20.1 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguUpload Dizisi- Sanal Dünya Ölümü Yenebilecek mi?

Upload Dizisi- Sanal Dünya Ölümü Yenebilecek mi?

En güzel günleriz yaşamınız sona erdikten sonra başlayabilir mi? Amazon Prime Video’da yayınlanan Upload (2020- ) dizisi bilimkurgu sevenlere hitap eden bir yapım. Bir trafik kazasında ölen Nathan’ın zihni sonsuz yaşam desteği sunan bir programa alınır. Nathan, yeni sonsuz yaşamına alışmaya çalışırken program operatörü Nora ile arasında bir yakınlık başlar. Diğer taraftan trafik kazası üzerinde soru işaretleri belirir.

Orijinal Adı: Upload
Tür: Komedi, gizem, bilimkurgu
Yapımcı: Greg Daniels
Ülke: Amerika
Türkiye Gösterim Tarihi: 01 Mayıs 2020
Oyuncular: Robbie Amell, Andy Allo, Allegra Edwards, Zainab Johnson, Kevin Bigley, Owen Daniels
Süre: 35 dk (ortalama)
IMDB: 8,0
25. Kare puanı: 7,9

Dizi Hakkında (spoiler yok)

Upload dizideki bir sistemin adı. “Upload’a hoş geldiniz.” Ölmekte olan insanların beyinleri sanal bir Cennet’e aktarılıyor. Şirkete ödeme yapıldığı sürece bir sorun yok. Sanal Cennet’in tüm imkânları sonsuza kadar ölen kişinin hizmetindedir.

Kahramanımız Nayton gerçek dünyada sürücüsüz aracının laf dinlememesi üzerine kaza yapar. Hastaneye alındığında ölmeden önce kendisine bir seçim sunulur. Bir tarafta gerçek bir ölüm diğer taraftaysa yapay Cennet’te sonsuz bir yaşam. Üstelik kız arkadaşı da öldükten sonra yanına gelecektir. Nayton seçimini yapar.

Sanal dünyaya geçmeden önce yapılan ayrışma dikkat çekici. Beyin ve beden ayrılıyor. Buna benzer bir sahne Robocop’ta vardı. Ölmek üzere olan polis memurunun beyni robot bir bedene aktarılmıştı. Chappie’de de bir beyin aktarımı söz konusuydu.

Şirket Sonsuz Bir Yaşam Vaat Ediyor

Dizideki en önemli karakterlerden birisi olan Nora’nın metroda geçen bir sahnesi var. Metrodaki sahne aslında insanlığın en temel sorununa odaklanıyor. Ekranın sağ tarafında genç Nora diğer tarafta adını bile bilmediğimiz yaşlı bir kadın. Kadın hüzün içerisinde bir aşk sahnesi izliyor. Bu sahnede geçmişe ve gençliğe duyulan özlem sergileniyor. Yaşlanma ve sonrasında ölüm önüne geçilemez bir süreç. Ancak şirket kullanıcılara yaşa bakmaksızın sonsuz bir gençlik vaat ediyor.

Yaşlı olarak ölseniz de sisteme genç haliniz yüklenebiliyor. Bu sizin istediğinize kalmış.

Sonsuz ve sorunsuz yaşam sunan yapay Cennet’in özelliklerinden birisi şu: Dünyadakilerle görüntülü telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. Eğer isterlerse bir avatar kullanarak sizin yanınıza gelebiliyorlar. Hatta sistem size bir ara yüz sayesinde kendi cenazenize katılma şansı sunuyor. Cenazeye katılanlarla canlı canlı görüşebiliyorsunuz. Harika değil mi?

Cennet’tekilerin birer meleği var. Yani onlarla gerçek yaşamdan bağlantı kuran operatörler. Nayton’ın meleği Nora. Nora Nayton’ı görür görmez ondan etkileniyor. Sık sık onun yanına gitmeye başlıyor. İkisi arasında bir yakınlaşma başlarken Nora, Nayton’ın ölümündeki tuhaflıkları fark ediyor ve gerçek yaşamda bunların peşine düşüyor. Yoksa Nayton’ın ölümü kaza süsü verilmiş bir cinayet miydi?

Güzel dizi… Ben ilk sezonunu eğlenerek seyrettim. İkinci sezon hâlâ devam ediyor ve seyretmeyi düşünüyorum.

Upload dizi tanıtımını 25. Kare Youtube kanalı üzerinden seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img