17.7 C
İstanbul
KategorilerGerilimFrom Dizisi 1. Sezon 9. Bölüm İncelemesi

From Dizisi 1. Sezon 9. Bölüm İncelemesi

From dizisi 1. sezon 9. bölümde Şerif Boyd ve Sara ormanın derinliklerine doğru yola çıktılar. Kasabada bir kişi “kendi biletini kesti” yani intihar etti.    

Ağaca Asılı Şişelerdeki Tarihler

Boyd ormanda daha önce hiç kimsenin bu kadar uzağa gelmediğini söylüyordu. Kendince haklıydı; çünkü kendi zamanlarında bu kadar uzağa gelen hiç kimse olmamıştı. Ancak Sara’yla çıktığı bu yolculukta epey ileride bir yerlerde ağaca asılı şişiler buldular. Bu şişeler ve Tabitha’nın gördüğü rüya arasında iki önemli bağlantı vardı.

Birincisi Jim’in baş aşağıya ayaklarından asılı durması. Jim aynen ağaçtaki şişelere benziyordu. İkinci önemli ipucu Tabitha’nın rüyasında betonun üzerine kazınmış tarihlerdi. Burada 1506, 1864, 1752, 1609, 1931, 1888, 1978, 1972 ve 1771 (sonuncusu tam olarak okunmuyordu, yanlış olabilir) tarihleri vardı. Boyd’un ağaçtan aldığı şişenin içerisindeki kağıtta bu tarihlerden birisi yazılıydı: 1864. Ağaçtaki diğer şişelerde de farklı tarihlerin olduğu belli.

Peki, bunların anlamı nedir? Boyd ve Sara’nın bulunduğu çadır sanki bir yerlere ışınlanmış gibiydi. Çadırın dışından gemi düdüğüne benzer bir ses geliyordu ve ışıklar vardı. Bunun öncesinde çadır sanki yolculuk yapıyormuşçasına sallandı. Bence Sara’nın duyduğu sesi de düşünürsek orada bulunan “canavarlardan da kötü şeyler” onların çadırının başka bir zamana ve mekana gitmesini sağladı. Eğer dışarıda olsalardı zaman ve mekân değiştirenler kendileri olacaktı. Belki de ormanın bu bölgesine canavarlar gelmiyorlar. Kasabada ölen insanlar (Sara’nın duyduğu sesin sahibi kadının kim olduğunu anladınız mı?) zamanda sıkışıp kalıyorlar.

Boyd ve Sara, sabah çadırdan çıktıktan sonra muhtemelen aynı yerde olacaklardır. Dizi çok hızlı ilerlemiyor. Bir anda çok fazla gelişme olmuyor. Bu nedenle onlar yine aynı zamanda ve yerde olacaktır diye düşünüyorum.

“Bay Balık Ekmek’e söyle… Yanılmışım”

Sara’nın duyduğu sesin söyledikleri Boyd’u hayli şaşırtıyor; çünkü bu ses muhtemelen kendisine hitap ediyordu ve sesin sahibi daha önce kasabada öldürdüğü eşiydi. Çünkü kasabaya gelirken aracın içerisinde yaptıkları konuşmalarda onların Boyd’a emekliliğini geçirmek için bir tekne aldıklarını biliyoruz. Bay Balık Ekmek Boyd’un kendisi. Konuşan kişiyse eşi…

Burada iki olasılıktan söz edebiliriz. Ya konuşan kişi gerçekten Boyd’un eşiydi ve yanılmışım, derken kasabadakileri uykudan uyandırmak için onları öldürmesi olayını kastediyordu ya da “canavarlardan da kötü şeyler” kasabada yaşananları çok iyi bildikleri için Boyd’un zihniyle oynamaya başlayacaklar. Ben dizinin daha da ilginç olması için ölen insanların tamamen yok olmadığı bir başka boyuta geçtiği bir senaryoyu tercih ederim. Belki zamanda kayboluyorlar ve zamanlar arasında gezip duruyorlardı. O şişeleri oraya asan Boyd’un eşi olabilir. Tabitha’nın gördüğü tarihleriyse kabada ölen bir başkası kazımıştır.

Kule Olayı Bir İşe Yarayacak mı?

Evet, yarayacak; ama bir çözümden daha çok bir başka soru işaretinin oluşmasını sağlayacaktır. Kule için epeyce uğraşıyorlar. Bunun hiçbir işe yaramayacağını düşünmüyorum. Aynen bodrumda yapılan kazı gibi bir şeylere ulaşacaklardır; ama sorular artacaktır.

Bu arada dikkat ettiyseniz bu bölümde pek çok karakter (Donna, Fatima, Ellis, Ethan, Julie) kasabadaki yaşamlarının önceki hayatlarına göre daha iyi olduğunu, burada mutlu oldukları söylediler. Hatta Fatima ve Ellis, bir anda eski yaşamlarına dönerlerse oraya adapte olamayacaklarından bahsettiler. Bu bir tesadüf olamaz. Senaristler en nihayetinde karakterlerin kurtularak eski yaşamlarına döndükleri; ama orada mutlu olamayıp tekrar bu kasabayı aradıkları bir geleceğe hazırlık yapıyor olabilir. Tabii bu olursa epey zaman sonra gerçekleşecektir. Bu konuşmalar böyle bir geleceğe hazırlık gibiydi.

From 1. Sezon 9. Bölüm Nasıldı?

Genel olarak bir önceki bölüme göre daha hareketliydi diyebiliriz. Ancak dizinin mantığı değişmedi. Senaryo inanılmaz yavaş ilerliyor. Ancak From dizisi her şeye rağmen kendisi izletiyor. Sanırım yapımcılar için önemli olan bu. Bir anda çok fazla gelişme vermek yerine yavaş yavaş ilerlemeyi ve bizleri merak duygularımızdan yakalamayı hedefliyorlar. Şu an için bunu başarıyorlar.

Bir sonraki bölümü merak etmiyor değilim.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

4 YORUMLAR

  1. Slmlar.sanirim lostda da tekrar geri hayatlarına donuyorlar ve de hiç bisey eskisi gibi olmuyor vede adaya dönmeye çalışıyorlardı.cok uzun zaman olduğu için bunu hatırlıyorum.

    • Evet, aynen öyle. Spoiler olmasın diye detaylı yazmadım; ama söylediğiniz gibi oluyor. Lost’u anımsatan pek çok sahnesi var.. Ancak senaristleri anlamıyorum. Çok korkak davranıyorlar. Cesur değiller. Lost’ta olaylar dikey yükseliyordu. Burada böyle mıy mıy mıy ilerliyorlar. Bu da sıkıcı oluyor.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img