20.2 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguRaised by Wolves 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Raised by Wolves 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Raised by Wolves 2. sezon 7. bölümün adı Feeding’di. Bölüm adı muhtemelen yılanı dönüştüren beslenmeye yapılan bir göndermeydi. Bu bölüm sonunda final bölümünün de nasıl şekilleneceği az çok belli oldu.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Yılan, Canavara Dönüştü

Number Seven yani Mother’ın dünyaya getirdiği yılan, ağaçla bütünleşti. Geçen bölümde Sue, küpü kırmaya çalışırken yılan zaten huysuzlanmıştı. Aralarında bir bağ olduğu anlaşılıyordu. Bu bölümde yılan ve ağaç arasındaki bağlantı netleşti.

Mother, Büyükanne’den yeni bilgiler öğrendi. Antik kartları tasarlayanlar Büyükanne’yi yapanlarla aynı kişilermiş. Teknokratlar. Anlaşılan o ki Kepler-22b adındaki bu gezegende de Dünya’dakine benzer bir süreç yaşanmış. Teknokratlar ve inançlılar arasındaki savaş, Dünya’da gerçekleşen ateistler ve inançlılar savaşıyla aynı kapsamda değerlendirilebilir. Teknokratlar yok olmadan önce Mother’la benzer bir teknolojiye sahip Büyükanne-leri inşa etmişler. Büyükanne bir silah değil tabii ki ancak Mother’le aynı işlemciye sahip olduğunu geçen bölüm öğrenmiştik. Mother için çocuklarının güvenliğini birincil öncelik, Büyükanne içinse insan ırkı.  

Bu devasa yılan Büyükanne için bir sürpriz değil. Onun amacının gezegeni yok etmek olduğunu söylüyor. Peki, neden? Büyükanne’ye göre yüzyıllar önce buradaki insanlar yılanın neden gezegeni yok etmek istediğini çözememişler.

Benim buradaki yorumum şu: Mother, önceki sezonda gezegende bulunan kalıntılar tarafından (Mother’ın bu bölümde söylediği gibi), manipüle edildi. Kepler-22b’nin üzerinde Mother’ın bulduğu ve bağlandığı o kalıntı, bu yılanı tekrar canlandırmak için Mother’ın bedenini kullandı.

Gezegende tekrar bir insan yaşamı başlamasını istemeyen bir program var. Sol’e ait ses de bu programa aitti. Gezegende Teknokratlar’la savaşan “inançlılar” (bunlar artık her kimse, hepsi ölmüş), geride bir tür güvenlik protokolü bırakmışlar. Bu protokol, insanlar gezegene geldikten sonra aktif hale gelmiş (ya da hep aktifti ama gezegende insan olmadığı varlığı anlamsızdı) ve programın yapay zekası, özellikle Mother’ı kullanarak onu manipüle ederek yılanı canlandırmak için bir plan yapmış.

Marcus ve Sue’nun duyduğu ses Sol’ün sesi değil. Daha doğrusu Sol diye bir varlık yok. Marcus’un da artık anladığı üzere Sol onlar için karanlığın ta kendisiydi. Bu ses bizim hiç görmediğimiz ve Büyükanne’nin bahsettiği o Teknokratlar’la savaşan “inançlıların”çalışır halde bıraktığı ve yılanı canlandırmayı ve sonrasını (beslenmesini) amaçlayan yapay zekânın sesiydi. Biyoteknolojik bir yapısı olan ağaç yılanı elektromanyetik güçleri olan bir silaha çevirdi. Ses, Sue’yu tohumları ekmesi için yönlendirmişti. Sonrasını zaten biliyoruz. Ses yani yapay zeka amacı doğrultusunda kim işine yarayacaksa onunla konuşuyordu. Marcus onun için yararsız hale gelince Sue ile konuştu… Onların inançlarını manipüle etti ve bir yönden onları körleştirdi.

Sonuç olarak yılanın ya da onu var eden yüzyıllar önceki “inançlıların” gezegeni neden yok etmek istedikleri dışında hemen her nokta netleşti gibi duruyor. Belki de bu devasa yılan savaşı kaybetmeleri durumunda Teknokratlar’ı ve tüm insanlığı da yok edecek bir güvenlik protokolüydü. Gezegen bizim olmayacaksa kimsenin olmasın, gibi bir mantıkla bu silahı yaratmış olabilirler.

Yılanın güçleri Mother’a benziyor. Uçması ve necromancer çığlığı Mother’ın güçleriyle aynı.

Yılan, Neden Campion’un Peşinde?

Anlaşılan o ki yılan Mother’ın bedeninden doğduğu için, Mother ve Campion arasındaki bağı hissediyor ve bunu kıskanıyor. Mağaranın içinde Campion’a hafif bir saldırı düzenlemişti. Şimdiyse onu öldürmek istiyor. Campion, ilk sezonda sağ kalan tek bebekti. Hatta en başta onun öldüğünü düşünmüşlerdi ama Campion Mother’ın kucağında tekrar canlanmıştı. Campion ve Mother arasındaki bu bağ yılanı kıskandırıyor olmalı.

