17.9 C
İstanbul
KategorilerGerilimOuter Range: Amazon Prime'dan Sağlam Bir Gizem Dizisi

Outer Range: Amazon Prime’dan Sağlam Bir Gizem Dizisi

Son zamanlarda seyrettiğim en sağlam gizem dizisindeyiz. Amazon Prime’da yayınlanan Outer Range’den söz ediyorum. Dizinin ilk dört bölümü yayınlandı ve her birisini keyif alarak seyrettim.

Rivayete göre Kronos adında bir Yunan tanrısı varmış. Elinde bir orak taşırmış. Bunu bir delik açmak için kullanırmış. Ama böyle basit bir delik değil. Evrende bir yırtık… Cennet ve Dünya arasında… Dünyaları birbirinden ayırmak için… Bilineni bilinmeyenden ayırmak için… Dünya böyle bir şey bekliyordu ve beklediğini almak üzere… Yoksa çoktan aldı mı?  (Dizinin açılışından…)

Öncelikle diziyi hiç seyretmeyenler için spoiler içermeyen kısa bir tanıtım yapayım. Daha sonra da 4. bölümle beraber ortaya çıkan gizemlerden ve bunların çözümüne yönelik teorilerimden bahsetmek istiyorum.

Dizinin konusu ve karakterleri

Outer Range dizisi, Amerika’nın bir eyaleti olan Wyoming bölgesinde geçiyor. Burası coğrafi olarak dağlık bir bölge ve Amerika’nın en az nüfusa sahip eyaleti. Ancak verimli toprakları var ve bölgede geçmişten beri tarım yapılıyor. Dizinin birkaç tane denklemi bulunuyor. Detayları bir tarafa bırakırsak bunlar iki tane aile ve bir tane de yabancı.

Birinci ailemiz Abbott’lar. Baba Royal, onun eşi Cecilia ve bunların iki tane erkek çocuğu: Perry ve Rhett. Erkek çocukların birisi olan Perry evli ancak 10 yıllık eşi Rebecca, 9 ay kadar önce sırra kadem basmış. Ortalıkta yok. Kayıp Rebecca’nın minik bir kız çocuğu var: Amy. O, henüz ilkokul çağında.

Aile hayvancılıkla uğraşıyor ve büyük bir arazinin içerisinde sığır besliyorlar.

Abbott ailesi denklemin bir tarafı. Diğer tarafta başka bir aile var: Tillerson’lar.

Baba Wayne Tillerson. Bu adamın üç tane erkek çocuğu var: Luke, Billy ve Trevor. Wayne’in eşi yani çocukların annesi onlarla yaşamıyor. Başka bir şehirde. Bu ailenin özelliği çok fazla nüfus sahibi olmaları. Toprakları çok fazla ve insanlar üzerindeki etkileri büyük. Rüşvetle iş yapabiliyorlar. Ukala tipler ve para bizim istediğimizi yaparız modundalar.

Denklemin üçüncü önemli parçası ismi Türkçede Sonbahar anlamına gelen Autumn. Autumn  bir doğasever. Arazinin bir yerinde birkaç günlüğüne kendi halinde kamp yapmak için Royal’dan izin istiyor ve orada kalmaya başlıyor.

Peki, bu denklemlerin kesişim noktaları neler? İkinci aile (Tillerson’lar) birinci ailenin (Abbott’lar) elinden topraklarının bir kısmını mahkeme kararıyla almak istiyor. Birinci aile toprağı vermek istemiyor. Bunun en önemli nedeni orada bulunan gizemli bir çukur. Ne olduğu nereye açıldığı bilinmeyen bu esrarengiz çukuru sadece 1. ailenin babası olan Royal bilmektedir ya da biz öyle sanıyoruz.

Eğer gizem dizilerini seviyorsanız Outer Range’i izlemek için hiç beklemeyin derim. Evet, son zamanlarda sağlam diziler gelmiyor; ancak bu yapım bunun bir istisnası… Hem yeni bir dizi hem de çok sağlam ilerliyor. Her bölüm sizi ayrı bir sürpriz bekliyor ve konu gittikçe derinleşiyor.  

