17.9 C
İstanbul
KategorilerFantastikStranger Things 4. Sezonda Neler Yaşanacak?

Stranger Things 4. Sezonda Neler Yaşanacak?

Netflix Türkiye’nin açıklamasına göre Stranger Things 4. sezon ilk kısım 27 Mayıs’ta, ikinci kısım ise 1 Temmuz’da gösterime girecek.

“Arkadaşlar yalan söylemez.” Stranger Things ilk üç sezonu seyrettikten sonra aklımda kalan repliklerden birisi buydu. Ben 2-3 gün önceye kadar Stranger Things’in bir tek bölümünü bile seyretmemiştim. Dördüncü sezon gelmeden önce yayınlanan tüm bölümleri seyrettim. Spoiler içeren birkaç kısa değerlendirme yapmak istiyorum.

1. En çok hangi sezonu beğendim?

1 ve 3 arasında gidip gelsem de üçüncü Stranger Things sezonunu daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Yeni karakterlerin uyumu çok iyiydi. Özellikle Robin ve dondurmacı çocuk beni epey güldürdü. Bir önceki sezonda gıcık olduğumuz Billy karakteri kötü adamlığa çok yakışmış.

2. Stranger Things bir çocuk dizisi mi?

Hayır, değil. Stranger Things çocukların yer aldığı bir yapım; ancak bir çocuk dizisi değil. Afişlerde ve tanıtımlarda dizinin küçük yaştaki karakterleri ön plana çıkarılsa da dizide Jim Hopper ve Joyce Byers gibi ileriki yaşlarda bulunan karakterler de son derece etkililer.

3. Stranger Things dizinin konusu nedir?

İlk sezonun başında Will adında bir çocuk ortadan kayboluyor. Ne ailesi ne de arkadaşları ondan haber alabiliyor. Çocuk adeta sırra kadem basıyor. Dizi Will adındaki çocuğun kayboluşu üzerinden aralanan gizemleri aktarıyor. Zaten çoğu izleyicinin bildiği ve fragmanlarda bile verilen şu bilgi spoiler olmaz: Will başka bir boyuta geçiyor. Karanlık Boyut denilen bu boyutun varlığı kısa süre içerisinde diğer karakterler tarafından da keşfediliyor ve olaylar böylece daha gizemli ve korkunç bir hale geliyor.

4. Stranger Things neden bu kadar seviliyor?

Stranger Things hitap etmek istediği kitleyi doğru analiz etmeyi başarabilmiş bir yapım. Dizinin karakterleri ve senaryosu (ikinci sezon hariç) başarılı ve sürükleyici bir kurguyla verilmiş. Ayrıca özel efektler özellikle üçüncü sezonda çok başarılı. Dizi komedi ve macerayı bir arada veriyor. Bunun yanında arka planda işlenen son derece etkili bir duygusallık da var (El’in ailesini kaybetmiş, yalnız bir çocuk olması ve Jim’in onu bir süre sonra kendi kızı gibi görmeye başlaması vs). Yeni eklenen karakterlerin diziye uyumu bir harika. Diziyi seyrederken hem eğleniyorsunuz hem de gerilebiliyorsunuz. Emek harcanmış bir yapım. Hiçbir başarı tesadüf değildir.

5. Hooper, zamanda yolculuk mu yaptı?

Son bölümde eminim ki çoğumuzun dikkatini çeken bir nokta vardı. Hooper’ın ölümü bize gösterilmedi. Ayrıca 3. sezonun sonunda Rusya’dan aktarılan görüntüde bir Amerikalı’dan bahsediliyor ve yüzü gösterilmiyordu. Bu gizemli kişi Hooper olamaz mıydı? Bu sorunun yanıtını 4. sezon fragmanında aldık. Hooper hayatta ve muhtemelen de Rusya’da. Merak edilen nokta onun hangi zamanda olduğu. 

Hooper, El’in okuduğu mektubunda zamanı geriye almaktan ve her şeyi eski haline döndürmekten bahsediyor. Bu ifadeler bir zaman yolculuğu göndermesi olabilir mi?

Olabilir; ancak düşük bir olasılık. Öncelikle dizide şu ana kadar zaman yolculuğu teması hiç görmedik. İkinci olarak dizi oyuncuları yaşları ilerlediği için hızlı bir dönüşüm geçiriyor. Eğer Hooper geçmişe gittiyse karakterlerin geçmiş halleri başka oyuncular tarafından canlandırılacak demektir. Yeni oyuncular, Hooper’ın gittiği zaman göre yeni kostümler, yeni mekânlar… Bu zahmetli ve pahalı bir senaryo olur.

Ben sonuç olarak Hooper’ın zaman yolculuğu yaptığını düşünmüyorum. Aynı zamanda çizgisinde bir şekilde Rusya’da bir yere ışınlanmış olabilir ki bu en güçlü olasılık. Bir diğer olasılık bu görüntülerin flashback olması. Ancak bu çok gerçekçi olmaz; Hooper’ın geçmişte hem de Rusya’da bir esaret geçmişi olması çok da mantıklı olmaz.

6. El güçlerini geri kazanacak mı? (spoiler içeriyor)

Evet, kazanacak. El’in güçleri olmadan karanlık taraftan gelen yaratıklarla baş edilemez. Ayrıca eğer geçit kapanacaksa bunu ancak El yapabilir. El, daha önce güçlerini kullanarak geçidi kapatmıştı. Buradaki asıl sorun El’in güçlerinin neden kaybolduğu… Muhtemelen Zihin Hırsızı onun ayağının içine kendi parçasını bıraktığı zaman El’in zihinsel güçlerine bir müdahalede bulundu. Zihin Hırsızı kendisini durdurabilecek tek gücün El olduğunu farkındaydı. Bu nedenle onun peşindeydi. El’in güçlerini yitirmesi için bir hamle yapmış olması hiç şaşırtıcı olmaz.

7. Dizi Çernobil felaketine değinecek mi?

Ben bunu güçlü bir olasılık olarak görüyorum. Çünkü dizi zaman çizgisi önceki sezonlarda 1983, 84 ve 85 olarak devam etti. Bu kez olaylar El’in söylediklerine göre 185 gün sonra geçiyor. Bu da 6 ay kadar bir zaman ediyor ki bu durumda dördüncü sezon 1986’da geçecek demektir. Çernobil felaketi 26 Nisan 1986’da gerçekleşmişti. Bu nükleer patlama ve dizi senaryosu birleşirse oldukça güzel olur diye düşünüyorum.

Stranger Things 4. sezon teorilerinin tamamına 25. Kare Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img