3.6 C
İstanbul
KategorilerAksiyonHalo 1. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

Halo 1. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

Halo 1. sezon 3. bölüm ilk iki bölüme göre daha yavaş ilerleyen bir senaryoya sahipti. Aksiyon ve heyecandan daha çok gelecek bölümlere yapılan yatırımlar vardı. Bölüm sakin geçse de gelişmeler gelecek bölümlerde göreceğimiz beklenmedik gelişmelerin ve fırtınaların habercisi gibiydi.

Bu arada Halo evreni tanıtımını şuradan okuyabilirsiniz.

Cortana, Master Chief’in dostu mu?

Hayır, değil. Cortana, Master Chief’in dostu olmaktan daha çok Dr. Halsey’in ajanı gibi çalışıyor. Master Chief’e karşı ikili oynuyor. Bir taraftan Master Chief’in yaptıklarını Dr. Halsey’e an be an rapor ederken diğer taraftan da Master Chief’e yardım ediyormuş gibi görünüyor. Hâlbuki tek yaptığı Dr. Halsey’in yönlendirmelerini uygulamak.

Örneğin Master Chief duyu sensörünü çıkarmak için uğraşırken Cortane, Dr. Halsey’e “Onu durdurabilirim” dedi ve bunun öncesinde onun ne yaptığını rapor etti. Dr. Halsey “Seni bir casus olarak görmesin” diye yanıtladı ve Master Chief’e yardım etmesini önerdi. Cortane, artefaktın yani Kwan Ha’nın gezegeni Madrigal’de bulunan nesnenin bulunduğu odanın kapısını bile Dr. Halsey’in onayı ile açtı. Onay almasaydı açmazdı.

Tüm bunların yanında Cortane’nın Dr. Halsey’den Master Chief’in tam kontrolünü istediğini de duyduk. Tüm bunlar bize en azından şu an için Cortane’nın Master Chief için güvenilmez bir “partner” olduğunu gösteriyor.

Diğer taraftan Dr. Halsey de Master Chief’e karşı ikili oynuyor ve hiç de hoş değil. Onun tüm yaptıklarından haberi olmasına rağmen habersizmiş gibi davranıyor ve Master Chief’in sadakatini sorguluyor. Ayrıca onların Master Chief’in ailesine ne yaptıkları belirsiz. Adun, Eridanus Two gezegenine giden Master Chief’in diğer anılarını hatırlamasından korkuyor. Bunun onlar için iyi olmayacağını söyledi. Dr. Halsey ve ekibinin Spartalı adayları seçimi sonrasında hem Master Chief’in hem de diğer adayların ailesini öldürmüş olmaları bir sürpriz olmaz. Dr. Halsey zaten Master Chief’in gezegene gitmek istediğini öğrenince endişelendi. Eğer ikinci bir taş söz konusu olmasaydı Master Chief’in oraya gitmesine izin vermezdi.

Makee’nin güçleri

 Makee anahtar taşı olarak isimlendirdiği taşın peşinde. Ben onun insanların arasına karışacağını düşünmüştüm; ancak onun güçlerini göstermesine imkân vermek için bir gösteri düzenlendi. Saldırdığı gemiye kendisiyle birlikte solucanlara benzeyen ama insanları ezerek yok eden inanılmaz bir yaratık transfer etti. Bunlar onun bir parçası mıydı yoksa yanında getirdiği bir silah mıydı? Şu an bu net değil. Ancak parmağından son derece keskin, sivri ve bir neştere benzeyen bir silah çıkardığını gördük. Bunu gemi kaptanını öldürmek için kullandı.

Onun aynı zamanda insanları kandırabilecek kadar iyi rol yaptığını ve gemi teknolojisinden anladığını da öğrendik.

