9.6 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguRaised by Wolves 2. Sezon Final İncelemesi

Raised by Wolves 2. Sezon Final İncelemesi

Raised by Wolves 2. sezonun finalini heyecanla bekliyordum. Sezon finalinde birkaç tanesi dışında beklediğim gelişmeler yaşandığı için çok fazla sürpriz yaşamadığımı söyleyebilirim. Gelecek sezona yönelik bazı noktalar da bu bölümle birlikte netleşmiş oldu.

Campion’un Tepkisi

Öncelikle bundan bahsetmek istedim; çünkü Campion’ın Mother’a olan öfkesini anlamakta zorlanıyorum. Bu kadar kısa süre içerisinde bir andoid çocuğa böylesine bağlanması ve Mother’e tepki koyabilecek kadar taraf tutması bana inandırıcı gelmiyor. Ya senaristler Campion’ın gelecek sezon Mother’a düşman olmasının altyapısını hazırlıyorlar ya da Campion Büyükanne’nin planına göre yılansı bir yaratığa dönüştüğünde ona acımamamız için altyapı hazırlanıyor.

Ancak ne olursa olsun Campion’ın android çocuk konusunda Mother’a verdiği tepki bana çok abartılı geliyor. Bunu bir yere oturtamıyorum.

Büyükanne’nin Derdi Nedir?

Bu bölümde Büyükanne’nin iyi bir yalancı olduğunu anladık. Mother ve Father’ı peçe konusunda yanlış yönlendirdi. Mother’ın peçeyi takınca yılanı yok edebileceğini biliyorduk. Bu konuda bir sürpriz yaşamadık. Bu arada Mother ve yılan karşılaşması özenle hazırlanmıştı ve harikaydı… İzlemeye doyamadım.

Tabii yılanın içerisinden ya da çürüyen bedeninden bir çeşit ağaç çıkması ve bunun Marcus’u dönüştürmesi ayrı bir konu… Buna ayrıca değineceğim.  

Mother’a dönersek Büyükanne’nin söylediği gibi onun yaşı (Büyükanne’ye göre) henüz genç… Yüz binlerce yıllık bir tecrübeyi içerisinde taşıyan Büyükanne, Mother’ı kolayca tuzağa düşürdü. Bir simülasyonun içerisine hapsetti. Ama bizim sorgulamamız gereken nokta Büyükanne’nin amacı… Onun amacı nedir?

Mother, asit kenarında oynayan çocukların ellerinin değişmeye başladığı fark etmişti. Çocukların DNA’ları değişim gösteriyor. Hatta çocuklar suya girmekten bahsediyordu. Muhtemelen yedikleri meyve onların DNA’larını değiştirmeye başladı. Bebeğin bile mutasyona uğradığını gördük. Demek ki bu değişim nesiller boyunca devam edecek bir dönüşümü tetikledi. Mother bunu fark etti ancak peçe onu şu an için durdurdu ve Büyükanne’ye müdahale edemiyor.

Büyükanne insan ırkını koruyacağını söylüyor; ama onun şu halini koruyacağını asla söylemedi. Hatta Mother’la konuşurken insanların bu formunu küçümsedi. İnsanları kastederek kendilerinin daha basit versiyonları, dedi. Büyükanne’nin planı bence açık. İnsanların DNA’larını üzerinde oynayarak ya da eğer bu dönüşümü zaten meyveler başlatmışsa buna müdahale etmeyerek insanları muhtemelen Tempest’in bebeğini emziren yaratıklara dönüştürmek istiyor. Denklemi değiştirmek derken bunu kastediyordu.

Marcus Rahat Durmuyor

Sol’e ait olduğuna inanılan sesin artık yeraltındaki varlıktan geldiğini söyleyebiliriz. Bu varlığın amacı insanları yok etmek ve gezegeni onlardan arındırmak…

Paul’ün de söylediği gibi bu varlık yılanı kendi amacı için aktif etmişti. Mother’ı manipüle ederek yılanın doğumu için onun bedenini kullanması, sesle yani sinyalle insanları yönlendirmesi tek bir amaca yönelikti: İnsanları yok etmek.

Bu noktada Varlık’ın Büyükanne ile de düşman olduğunu söyleyebiliriz; çünkü birisi insanları korumak diğeri yok etmek istiyor. Ancak şöyle bir durum var. Büyükanne’nin ne yapacağı belirsiz. Varlık örneğin asitteki yaratıklara dokunmuyor. Onlar gezegenle bütünleştiği için sanırım onların varlığı yer altındaki varlığı rahatsız etmiyor. İşte Büyükanne söylediğim gibi bu noktada DNA değişimini kullanarak insanları bir çeşit yaratığa dönüştürmeyi ve Varlık’ın “uykuya dönmesini” planlıyor. İnsan ırkının devamını bu şekilde sağlamaya çalışacak. Büyükanne bir silah değil. Varlıkla savaşamayacağına göre orta yol bulmaya çalışacaktır. Bulacağı çözüm işte bu.

Ses yani Varlık bu kez Lucius’u manipüle etmiş. Uzun zamandır Marcus’a kızan, onu yalancı peygamber olmakla suçlayan Lucius bir anda kendisini gerçek peygamber olduğunu söylemeye başlamış. Zavallı… Ses onu da kullanmış. Ancak sesin Marcus’u yılanın bedeninden doğan ağaca getirmesi çok ilginçti. Marcus bir değişim geçirdi ve bence zihinsel kontrolü varlığa ait bir silaha dönüştü.

Raised by Wolves 2. sezon final incelemesinin tamamı 25. Kare Youtube kanalında.

Son Eklenenler

En Popüler

Godzilla x Kong : The New Empire | Fragman İncelemesi

0
Godzilla x Kong : The New Empire'ın ikinci fragmanı yayınlandı. Fragmanda yer alan detaylar bize iki inanılmaz ve muazzam titanın bu kez aynı tarafta...

Censor- Sansür Filmi Konusu ve Detaylar

0
Korku ve gizem etiketlerine sahip, İngiltere yapımı Censor- Sansür (2021), film sınıflandırma ve sansür kurulunda çalışan Enid isimli bir kadının hikayesini aktarıyor.Filmin baş...

Hannibal’ın Aşkı Filmde Neden Gizlendi?

0
The Silence of the Lambs- Kuzuların Sessizliği (1991), filminin devamını anlatan Hannibal (2001), Dr. Hannibal Lecter'ın İtalya'da peşine düşen katillerden kaçma çabalarını ve Ajan...

Mare of Easttown | Polisiye- Suç Mini Dizisi

0
Mare of Easttown, Pennsylvania'daki küçük bir kasaba olan Easttown'da yaşayan dedektif Mare Sheehan'ın hikayesini konu alan bir mini dizi. Mare, 25 yıl önce bir...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img