5.3 C
İstanbul
KategorilerAksiyonJack Nicholson'lı Batman İncelemesi

Jack Nicholson’lı Batman İncelemesi

Jack Nicholson, Michael Keaton ve Kim Basinger’lı Batman’i (1989) çok uzun zaman önce seyretmiştim. Bugün filmi tekrar bir “alıcı gözle” seyretme imkanı buldum ve filme yönelik birkaç değerlendirmemi burada paylaşmak istedim.

Seyretmeyenler için filmin konusu özetle şöyle: Gotham şehrindeyiz. Her zaman olduğu gibi şehir suçlular tarafından neredeyse tamamen esir alınmış ve suç oranları tavan yapmış. Carl Grissom adınki bir suç patronunun adı ön plana çıkıyor. Polis onun peşinde… Jack Nicholson’ın canlandırdığı ve filmin ilerleyen dakikalarında Joker’e dönüşecek olan Jack Napier, Grissom’un sağ kolu; ancak onun eşiyle gizlice devam eden bir ilişkisi var.

Batman’se ortalığa 20 gün önce çıkmış ve adı yeni yeni duyuluyor. Polis onun varlığını kabul etmese de adı suç dünyasında bir efsaneye dönüşmüş bile… Sokak serserileri bile ondan korkuyorlar. Filmde Vicki adında bir fotoğrafçı var. Vicki gazetede çalışıyor ve Batman’in fotoğraflarını çekebilmeyi amaçlıyor.

Olaylar bir süre sonra Bruce Wayne- Batman, Joker ve Vicki’nin yollarının kesişmesine neden oluyor.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Jack Nicholson mükemmeldi; ancak…

Jack Nicholson’a laf söylersem sanırım cümlemi bitirmeden kafama kocaman bir taş düşebilir. Efsane bir oyunculuk demekten başka bir söze gerek yok. Bazı Joker sahnelerini başa alarak tekrar be tekrar seyrettim. Aynı şekilde Batman rolündeki Michael Keaton’da üzerine düşeni fazlasıyla yapmış gibi duruyor. Oyuncuları bir tarafa bırakalım ve karakterlere bakalım.

Bruce Wayne’in yaşamı ve geçmişi bir sır değil. Özellikle de onun ailesinin nasıl öldüğü… Buna rağmen gazetecilerin özellikle o şehirde yaşayan Knox’un bunu bilmemesi biraz komik kaçmış. Bruce Wayne’in o sokağa neden çiçek bıraktığını bir gazeteci nasıl anlayamaz? 100 yıl önceden bahsetmiyoruz. Ayrıca göz önünde bulunmayan birisinden de söz edilmiyor. Söz konusu kişi mültimilyarder Bruce Wayne. Özellikle de geçmişinde böyle trajik bir olay yaşanmışsa gazetecilerin bunu ıskalaması mümkün değil.

Bir diğer nokta şu: Film hem Batman’e hem Bruce’a odaklanıyor gibi dursa da aslında ikisini de derinlemesine aktarmayı başaramıyor ve onlar hakkında neredeyse hiçbir şey anlatmıyor. Abartıyor muyum? Hayır, hiç de bile…

Örneğin Bruce Wayne nasıl Batman oldu? Japonya’ya gittiğini söylüyor bir sahnede… O bağlantının anlamı neydi? Oraya neden gittiğine dair tek bir kelime bile yok. Bruce Wayne temel dövüş yeteneklerini nasıl kazandı? Batman mağarası babasından mı kalmıştı yoksa tamamen kendisi mi inşa etti? Aracı ve diğer ekipmanlarını yapabilecek bir teknolojiyi nerede saklıyor? Bunları kendisi mi yapıyor? Sadece bir tane mi Batman kostümü var? Kostüm bu nedenle mi o öylesine devasa bir kasada saklı? Ayrıca buna ne gerek var? Mağarayı bulan her şeyi bulur zaten. Kostümün öyle herhangi bir süper gücü yok. Onu neden devasa bir kasanın içerisinde saklıyorlar?

Bruce Wayne hayatına yeni giren birisine nasıl oluyor da Batman olduğunu söyleyebiliyor? Bu çok zor bir karar; ama hem Bruce hem de Alfred bu kararı almakta hiç zorlanmadılar.

Joker’in geçmişine yönelik çok yüzeysel bilgiler vardı. Bruce Wayne’in okuduğu dosyada bulunan bilgiler dışında onun geçmiş yaşamına yönelik hiçbir detay verilmedi. Ayrıca onun Bruce’un ailesini öldüren kişi çıkması da ilginç bir seçim olmuş. Bruce ve Joker ikilisi birbirine çapraz bağlarla bağlanmışlar. Joker, Bruce’un ailesini katlederek onun Batman olmasını neden olacak olaylar zincirinin başlatıyor. Daha sonra da Batman onun asite düşmesine neden olarak Jack’i Joker’e dönüştürüyor. Hikayenin en temel noktası buydu. Bu detay dışında hikayenin çok basit kaldığını söyleyebiliriz.

Batman’in dövüş sahneleri çok yetersizdi. Finalde onun o polis kıyafetli adamdan resmen dayak yediğini gördük. Batman’ın karizması uçarak inişleri hariç tutarsak çok yetersizdi. Yönetmen ne kadar uğraşsa da Batman’i ağır bir karaktere dönüştürememiş.

Gotham şehir atmosferi özellikle çekildiği  yılları düşünürsek çok başarılıydı. Batman’in aracı bir efsaneydi. Batman’dan daha çok iş yaptı diyebiliriz. Finale doğru görülen hava aracı her ne kadar görünüş olarak başarılıysa da Joker’in bir tabanca atışıyla yere çakılması trajikomik olmuş. Zaten balon toplamak dışında bir işe de yaramadı.

Sonuç olarak Batman (1989) hikaye ve karakter gelişimleri bağlamında zayıf bir filmdi. Filmi kurtaran usta oyuncuların varlığı; ancak o da bir yere kadar.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,283TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img