19.5 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHalo 5. Bölüm Anlatımı ve İncelemesi- Çok İyiydi

Halo 5. Bölüm Anlatımı ve İncelemesi- Çok İyiydi

Halo dizisinin 5. bölümünü beğenerek seyrettim. Dizinin kendi potansiyelini harcamadığı bölümleri seyretmek bir yönden beni sevindiriyor. Bölümde neler yaşandığına göz atalım.

Bölüm Master Chief’in çocukluğuna yapılan bir flashack-le açılış yapıyor. Tarih verilmiyor; ancak planet Eridanus 2’deyiz. Gezegen üzerinde Elysium Sahası adı verilen ve bitki yetiştirilen bir bölüm var. Burada çocuklara doğa tabanlı bir eğitim veriliyor. Master Chief’te bu çocuklar arasında.

Bu sahnede dikkat çekici birkaç nokta var. Öncelikle Dr. Halsey oraya yalnız gelmemiş. Yanında Kaptan Jacob Keyes de var (Dr. Miranda’nın babası). Bu durum bize Jacob’un da Master Chief’in çocukluğu hakkında pek çok şey bildiğini ama kendisini sakladığını gösteriyor. Hatta onun Dr. Halsey’in casusu gibi çalıştığı anlaşılıyor. Bundan biraz sonra bahsedeceğim.

Dr. Halsey gezegene asıl amacını gizleyerek gelmiş. Gezegene yerleşen bir çift numarası yapıyorlar. Yani amaçlarını açıkça söylemiyorlar. Burada Master Chief’i gördüklerinde onun fiziksel gücünden etkileniyorlar ve Master Chief’in bölüm sonunda taşa dokunduktan sonra göreceği üzere onu gezegenden kaçırıyorlar. Bu arada Dr. Halsey ve Kaptan Jacob’un oraya Master Chief’i aramak üzere mi geldiklerini yoksa orada John’u tesadüfen mi gördüklerini tam olarak anlayamadım. Bu konu henüz net değil.

Master Chief’in ailesine ne olduğu bu bölümde de ortaya çıkmadı. Ancak Dr. Halsey ve diğerlerinin tavırlarına bakılırsa onların ölümlerinde parmaklarının olduğu söylenebilir. Sparta eğitimi için seçilen çocukların daha sonradan aileleriyle karşılaşarak sorunlar yaşamamaları için bazı radikal seçimler yapmış olabilirler.

Master Chief, Kai’nin duyu sensörünü çıkardığını fark ediyor ve onu çatışmalardan men ediyor. Bu durum Kai’ye dokunsa da daha sonra Master Chief’in haklı olduğu ortaya çıkıyor. Kai, uzaylı saldırısı sırasında gördüğü ölümlerden etkilenerek savaş gücünü yitiriyor. Adeta kilitleniyor ve savaşamıyor. Onu Master Chief kurtarıyor. Bu durum aslında bize Master Chief’in ne kadar dirençli birisi olduğunu da gösteriyor. Duyu sensörü olmamasına rağmen savaş gücü hiç eksilmemişti.

Master Chief’in kalıntıya dokunduktan sonra sinirlenerek Dr. Halsey’ye saldırdığı sahne etkileyiciydi. Dr. Halsey, Cortana’yı yardıma çağırmasaydı yaşama veda edecekti. Master Chief, uyandıktan sonra sakinleşmiş gibi görünüyor ama ben bu noktada şöyle bir teoriden söz edebilirim. Master Chief, inanılmaz zeki birisi. Bu saldırı ona Cortana’nın kendisini istediği zaman kapatabilme gücünün olduğunu gösterdi. Master Chief belki bunu test ediyordu ve kontrolü tamamen kaybetmemişti. Jacob Keyes, Dr. Halsey’a Master Chief’in sözlerini taşıdı. Master Chief bunu da gözden kaçırmayacaktır. Yani adım adım kendi bağımsızlığını nasıl kazanacağını ve kime güvenip güvenemeyeceğini test ediyor gibi. Master Chief eğer ki ailesinin ölümünde Dr. Halsey ve diğerlerinin parmağı olduğunu öğrenirse onu kimse durduramaz. Bu kez Dr. Halsey’in “büyüleyici” sözleri onu kesmez. Olaylar sanki adım adım buraya ilerliyor gibi.

Bu arada Master Chief, Cortana’ya karşı savunmasız durumda. Henüz onu etkisiz hale getirebilecek bir bilgisi yok. Bu durum onun önündeki en büyük engel.

Kwan Ha, Soren’in başına iş açmaya devam ediyor. Halen, Madrigal’ı özgür kılacağım hayalleri peşinde koşuyor. Soren’se gezegenine dönmeye çalışıyor ama önüne sürekli engeller çıkıyor. Bakalım bu ikilinin başına daha neler gelecek. Kwan Ha, izleyenleri sinir edebilecek kadar inatçı ve kalın kafalı bir kız. Gezegende artık direniş falan kalmamış. Her şey bitmiş görünüyor. Aksi bir durum yaşanır mı? Kwan Ha, bir şekilde bir kıvılcım çakmayı başarabilir mi? Zannetmiyorum; ama onların gezegenden öyle kolayca ayrılacaklarını da düşünmüyorum. Maceraları devam edecektir.

Covenant birimlerinin kalıntıyı almak için yaptığı saldırı gerçekten çok güzeldi. Dizinin gerçek potansiyeli bu durumlarda daha iyi anlaşılıyor. Master Chief’in dev uzaylıyla yaptığı o kısa savaş enfesti. Bu ikisi ilerde yine karşılaşacaktır.

Bu arada bölüm sonunda Makee’nin insanların arasına karışması inanılmazdı. Makee çok zeki ve yetenekli bir ölüm makinesi… Amacı diğer kalıntıyı da elde etmek. Ancak ileride Master Chief ve Makee arasında bir bağ çıkarsa hiç şaşırmayalım. Taşları sadece bu ikisinin aktif edebilmesinin bir anlamı olmalı…

Bölüm güzeldi… Dizi son zamanların en iyi bilimkurgu yapımı olduğunu bu bölümle bir kez daha ispat etti.

Son Eklenenler

En Popüler

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img