6.5 C
İstanbul
KategorilerDramPera Palas'ta Gece Yarısı 2. Sezon Öncesi - Yüzüğün Sırrı

Pera Palas’ta Gece Yarısı 2. Sezon Öncesi – Yüzüğün Sırrı

Pera Palas’ta Gece Yarısı incelemelerine devam ediyoruz. Bu yazıda Sonya’nın eşsiz yüzüğün gizeminin peşine düşeceğiz.

Orijinal Adı: Pera Palas’ta Gece Yarısı

Tür: Drama, tarih, gizem

Yönetmen: Emre Şahin (6 bölüm), Nisan Dağ (2 bölüm)

Yapımcılar: Sam Anzel, Kelly McPherson, Emre Sahin

Senaryo yazarları: Sam Anzel, Charles King (kitap yazarı), Kelly McPherson, Emre Şahin, Elif Usman, Can Cengiz

Ülke: Türkiye

Gösterim Tarihi: 03 Mart 2022

Oyuncular: Hazal Kaya, Selahattin Paşalı, James Chalmers, Yasemin Szawlowski, Tansu Biçer, Ahmet Kursat Ocalan, Hakan Dinçkol, Engin Hepileri, Ebrar Alya Demirbilek

Süre: 45 dk (ortalama)

Bölüm sayısı: 8 (İlk sezon)

IMDB: 7,3

25. Kare puanı: 7,6

İki Yüzüğün Sırrı

Sonya’nın aile yadigârı o gösterişli ve eşsiz yüzüğü… Rehinecide bu eşsiz yüzükten iki tane olduğunu görüyoruz. Bu yüzükten iki tane olamaz. Bunun bir benzeri yok. Kuyumcudan onu alan da olmamış. Yüzük iki yıldır orada. Peki, bu sahnenin gizemi nedir?

Yüzüğün yaptığı yolculukları takip edersek bu gizemi çözebiliriz. Esra altıncı bölümde 17 Nisan 1917’ye geliyor. Burada caddede tanıdık bir sima görüyor. Prensesler gibi giyinmiş bu kadın Sonya’dan başkası değil. Sonya Rusya’dan yeni gelmiştir. Esra onu gizlice izlerken o da bir rehineciye o değerli yüzüğünü satar. Bu tarih aklımızda dursun:  17 Nisan 1917. Bu tarihte yüzük rehinecide.

Daha sonra bu yüzüğün nesillerdir Sonya’nın ailesini ait olduğunu öğreneceğiz. Yani 1917 öncesinde bu yüzük nesillerdir Sonya’nın ailesindeydi.

Halit, balo gecesinde Peride’nin cesedinin yanında bir yüzük buluyor. Yüzük kopmuş bir zincirin ucundaydı ve Peride’nin avucundaydı. Bu tarih: 18 Nisan 1919. Yüzük bu tarihte Halit’e geçiyor.

14 Mayıs 1919’a geldiğimizde Halit, Esra’ya cesedin yanında bulduğu yüzükten bahsediyor. Esra yüzüğü görmek istiyor; çünkü katili arıyorlar. Ertesi gün yani 15 Mayıs 1919’da sabah vakitlerinde Esra, bu yüzüğü Halit’ten alıyor. Ahmet, yüzüğü hemen tanıyor; çünkü bu yüzük annesine yani Sonya’ya aittir. 15 Mayıs’ta yüzük artık Esra’da.

Ancak aynı gün rehineciye gittiklerinde yüzüğün hâlâ orada olduğunu ve onu kimsenin almadığını görüyorlar. Yani 17 Nisan 1917’den 15 Mayıs 1919’a kadar yüzük rehineciden hiç alınmamış. Yüzük hâlâ dükkanda. Rehineci yüzük 2 yıldır bende diyor.

Ahmet ve Esra, Sonya’nın zaman yolcusu olduğunu bilmedikleri için buna bir anlam vermiyorlar.

Aynı gün şöyle bir olay oluyor. Sonra, George için çalışmaya başlıyor ve ondan para alıyor. Bunun üzerine Sonya hemen rehineciye koşuyor ve 2 yıl önce rehineciye sattığı yüzüğü geri alıyor.

15 Mayıs 1919’da rehinecideki yüzük artık Sonya’ya geçiyor. Ancak bu sırada hâlâ Esra’da bir yüzük daha var.

20 Haziran 1920’ye geldiğimizde yüzük zincirli bir halde ve Sonya’nın boynunda. Sonya bu tarihte derbent-i hakikate giriyor ve 18 Nisan 1919’a dönüyor. Peride’yi öldürdükten çıkan arbedede yüzük Peride’nin elinde kalıyor. Sonra onu Halit buluyor… Devamını biliyoruz.  

Bu yüzük 1919’a gelecekten geldi. Ancak Halit, Peride’nin yanında yüzüğü bulduğu sırada  rehinecideki yüzük hâlâ dükkanda duruyor. İşte sizi iki yüzüğün sırrı…

Bu arada yüzük konusunda cevapsız tek soru şu: Sonya intihar ederken ki Ahmet 2-3 yaşlarında olduğuna göre bu tarihin 1922-23 olduğunu söyleyebiliriz, yüzüğü Sonya’nın parmağında görüyoruz.

Sonya, demek ki Peride’yi öldürdükten sonraki bir tarihte Esra’nın elindeki yüzüğü bir şekilde almış. Gelecek sezon bunun açıklanması gerekiyor. Sonya yüzüğü tekrar nerede ve nasıl almıştı? Bunun cevabını merakla bekliyoruz.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,283TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img