26.4 C
İstanbul
KategorilerGerilim13. Cuma- Jason Voorhees- Hayatta Kalma Kılavuzu

13. Cuma- Jason Voorhees- Hayatta Kalma Kılavuzu

Bir önceki yazıda Leatherface karşısında hayatta kalmanın yollarını anlatmıştım. Şimdi ondan daha tehlikeli bir slashera geçiyoruz. 13. Cuma serisinin efsanevi katili Jason Voorhees.

Leatherface ne kadar korkunç olsa da sonuç olarak bir insandı. Jason ise olağanüstü bir slasher. Kristal Göl’de çocukken boğulduktan sonra lanetli birisi olarak yaşama dönüyor. Bir ölüyü öldüremezsiniz. O zaten yaşamıyordur. Bu nedenle Jason karşısında hayatta kalmak çok zor. Ancak 13. Cuma serisindeki ölümlerden hareket ederek Jason’ın karşısında hayatta kalmak için neler yapılabileceğini konuşabiliriz.

1. Kristal Göl’den Uzak Dur

İlk maddemiz bu. Leatherface’in evi neyse Jason’ın gölü odur. Jason kendi bölgesine yabancı insanların gelmesinden hoşlanmaz. Jason evreninde hayatta kalmak istiyorsan Kristal Göl ve çevresinden uzak durmalısın. Hele hele orada kamp yapmak gibi bir hataya asla düşmemelisin. Bu hataya düşersen Jason’ın öfkesinden kaçamazsın.

2. Hiçbir Koşulda Yalnız Kalma

Şunu unutma: Jason bir avcı. Onun öncelikli hedefi her zaman yalnız olanlardır. Ne evin içerisinde ne göl kenarında ne de ormanda… Hiçbir yerde hiçbir şekilde yalnız kalma. Yalnız kalırsan Jason’ın öncelikli hedefi haline gelirsin. Jason’ın arayıp da bulamadığı fırsatı onu altın tepside sunmuş olursun. Jason sürüden ayrılanları avlamaya bayılır.

Yalnız kalmazsan yanında birisi ya da birileri olursa en azından ilk saldırıda hayatta kalma şansın artar. Jason belki ilk olarak sana değil yanındakine saldırır. Sen de bu sırada kaçabilirsin.

3. Kendini Hiçbir Yere Kilitleme

Ondan kaçarken kendini bir yere kapatma. Kapılar Jason’ı durduramaz. Kapıları parçalamak onun rutinlerinden birisidir. Kapılar ve duvarlar seni Jason’dan koruyamaz. Jason karşısında hayatta kalmak istiyorsan kendini kapalı yerlere sıkıştırmaktan kaçınmalısın.

4. Yüksekten Atlamayı Dene

Çılgınca gelebilir ama Jason senin sıkıştırdıysa zaten bağırsakların bedenini terk etmek üzeredir. Etrafına bak. Bulabileceğin bir pencereye yüzünü koruyarak var gücünle kendini fırlat. Jason hiçbir zaman oradan aşağıya atlamaz. Aşağıya bakar ve hayatta olup olmadığını kontrol eder. Jason peşine düşecekse önce alt kata iner. Eğer hâlâ kaçabilecek dermanın varsa bu sana zaman kazandırır.

5. Asla Kapıları Açık Bırakma

Jason’ın en sevdiği şeylerden birisi açık kapılardır. Hiçbir koşulda kapıları açık bırakma. Kapalı kapılar onu durduramaz bu tamam; ama Jason açık kapılardan eve süzmeyi ve avlarını doğramayı çok sever. Kapılar kilitli olursa en azından onun eve habersizce süzülmesini engellersin.

6. Göl Sularından Uzak Dur

Jason aslında sudan korkar; ama su onu durduramaz. Jason göl sularının altından süzülerek sana doğru yaklaşır ve aynen bir timsah gibi seni yakalar ve suyun altına çeker. Bu nedenle özellikle Kristal Göl’deysen göl sularından uzak durmalısın. Jason bir metre ötende suyun altında sana bakıyor olabilir. Sen onu fark edemezsin. Fark ettiğinde zaten her şey sona ermiştir.

7. Kesici Aletleri Ortada Bırakma

Jason’ın önceliği palasıdır ve seni kesmek için hazırlıklı gelir. Ancak eğer elinde palası yoksa etrafında bulduğu kesici ve delici aletleri kullanır. Bu nedenle özellikle bir evde yaşıyorsa ve Jason’ın gelmesinden korkuyorsan açıkta kesici alet bırakma. Bırakırsan Jason’ın onları kullanacağına emin olabilirsin.

8. Hiçbir Silaha Güvenme

Jason’ı silahla öldüremezsin. Aslında Jason’ı hiçbir şekilde öldüremezsin. Bunu unutma. Jason zaten ölü. Ölmüş birisini öldüremezsin. Çekiçle kafasına vurabilirsin, olağanüstü güçlerin varsa kafatasını sıkarak beyninin sıvısını dışarıya akıtabilirsin, pompalıyla ateş edebilirsin, onu asarak boynunu kırabilirsin, taşla kafasını ezebilirsin… Ama bunların hiçbirisi onu durduramaz. Jason karşına çıkmışsa elindeki hiçbir silaha güvenme ve kaçmaya başla. Onunla savaşmaya başarsan bu ölmeden önce yapacağın son hata olur.

9. Bot veya Tekneler Kullanma

Bir bota binerim ve açık sulara giderim. Jason bana ulaşamaz. O sudan korkar. Büyük hata… Bir bot ya da büyük bir tekne… Hiç fark etmez. Bunlar seni Jason’dan koruyamaz. Ondan korunmak ya da kaçmak için bot ve tekne kullanma. Jason bunlara ulaşamaz, diye düşünüyorsa yanılıyorsun. Bot ve tekneler aslında kendini bir yere kapatmak gibidir. Jason bu fırsatı kaçırmaz.

10. Jason’un Görüşünden Uzak Dur

Jason seni görürse sana kilitlenir. Seni görmediği sürece ona yakın bile olsan güvendesin. Jason karşısında saklanmak işe yarar; ama senin varlığından habersizse… Bir yatağın altına saklandığında seni göremez. Jason’a yakın bile olsan seni fark edemez. Ama eğer senin varlığından haberi varsa işte o zaman ondan saklanamazsın.

Jason seni görüyorsa elindeki kesici aletleri sana fırlatır. Bunu sıkça yapar ve bunu yapması için seni görmesi yeterli. Eğer Jason’un görüşündeysen ve onun elinde bıçak vs. gibi kesici aletler varsa emin ol ki bunları sana doğru fırlatacaktır. Dikkat et. Uzaklığa güvenme. Jason’a görünmemen en iyisi.

Jason karşısında hayatta kalma yollarının tamamı 25. Kare Youtube kanalında.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img