17.9 C
İstanbul
KategorilerGerilimFrom Dizisi 1. Sezon 8. Bölüm İncelemesi

From Dizisi 1. Sezon 8. Bölüm İncelemesi

2022’nin sürpriz yapımlarından olan From dizisi 1. sezon 8. bölüm bugün yayınlandı. Şerif Boyd bahsettiği yolculuğa çıktı mı? Julie başka bir boyuta mı geçti? Sara’nın durumunda bir gelişme oldu mu?  

Flashback-ler başladı

Flashback-lerin Lost’ta nasıl etkili bir şekilde kullanıldığını biliyoruz. From dizisi de sonuç olarak Lost’un yapımcılarının elinden çıkıyor. Geçen bölümde Peder ölmeden hemen önce kasabadakilerin geçmişlerine gönderme yapınca ben bunu flashback-lerin başlangıç işareti olarak düşünmüştüm. Zaten kasabadakilerin önceki yaşamları hep bir merak konusuydu.

Bu bölümde Şerif Boyd ve ailesinin kasabaya nasıl geldiğini gördük. Aslında merak ettiğimiz nokta oraya nasıl ulaştıkları değil; önceki yaşamlarıydı. Çünkü kasabaya gelenlerin önce yolun üzerine düşmüş ve yolu kapatan bir ağaç gördüklerini biliyoruz. Merak edilen nokta bunun da öncesiydi; ama dizi bu noktada cömert davranmıyor. Sadece Boyd’un emeklilik hayalleri kuran bir asker olduğunu öğrendik. Karısı hakkında fazla bir bilgi sunulmadı. O da bir askermiş ve bu sayede tanışmışlar. Ellis zaten etkisi eleman gibiydi.

Flashback-lerde tılsımların gizemi bir derece çözüldü. Meğerse Boyd onları ormandayken rastgele sığındığı bir barınakta bulmuş. Yaratıklar oradan uzaklaşınca Boyd onları bu taşların ürküttüğünü anlıyor ve onları toplayarak kasabaya getiriyor.

Bu arada Boyd’un eşinin yani Ellis’in annesinin nasıl öldüğünü de öğrendik. Kadın sonunda kafayı sıyırmış ve “Rüyadayız. Ölünce uyanacağız. Korkmanıza gerek yok” diyerek eline geçirdiği bir silahla kasabadakileri öldürmeye başlamış. Bunun üzerine Boyd da onu vurmak zorunda kalmış. Ellis’in babasına olan kızgınlığı ya da küskünlüğü meğerse buradan geliyormuş.

Julie boyut mu değiştirdi?

Hayır, değiştirmedi ve bu en azından benim için bir hayal kırıklığı oluşturdu. Julie, Victor’un yönlendirmesiyle girdiği ağacın içerisinden kendi zamanına geçiş yaptı. Geçen bölümlerde yaşananlardan sonra özellikle ağaç kenarında gıcık karakter Jade’in boyut değiştirdiği sahneden sonra ben Julie’nin farklı bir boyuta geçeceğini düşünmüştüm. Ama evine döndü ve Victor’un “Kardeşine başladığını söyle” dediğini küçük kardeşi Ethan’a iletmedi. Masada konuşurken bir an ona baktı ama hiçbir şey söylemedi.

Peki, Victor nerede? Bunu kimse bilmiyor. Ortalıktan kayboldu.

Jim ve Jade’in sinyal bulma planlarında gelişme var mı? Evet, az da olsa var. Saldırı sonrasında boşaltılan Koloni Evi’nin çatısına yüksek bir kule yapmayı düşünüyorlar.

Peder’in ölümünden sonra Sara’ya ne oldu? Boyd, onu da alarak ormanın içerisinde yürüyüşe çıktı. Hiç gitmedikleri kadar ileri gitmeyi planlıyorlar. Boyd tabii ki Sara’ya tam olarak güvenmiyor. Bu yüzden ona kelepçe taktı. Ancak onun duyduğu seslerin bir şekilde onlara yardımcı olabileceğini düşünüyor.

From 8. bölüm genel olarak nasıldı?

Sıkıcıydı. Dizinin kurgusu çok sorunlu ve her şey çok yavaş. Yapımcıları anlıyorum. Diziyi uzatmak istiyorlar; ancak gelişmeler bu kadar yavaş ve yatay ilerlerse izleyicilerin sabrı gün geçtikçe azalır. Ben bir önceki bölümle birlikte dizi ivme kazanıyor diye çok sevinmiştim. Şimdi her şey tam tersine döndü. Dizi ivme kaybetti. Yapımcılar böyle giderse From 2. sezon için onay alamayabilir.

Böyle bir kasabada sıkışıp kaldığınızı hayal edin. Bu durumda bir ağaç kovuğuna giriyorsunuz ve o ağaç sizi adeta başka bir yere ışınlıyor. Bu durumda nasıl davranırsınız? Gündüz vakti tehlike geçtikten sonra ne yaparsınız? En azından gider o ağacı bulmaya çalışır ve ne olduğunu anlamaya gayret edersiniz değil mi? Olağanüstü bir durum bu. Belki ağaç sizi “evinize” bile götürebilir. Peki, Julie ne yaptı? Hiçbir şey. Gidip annesine sarılarak geçmişleriyle muhasebe yapmaya çalıştı. Ne kadar da sıkıcıydı…

Umarım Severance dizisinin başına gelenler From’un da başına gelmez. Severance gayet iyi başlamıştı. Hatta ben bölüm inceleme videosu bile hazırlamıştım. Ancak 6. ve 7. bölümle birlikte dizi resmen çuvalladı ve sıradanlaştı. Ben diziyi takibi bıraktım. From da birkaç bölüm daha böyle sıradan ve yavaş devam ederse güzelim diziye yazık olacak. Demedi demeyin.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img