Ancak bu noktada Mother kararını vermiş görünüyor. Çocuklarının ve insanların varlığını devam ettirmesi Mother için canavardan daha önemli. Güvenlik protokolü devreye girmeseydi necromancer çığlığını kullanarak yaratığı yok edecekti.

Bu savaş son bölüme bırakılmış. Gelecek bölüm yılanın ölümünü seyredeceğiz eğer aksi bir durum yaşanmazsa.

“Sol Karanlığın Kendisi”

Marcus zeki birisi. Sol’ün gerçek olmadığını anladı. Duyduğu ses onu karanlığa yönlendirmişti. Ses onları kandırmıştı. Bunu Sue da anlamıştı ki “Beni yakın” diye haykırdı. Yaratığın kendisini yiyerek bir silaha dönüşeceğini belli ki anlamıştı. Ancak Marcus ağacı yakmakta geç kaldı.

Bu noktada ben Paul’ün ne yapacağını merak ediyorum. “Peygamber” Marcus ile Sol’ün karanlığın kendisi olduğunu anladı. Paul, kraldan çok kralcı mı davranacak yoksa sesin Sol diye bir Tanrı’ya ait olmadığını kabullenecek mi?

Son Bölüm

Dizi gelecek bölüm tamamen sona erecekse yani 3. sezon olmayacaksa düşündüğümüz kadar felsefi ve karmaşık bir içeriğe bürünmeden bitecek demektir. Bu gezegende yaşamış son insanlar da muhtemelen Tempest’ın bebeği emziren yaratıklara dönüşmüşler. Yaratığın içerisinde hâlâ annelik içgüdüsü varmış demek ki. Tempest’in bebeğini bir anne gibi emzirmesi yaratıktan kalan son insanlık içgüdüleri olabilir.

Mother ve Father gezegene ayak basar basmaz bir güvenlik protokolü devreye girerek yılanı devasa canlandıracak ve onu ağaçla buluşturacak bir sürecin başlamasını sağlamış. Büyükanne zamanındaki yılan şu anki yılandan çok daha büyükmüş. Bunu onun iskeletinden ve açtığı çukurların boyutundan anlayabiliyoruz. Bu durumda yılanında büyümesi gelecek bölümde hızlanabilir ve yılan devasa boyutlara ulaşabilir.

Raised by Wolves 2. sezon 8. bölümünü merakla bekliyoruz. Bakalım nasıl bir son izleyeceğiz…

Güncelleme: Bugün itibariyle (11 Mart 2022) 8. bölümün sadece sezon finali olacağı, dizinin 3. sezonla devam edeceği kesinleşti. Bugün yayınlanan teaser bunu gösteriyor.

Son Eklenenler

En Popüler

Civil War- İç Savaş Filmi Konusu ve Detaylar

0
Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen 2024 yapımı Civil War- İç Savaş, distopik bir aksiyon gerilim filmi. Film, ABD hükümetinin distopik bir diktatörlüğe dönüştüğü ve partizan...

İki Usta Oyuncuyu Birleştiren Film Damaged

0
Terry McDonough tarafından yönetilen, 2024 yapımı bir aksiyon, gerilim filmi olan Damaged (2024); Samuel L. Jackson ve Vincent Cassel'i buluşturuyor. Film, Chicago'da görev yapan dedektif Dan Lawson ve İskoçya’da...

Amazon’un Post-Apocalyptic Dizisi Fallout İyi Başladı

0
Şiddet, mutasyonlar sonucu oluşmuş canavarlar, karizmatik robot askerler, zombi benzeri yaratıklara dönüşmüş insan Ghoul'larla vs ile dolu Fallout dizisi aynı isimli PC oyununa dayanan...

Dune Çöl Gezegeni Bölüm 2 | Kehanet ve Toplum Mühendisliği

0
Dune: Part One- Dune: Çöl Gezegeni'nin (2021) devam filmin olan Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki yayınlandı. Frank Herbert'ın Dune isimli romanından aktarılan filmde olaylar...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

3 YORUMLAR

      • evet incelemeniz olmasa olanları anlamak için baştan her şeyi dikkatlice izlemek çıkarım yapmak gerekiyor size değil dizi için söyledim her şeyi açık bırakıyor. bu fragmana göre galiba çoban kadın insanları o evrimleşmiş yaratıklara dönüştürüyor olabilir anneye ihanet edecek gibi duruyor sezon fragmanında siyahi bir el annenin ağzını kapatıyordu inceleme videosu çekerseniz fragman üzerine de yorum yaparsanız güzel olur

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img