Orijinal Adı: Outer Range
Tür: Drama, gizem, gerilim
Yapımcı: Brian Watkins
Ülke: Amerika
Türkiye Gösterim Tarihi: 15 Nisan 2022
Oyuncular: Josh Brolin, Imogen Poots, Lili Taylor, Tom Pelphrey, Tamara Podemski, Lewis Pullman, Noah Reid, Shaun Sipos, Olive Abercrombie, Will Patton, Isabel Arraiza
Süre: 55 dakika (ortalama)
IMDB: 7,8
25. Kare puanı: 8,2

Şimdi gelelim gizemleri, detayları ve teorileri konuşmaya…

Spoiler içeren bölüme geçiyoruz.

Kim bu Autumn?

Autumn büyük olasılıkla Perry’nin kızı Amy’nin geleceği… Bunu yönelik elimizdeki ipuçları şunlar:

1. Autumn dokuz yaşından öncesini hatırlamadığını söylüyor. Bu, elimizdeki en önemli ipucu. Bir kazaya karışmış ve bunun öncesini hatırlamıyormuş. Yani Autumn, Amy’nin yaşlarındayken nerede olduğunu, neler yaşadığını hatırlamıyor.

Gelecek bölümlerde Amy, çukurun içerisine düşer ve ortadan kaybolursa şaşırmamamız gerekiyor.

2. Bir diğer önemli ipucu kolye detayı. Amy,  Autumn’a kolyeni beğendim, demişti. Aynı kolye olmasa da Amy de kolye kullanmayı seviyor. Her ikisinin kolyeyi tutuşları aynı. Kolyelerini sağ elleriyle tutuyorlar ve onunla oynuyorlar. Bu görüntüler tabii ki tesadüf olamaz. Ayrıca Amy ve Autumn’ın saç renkleri aynı ve ikisi de renkli gözlere sahip.

3. Bir diğer önemli ipucu Autumn’un ne olduğunu bilmeden aile amblemini çizmesi. Muhtemelen geçmiş yaşamından hatırladığı tek detay buydu ve farkında olmadan bilinçaltın yer etmiş bu amblemi çiziyordu. Amy’nin çizim konusunda yetenekli olduğunu da görmüştük.

4. Bir de Autumn’un otostop sahnesindeki detay var. Şöyle ki Autumn, kasabaya gitmek için otostop çekiyor. Burası aslında Amy’nin okul otobüsünden indiği ve eve doğru yürüdüğü yol.  Hatta daha da ilginç olan şu: Autumn otostop çekerek bir araca biniyor. Amy otostop çekmedi ama o da Billy’nin aracına biniyor. İki sahne arasına atılan bu bağlantı güzeldi. Ayrıca her iki aracın da aynı tipte olduğunu görebilirsiniz.

5. Autumn bu bölgeye gelene kadar çocukluğuna dair hiçbir şey hatırlamadığını söylemişti. Bu bölgeye gelince bir şeyler hatırlamaya başlamasının nedeni çocukluğunun burada geçmesi.

Bu ipuçları bize Amy ve Autumn’un aynı kişiler olduğunu gösteriyor. Peki, bu durumda aradaki yaş farkını nasıl açıklayabiliriz?

Çukur ve zaman yolculuğu

Royal, elini çukurun içerisine uzattığında geleceği görmüştü. Burada gördükleri birebir aynı şekilde daha sonra gerçekleşti.

Peki, tüm bedeniyle onun içerisine düştüğünde gerçekten geleceğe mi gitmişti?

Görünüşe göre evet. Cecilia, kocasına “Sen iki yıl önce kollarımda öldün” diyor. Elbette paralel evren teorisini tamamen silip atmayalım ve bu aklımızın bir köşesinde dursun; ancak şu an Royal’ın iki yıl ileriye gittiğini kabullenmek zorundayız.

Outer Range incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img