17.9 C
İstanbul
KategorilerAksiyonMoon Knight 1. Sezon 1. Bölüm: Kim Bu Tanrıça Ammit?

Moon Knight 1. Sezon 1. Bölüm: Kim Bu Tanrıça Ammit?

Marvel’ın yeni dizisi Moon Knight 1.bölümde kötüleri cezalandıran bir Mısır tanrıçasından bahsediliyor: Ammit. Dizinin en azından ilk sezonunda baş kötü bu tanrıça olacak gibi duruyor. Onu diriltmek isteyen tarikat tarzı bir yapılanma var.

Mısır mitolojisindeki Tanrıça Ammit’in en önemli sembolü terazisi. Bu bölümde Arthur’un kolunda görülen terazi aslında o tanrıçanın sahip olduğu bir güç. Kabaca söylersek terazinin gücü, kimin iyi kimin kötü olduğunu ortaya çıkarıyor. Tanrıça Ammit tüm zamanları görür. Bu nedenle (dizi senaryosuna göre) henüz iyi birisi olsanız da terazi sizin kötü olduğunuza karar verebilir.

Antik bir Mısır inanışında Tanrıça Ammit ‘in terazisi şöyle çalışıyordu: Terazinin bir kefesine kişinin kalbi, diğer kefesineyse Tanrıça Ammit’in tüyü konuluyordu. Eğer kişinin kalbi ağır gelirse bu kötülüğün ağır basması anlamına geliyordu ve teste giren kişinin ruhu tanrıça tarafından tamamen yok olmak ve tanrıçaya ait olmak üzere yutuluyordu. Eğer ki tanrıçanın tüyü ağır gelirse bu durumda bu kişiye gök kapıları açılıyor ve ruhu tanrılar katına yükseliyordu. Tabii tüm bunlar söz konusu kişi öldükten sonra gerçekleşiyordu ve bunlar ölüm sonrasında ne olacağının anlaşılmasına yönelik ait bir ritüeldi.

Tanrıça Ammit; suaygırı, timsah ve aslan melezi olarak tasvir edilmektedir ve temelde ölülerin kalbini yiyerek beslenen bir canavardır. Mısır inanışlarını çok iyi bilen Steven, onun adını duyar duymaz ona bu yüzden dünyanın ilk öcüsü yani canavarı demişti. Ama Arthur onun sadece kötülere karşı canavar olduğunu söyledi. Bu sözler az önce bahsettiğim o teste yapılan bir gönderme. Arthur da dizide bazı insanlara bu testi uyguladı. Orijinal teste göre tartı sonrasında iyi çıkarsanız Tanrıça Ammit size dokunmaz ama kötü çıkarsanız ruhunuzu emer ve onunla beslenir.

Diziye gelirsek ürkek müze çalışanı Steven’in aslında birden çok kimliği var. Disosiyatif kişilik bozukluğu yani çoklu kişilik bozukluğu yaşıyor. Hatırlamadığı buluşmalar, kim olduğunu bilmediği birisinden gelen telefon ve geçip giden günlerin anlamı bu. İlk bölümde seyrettiğimiz Steven karakterini onun kimliklerinden sadece bir tanesi. Steven’in gerçekçi rüyalarının hepsi aslında onun diğer kişiliklerinin yaşamları ve gerçekten yaşanıyor.

Aynada yansımalarını gördüğümüz karakterler onun diğer kişiliklerini temsil ediyor. Çizgi romanlara göre Steven olarak gördüğümüz karakter, aslında Marc adındaki eski bir askerin kişiliklerinden birisi. Marc Spector’un diğer kişilikleri şunlar: (Çizgi romanlara göre bir milyoner olan) Steven Grant, taksi şoförü Jake ve takım elbise danışmanı Mr. Knight.

İlk bölümde sıkça gördüğümüz ve ustaca kullanılan yansımalar bu bölünmüş kişilikleri yansıtan görüntülerdi.  

Telefonda duyduğumuz isim Marc Spector aslında çölde ölüme terk edilmiş bir paralı askerdi. Finalde aynada görülen ve kontrolü bana vermelisin, diye karizma kişilik Marc Spector.

Temel karakter aslında Marc Spector. Bir operasyon sırasında ağır yaralanıyor ve çölde ölmek üzereyken Ay Tanrısı Khonshu’nun heykelinin yanına getiriliyor. Spector, öldükten sonra Ay Tanrısı’yla bir anlaşma yaparak diriliyor. Bunun sonrada da Ay Şövalyesi’ne dönüşerek geceleri yolculuk yapan insanları koruyor ve adalet dağıtıyor. Moon Knight, geceleri ortaya çıkması ve adalet dağıtması gibi yönleriyle Batman’i çağrıştırıyor.  

Moon Knight 1. sezon 1. bölümle klasik denebilecek bir başlangıç yaptı. Çok kaliteli bir dizi izleniminden ziyade “çerezlik” bir yapım gibiydi. Sanırım Moon Knight “ağır” bir diziden daha çok eğlenceli ve izle unut tarzı bir yapım olacak. Bu dizi muhtemelen gelecek Moon Knight filmlerine ve bu karakterin Marvel yapımlarında rahatça görünmesine yapılan bir yatırımdan ibaret.

Marvel evrenine hoş geldin Moon Knight. Ancak senden daha karizma bir giriş beklerdik.

Aksiyon ve macera dolu bir dizi olması ve heyecanın daha da artması ümidiyle bir sonraki bölümü merakla bekliyorum.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img