası Perry’den kaçtığını düşünüyorum. Ne alaka diyebilirsiniz. Elimizde bazı ipuçları var. Örneğin Rebecca’nın kaybolmadan önceki gece Perry’le tartışması… Muhtemelen ilişkileri iyi gitmiyordu ve bunun nedeni Perry’nin içerisindeki öfkeydi. Bu öfke çocukluğundan beri onun içerisinde… Belki de evlendikten sonra Rebecca’nın hayatını zehir etmeye başladı.

Rebecca bir süre bunu değiştirmek için mücadele etti ama sonunda bunu yapamayacağını anladı ve ortadan kaybolmayı tercih etti.

Rebecca’nın gizemli bir sevgilisi olabilir mi? Ona yardım eden birileri olduğu kesin ama sevgili noktasında bir kesinlik yok.

Ancak şöyle bir teoriden de bahsedebilirim. Autumn’ı defalarca telefonda annesiyle konuşurken gördük. Onun anne dediği kişinin gerçek annesi yani Rebecca olduğunu varsayarsak bu bizi şu sonuca ulaştırıyor: Bu durumda Rebecca, Autumn’un hayatından hiç çıkmamış ve ölmemiş. Bunda bir tuhaflık yok. Buradaki asıl soru işareti Autumn’un yaşı.

Amy’la aynı zamanda ama ondan çok daha büyük. Eğer Autumn ve Amy aynı kişiyse ki öyle görünüyor, bu durumda Autumn’un bir şekilde zaman yolculuğu yapması, başka bir zamanda büyümesi ve sonra bu zaman dönmesi kaçınılmaz. Annesiyle konuştuğuna göre tabii söylediğim gibi telefondakinin gerçek annesi yani Rebecca olduğunu varsayıyoruz, annesi de bu durumda bir zaman yolcusu olmak zorunda…  

Outer Range 7. ve 8. bölüm incelemelerinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img