Bu bölümde Makee’nin geçmişine yapılan bir flasbackte vardı. Makee, Oban gezegeninde Atık Kurtarma Kolonisi’nde bulunuyordu. Kolonide onun gibi pek çok köle çocuk olduğu görülüyor. Makee ve yanındaki çocuğun okuduğu bir kitap var. Bu kitabı nereden buldukları belirsiz; ama bunun dünya ve insanlar hakkında olduğu kesin. Makee bu kitabı hâlâ saklıyor. Bu arada gezegene gelen Gruntlar Makee’nin aradıkları kişi olduğunu söyleyerek onu alıyorlar.

Halo 4. Bölümde Neler Yaşanabilir?

Öncelikle Eridanus Two gezegeni Master Chief ve Dr. Halsey’nin pamuk ipliğine bağlı ilişkisinde muhtemelen önemli bir dönüm noktası olacak. Dr. Halsey ya da ona bağlı birileri gerçekten de Master Chief’in ailesini öldürdüyse duyu sensörlerini çıkaran Master Chief’in “katillerin” peşine düşeceğini söylemek mümkün. Ben ilk planda Master Chief ve Dr. Halsey’in karşı karşıya geleceğini düşünmüyorum. Bu çok dikey bir gelişme olur. Dizi bu kadar hızlı ilerlemiyor. Ama Master Chief’in Dr. Halsey’e duyduğu sınırsız güven zedelenecek ve her şeyi ona anlatmaktan vazgeçecektir.

Cortane’nın her istediğinde Master Chief’in kontrolünü ele geçirme gücü son derece rahatsız edici. Bu durum Master Chief’i Dr. Halsey’e karşı savunmasız kılıyor. Ancak Eridanus Two gezegeninde eğer gerçekten de ikinci bir taş varsa güç delisi Dr. Halsey taşları kontrol etmek için ya da aktif etmek için Master Chief’e ihtiyaç duyduğundan ötürü ona olan bağımlılığı artacak. Yani Master Chief’e her zamankinden daha çok ihtiyaç duyacak.

Admiral Margaret, Dr. Halsey’e olan bağımlığını azaltmanın yollarını arıyor ki bundan haklı. Dr. Halsey güvenilir birisi değil. Her an herkesi satabilecek bir yapısı var. Dr. Halsey’nin hareket alanı azalacağı için onun Master Chief’i gözden çıkarması ya da onu kendisi için bir düşmana çevirmesi kolay olmaz. Bu onu iyice zor duruma düşürür.

Gelecek bölümde sonuç olarak şunlar olacaktır. (1) Master Chief ve Dr. Halsey’nin arası açılacak. Master Chief’in doktor a duyduğu güven azalacaktır. (2) Gezegende ikinci bir taş bulunabilir. Zaten uzaylılar birden çok taşın olduğunu söylemişti. Böylesi daha heyecanlı olur. (3) Makee rahat durmayacaktır. Artık harekete geçti. Bu nedenle gezegende bulunacak yeni taşı bir şekilde ele geçirebilir. (4) İlerleyen bölümlerde Makee ve Master Chief arasında bir tür akrabalık bağı çıkarsa hiç şaşırmam. (5) Cortane konusu gerçekten can sıkıcı. Cortane, Master Chief’i “satmaya” ve casusluk yapmaya devam edecektir. İlerleyen bölümlerde gerçekten Master Chief’in tarafına geçebilir mi? Olabilir ve güzel olur. Ama şu an buna yönelik bir işaret yok.  (6) Kwan Ha’nın gezegene gitmek için Soren’a yalan söylediği ortaya çıkacak. Yani döteryum zengini oldukları ve Soren’e ödeme yapılacağını garanti etmesi bir yalandı. Gezegene gittikten sonra ondan kaçmaya çalışacaktır.

Not: Halo dizisi, 1. sezon 3. bölümle birlikte düşüşe geçti. İlk iki bölümdeki heyecan ve atmosfer kayboldu. Diziye birkaç bölüm daha şans vereceğim. Toparlamazsa bu dizi de en azından benim için dizi çöplüğündeki yerini alacak.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,283TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img